Zvíře za naše hádky nemůže. Nemůžeme být sobci a chtít přírodu jen pro sebe, říká Václav Sojka

Pavel Vondráček

„Žijeme sice odtržení od přírody, ale stále nás do ní cosi táhne. Například přespat pod převisem je úžasný zážitek, máme ho v sobě hluboko zafixovaný, ale musíme mít ohled na přírodu a na všechny, kteří ji obývají. Problém je, že nás lidí je hrozně moc, a proto musíme přijmout mnohá i nepopulární opatření a omezení,“ myslí si Václav Sojka, který pracuje jako fotograf a profesionální strážce přírody v Národním parku České Švýcarsko. Především je ale velice tichým, klidným a moudrým člověkem, stejně jako vynikajícím a pokorným pozorovatelem přírody.

Vedli jsme spolu velice dlouhý rozhovor, který jsme rozdělili na dvě části.

V obou dílech Václav Sojka vypráví o pískovcových skalních městech, o hnízdění sokolů, o vlivu masové turistiky na krajinu, o chování trampů a jiných návštěvníků, o rozdílech ve strážení chráněných oblastí v Česku a sousedním Sasku, proč nelze vstupovat na Pravčickou bránu atd. 

Václav Sojka se ale nevyhne ani tématu Kokořínska a trampských tábořišť. Vše komentuje s nadhledem: upozorňuje, že detailně nezná situaci v Roverských skalách, ale to je právě jeho výhoda – značný odstup. Může tak slovně ukázat, že mnohé argumenty kritiků táboření v chráněných krajinných oblastech jsou správné, stejně jako říct, že člověk by neměl druhé kritizovat za to, co sám dělá. 

V podcastu komentuje také „stýkání se a potýkání“ nejen s trampy, ale i s horolezci, vysvětlí překvapivé situace, kdy člověk v dobré víře přírodě zásadně škodí, ukáže na fotografiích, proč sokolům někdy nevadí lidský pohyb pod hnízdem, ale spíše lidská činnost nad ním nebo na vzdálené protější skalní stěně, jak se vypořádat s masovou turistikou a přitom příliš lidi neomezovat, jak se má chovat strážce přírody, kdy pokuty mají výchovný efekt a kdy naopak, a další podstatnosti spojené s jeho prací.

Po delší odmlce jsem se tedy vrátil k tématu Trampských válek. A jsem moc rád, že hostem byl právě kultivovaný Václav Sojka.

Toxické trampské války

Přestávka byla zpočátku způsobená zraněním ruky našeho zvukaře, ale postupně se projevila moje nechuť pokračovat v mediálním promrskávání něčeho, co je v podstatě umanutým bojem několika jedinců nikoliv za ochranu přírody, nýbrž za jejich zbytnělé ego.

Téma, které jsem nadneseně před pár měsíci nazval Trampské války, se mezitím rozšířilo i do dalších médií, jako je Ekolist.cz, Echo24 nebo Seznam.cz. A všude za sebou zanechává toxickou stopu plnou emocí, lží a vydírání. Proti sobě totiž nestojí dva tábory lidí s odlišnými názory, ale jeden trampobijec proti vzácně jednotné skupině vědců i laiků, profesionálních i amatérských ochránců přírody.

Ti se zprvu vymezovali proti ohýbání faktů a neověřeným informacím hlavního iniciátora protitrampského tažení, ale postupně upozorňovali také na jeho nefér jednání a bezbřehé útoky na oponenty.

Sám jsem se dostal do cílené palby v podobě vyhrožování a vydírání. Když jsem v předešlých podcastech potvrdil, že dotyčný trampobijec si nechal zpevnit břehy potoka, který protéká jeho pozemkem, železničními pražci považovanými za toxický odpad, tušil jsem, že to vyvolá reakci. Naivně jsem se ale domníval, že reakce bude pozitivní a odpad bude uklizen. Místo toho jsem se dočkal vyhrožování ze strany novináře – trampobijce, že na mne a můj dům pošle všemožné kontroly, oslovoval mé sousedy a sbíral o mně drby, publikoval lži a překrucoval fakta.

Vyhrožoval mým nadřízeným nejen žalobami a soudy, ale písemně se přiznal k tomu, že mne bude vydírat udáním na všemožných úřadech. A celé to završil tím, že na sociálních sítích zveřejnil moji adresu i s mapou a oslovil své věrné otázkou, zda mne má udat. To vše dělal zjevně jen kvůli tomu, aby mě odradil od publikace dalších podcastů a článků na dané téma.

V této zlopověstné atmosféře se mi příliš nechtělo pokračovat v mapování problematiky ochrany přírody, protože poskytovat prostor, byť kritický, jeho nekalým praktikám, je prostě špatné. Nemohu ale jinak než pokračovat v pravdivém informování a v poskytování prostoru oběma stranám sporu. Termín „spor“ je ovšem nadnesený, protože ke sporu potřebujete dvě strany, které se dohadují o fakta, nikoliv o lži.

Téma „Trampské války“ se změnilo v absolutní údiv nad chováním jednotlivce, kverulanta, který šikanuje své vědecké oponenty různými dotazy a stížnostmi, který používá slovník bolševiků z padesátých let („toho archeologa mám rozpracovaného“), který zveřejňuje smutný telefonní hovor s vědkyní, která mu zoufale vysvětluje, že je na ulici, že musí vyzvednout děti, že teď nemá čas... a on ji přesto drsně a netaktně tlačí do odpovědí. Toto považuji za absolutně neetické chování.

Závěr podcastové série

Po dvou dílech s ohleduplným strážcem přírody Václavem Sojkou si ještě poslechnete velmi emoční hovor s režisérem pořadu České televize Nedej se. Dozvíte se, že je nemožné se dozvědět, kdo při televizním natáčení zapálil oheň pod převisy a kdo porušil zákaz vjezdu motorových vozidel, jak se dostal můj kolega Radek Kovanda k ironické facebookové stránce „Greenpiss“, kterou naplňoval s Ivanem Brezinou, a jak se změnila v sarkastickou stránku Hnutí Ducha, na níž se kromě mě podíleli i další kolegové z redakce časopisu Maxim. 

Následně zveřejníme podcast s právním odborníkem na téma ochrana přírody, co je a co není škodlivé, co je to právní purismus a jak se zákony mění s dobou. 

Nakonec přijde poslední díl našeho seriálu, v němž jsem vyzpovídal psychoterapeuta a kladl mu otázky na téma pobytu v přírodě, přechodových rituálech, o (ne)schopnosti přijmout jiné názory, o nemožnosti přijmout vlastní chyby atd.

V plánu jsem měl ještě jeden podcast, kde jsem chtěl dát prostor čtyřem oponentům trampských tábořišť. Bohužel jeden odmítl, druhý na nabídku nereagoval, u třetího se objevil pro mne nepřekonatelný etický problém a čtvrtý nedokázal konkretizovat, o čem chce diskutovat. 

Populární seriál Trampské války tak brzy skončí ve formě podcastu, ale budeme se mu ještě věnovat v psané formě. zvláště se zaměříme na to, co přírodě skutečně škodí, včetně toxických pražců. Máme již vyjádření dotčených ministerstev, odborníků – ekologů, chemiků, právníků atd. 

Samozřejmě očekávám také další salvu vydírání nejen mé osoby v podobě emailů, telefonátů a facebookových postů na některé z mnoha facebookových stránek, které hlavní trampobijec spravuje.

sinfin.digital