USA ovládá Satan a ruská agrese je lež, tvrdí Marjorie Greeneová, kandidátka na viceprezidentku USA

KOMENTÁŘ PAVLA HLAVÁČKA | V každé demokratické společnosti napříč všemi kontinenty světa se pohybují podivní jedinci, kterým se lidově říká „enfant terrible“ (volně přeloženo „zlobivé dítě“). Jedná se o výstřední osobnosti, kteří se necítí vázáni (téměř) žádnými společenskými konvencemi, či přesněji řečeno si libují v jejich porušování. Pojďme se podívat na jeden takový případ – ženu, jejíž ambicí je stát se viceprezidentkou Spojených států amerických. Marjorie Taylor Greene(ovou).

Do „vysoké“ politiky se dostala relativně nedávno: v roce 2020 byla zvolena za 14. okrsek svého rodného státu Georgie a velmi rychle se propracovala do pozice klíčového spojence exprezidenta Trumpa v Kongresu. „Hodně se o tom mluví a já vím, že moje jméno figuruje na seznamu, ale já se teď plně soustředím na volební obvod, ve kterém jsem byla zvolená,“ prohlásila v létě 2023.

Jmenuje Marjorie Taylor Greeneová, letos oslaví padesátku (* 27. května 1974) a těžko bychom asi hledali jinou ženu, která se tak dokonale identifikovala s hnutím MAGA – Make America Great Again. Mimochodem, přesně před rokem o Velikonocích, krátce před zatčením Donalda Trumpa, přirovnala amerického exprezidenta k Ježíši Kristu. 

„Trump se připojuje k těm nejúžasnějším lidem v historii, kteří jsou dnes zatýkáni,“ prohlásila v rozhovoru pro newyorskou televizi Right Side Broadcasting. Tvrdila, že podobně jako Nelson Mandela, všichni tři trpěli ve vězení kvůli zkorumpovaným vládám.

Předminulý týden v pátek (22. března) podala poslankyně Greenová návrh na odvolání (spolustraníka) Mika Johnsona z funkce předsedy Sněmovny. Nelíbilo se jí, jakým způsobem jmenovaný postupoval při zajištění opatření pro financování federální vlády. Hlavním „prohřeškem“ Johnsona bylo, že samotný balíček opatření byl výsledkem nadstranického kompromisu. 

Problém spočívá v tom, že pokud by byl Johnson odvolán, mohli by republikáni za určitých okolností ztratit svou většinu ve Sněmovně. Podle stanice CNN si tohoto rizika byli vědomi i umírnění republikáni a snažili se Greenovou přemluvit, aby návrh nepodávala. Ovšem zjevně bez jakéhokoli efektu.

Podle Greeneové vede Trump tajnou válku proti satanistům a pedofilům napojeným na Bílý dům.

To, že nyní Greeneová vyzývá k hledání nového „Speakera“, tak znovu ukazuje, jak hlubokými vnitřními spory Republikánská strana prochází. Krátce poté, co bylo odvolání zveřejněno, oznámil republikánský poslanec Mike Gallagher (Winsconsin), že k 19. dubnu odstoupí ze své funkce – tím ale sníží republikánskou většinu ve Sněmovně na jeden hlas.

Navíc, pokud by se nepodařilo najít jeho nástupce před zmiňovaným datem, bylo by postavení Mika Johnsona ještě slabší, než je tomu teď. A podle všeho by se musel spoléhat na demokraty, aby svou pozici vůbec ustál. Není proto divu, že newyorský republikán Mike Lawler označil tah Greeneové za „idiotský“, protože to „nijak nepřispívá k rozvoji konzervativního hnutí“.

Je to až paradoxní, protože Johnson sám bývá svými postoji považován za blízkého spojence Donalda Trumpa. Ostatně jen s jeho podporou se dokázal dostat do čela Sněmovny, kde v říjnu 2023 nahradil Kevina McCarthyho. Když se tak stalo, uvrhlo to Sněmovnu do dvoutýdenní paralýzy, protože najít nového kandidáta nebylo snadné.

Nicméně není to zdaleka poprvé, co se Marjorie T. Greeneová dostala s vlastní politickou stranou, nebo přinejmenším s ideály konzervativní politiky, do ostrého konfliktu.

Greeneová byla vůbec první členkou Sněmovny, která otevřeně podporovala konspirační hnutí QAnon, podle kterého Donald Trump vede tajnou válku proti satanistům a pedofilům napojených na Bílý dům, Baracka Obamu a Billa Gatese. 

Greeneová nikdy neuznala výsledky prezidentských voleb z roku 2020 (podle ní vyhrál Donald Trump) a ve svých videích v letech 2019 a 2020 opakovaně vyzývala Američany, aby „zaplavili Kapitol“.

Čtenáře patrně nepřekvapí, že jmenovaná dáma odmítá teorii evoluce, resp. označuje ji za pseudovědu. A když zjistila, že katolická církev pomáhá uprchlíkům, prohlásila na adresu jejího vedení v Americe, že jsou to monstra ovládaná Satanem.

„Mladé pušky“ utichly, přicházejí trumpisté! V USA se odehrál opomíjený, ale zásadní ideový posun

O Baracku Obamovi tvrdila, že je muslim. O útocích na Pentagon z 11. září 2001 prohlásila, že nikdy ve skutečnosti neproběhly. Masivní lesní požáry v Kalifornii v roce 2021 byly podle ní uměle vyvolány laserovými paprsky z vesmíru. 

A střelba na střední škole v Parklandu (během které bylo zavražděno 17 studentů) bylo ve skutečnosti zinscenované divadlo, sloužící k diskreditaci svobodného práva na držení zbraní.

Ohledně války na Ukrajině opakuje Greeneová argumenty, které jako by vypadly z „dílny“ Kremlu. Když se na počátku války (2022) hlasovalo v americkém Kongresu o poskytnutí prvního baličku pomoci, Greeneová patřila mezi hrstku těch, kteří to odmítali s tím, že to byl jen způsob, jak ospravedlnit nelegální změnu režimu v Kyjevě a podvody s praním špinavých peněz.

„Celé to zdůvodnění, proč máme být na Ukrajině, je směšné,“ prohlásila o rok později, „Platíme za zástupnou válku s Ruskem. Nikdy jsem neviděla, že by Putin ukázal své plány na invazi do Evropy… Nevěřím těm lžím, které mi o tom říkají.“

Vezmeme-li v potaz, kolik lidí už dokázala Greeneová urazit a kolik mýtů a dezinformací rozšířit, zůstává její poslední extempore – pokus o odvolání Mika Johnsona – vlastně jen symbolickým prohřeškem „druhého“ řádu.

V každém případě bude dobré sledovat, jak se politická kariéra americké „enfante terrible“ bude dále vyvíjet a zda si ji Donald Trump vybere za svou viceprezidentku. Těžko se lze ubránit dojmu, že oběma by to na jedné kandidátce slušelo.

Jeden šok nestačil. Americké elity se nepoučily a Trumpovi znovu dláždí cestu do Bílého domu

„Hitler udělal i pár dobrých věcí.“ Donald Trump si zadělává na problém

sinfin.digital