U činností, které vás baví, odpočíváte. Výroba džemů mě „dobíjí“, říká Heřmánek

Karel Šimůnek

Zábava, která dělá radost i ostatním. Tak by šlo označit výrobu džemů Mlsný Filip, jejichž tvůrce Jan Heřmánek je hostem nového dílu podcastu Chef Arena. „Je to filtr, koníček,“ říká o své produkci džemů muž, kterého živí výroba reklamy a reklamní strategie. Gastronomie ho zajímala odjakživa, po koupi rodinného domu na vesnici se tak při přemýšlení, jak naložit s přístavkem, zrodil nápad na „džemárnu“. K práci s ovocem už pak zbýval jen kousíček.

„Když jsem se začal více zajímat o jídlo, poměrně často jsem chodil k Romanu Vaňkovi,“ vzpomíná Heřmánek na své začátky, kdy čerpal vědomosti od známého gastronomického poradce. Svou výrobu od začátku koncipuje tak, aby mu přinášela radost, o čemž svědčí například příběh zdlouhavého shánění kotle pro přípravu marmelád.

První rok se nesl ve znamená testování různých úprav, zkoušek koření atd. „Nejsem vysazený na to, abych vařil samotnou jahodu. Vždycky mě bavilo mít ty věci vychucené,“ vysvětluje Heřmánek. Do svých džemů kromě koření přidává i bylinky. Chce tak zákazníkům nabídnout džemy, které jinde neseženou.

Co ho nemile překvapilo na „regálových“ džemech z obchodů? Co potřebuje kvalitní džem ze všeho nejvíc? A jak se vyhrávají „džemové medaile“ na slavné gurmánské soutěži? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital