Nastavili jsme na sebe pasti a myslíme si, že se proregulujeme k blahobytu. Drive jsme vyměnili za bezbřehý alibismus, říká Vávra

Alexandra Udženija, Jiří Pospíšil

Jak vyřešit bytovou nebo energetickou krizi? Podle investora Radovana Vávry je v jádru problém to, že jsme za třicet let nebyli schopni modernizovat právní ani regulatorní systém a trpíme přehnanou regulací. „Upletli jsme si na sebe různé pasti a pastičky a myslíme si, že se proregulujeme k blahobytu. To bychom ale byli první ekonomika na světě, které se to povede,“ říká Vávra v nové epizodě podcastu Dycky Praha!, který moderují Alexandra Udženija a Jiří Pospíšil. „Od roku 2000 jsme za dvacet let zaměnili odpovědnost za alibi a rozhodnost za příkaz, díky čemuž nám nic moc nejde. Nemůžeme se divit, že na bytové výstavbě, kde se to vše protíná, se to nejvíce ukazuje. Nemá to jednoduché řešení,“ dodává Vávra s tím, že v současné atmosféře nezná nikoho, kdo by dobrovolně šel pracovat pro stát.

Jednou z příčin bytové krize je podle Vávry i to, že v městských částech často vyhrávají starostové, kteří kandidují s programem zatočit s developery. „To prostě nejde. Je to brnkání na nejnižší struny lidské duše a je smutné, že je to i nejjednodušší politická karta – vyděsit a využít závisti. Smutné je i to, že demokracie na tohle také žádný účinný recept nemá,“ komentuje situaci Vávra a dodává, že i ti osvícení starostové naráží na limity nešťastně nastaveného mechanismu přerozdělování daní. „Málokdo ví, že deset tisíc korun za metr bytu v Praze tvoří odpustky městským částem za to, že donutili developera vybudovat část infrastruktury. Tyto peníze ale ve finále vždy zaplatí ten, kdo byt kupuje,“ říká Vávra.

Jak se podle Vávry bude vyvíjet situace na realitním a energetickém trhu? Proč se hrdě identifikuje jako primitivní antikomunista? Co a jak říká dnešním třicátníkům? Poslechněte si celý podcast, kterým vás provází dvojice pražských komunálních politiků z řad opozice i koalice – Alexandra Udženija (ODS) a Jiří Pospíšil (TOP 09).

sinfin.digital