„Hitler udělal i pár dobrých věcí.“ Donald Trump si zadělává na problém

KOMENTÁŘ PAVLA HLAVÁČKA | Když Donald Trump drtivě zvítězil během „superúterý“ a de facto rozhodl výsledek primárek Republikánské strany (GOP), mnozí možná očekávali, že nastane období politického zklidnění. A že vedení strany začne konsolidovat síly a formulovat novou strategii do prezidentských voleb. Ovšem to se zjevně neděje – naopak lze říci, že drtivé vedení v primárkách umožnilo Donaldu Trumpovi pokusit se převzít nad svou stranou plnou kontrolu a odstranit tak poslední drobné „nitky“ a vazby na ty republikány, kteří se nehlásí k Trumpovu MAGA hnutí (Make Amerika Great Again).

Ačkoli se mu v primárkách dařilo, existují v zásadě dvě věci, kterých se Donaldu Trumpovi nedostává a které mu přidělávají starosti: Za prvé loajálních lidí (a to nejen spolustraníků, ale také poradců, právníků a odborníků v různých oborech), kteří by s ním dokázali dlouhodobě spolupracovat, aniž by mezi nimi nedošlo ke vzájemnému konfliktu. 

A za druhé peněz do stranického, přesněji řečeno Trumpova volebního rozpočtu (a to zejména od těch od drobných přispěvatelů), bez nichž se kvalitní předvolební kampaň nedá uskutečnit. Trump tak ve snaze zajistit si toto „nedostatkové zboží“ sahá ke krokům, které se snadno a rychle mohou obrátit proti němu.

Nedlouho poté, co z primárek odstoupila Trumpova největší rivalka Nikki Haleyová, byla do vedení GOP dosazena manželka Trumpova druhého syna Erika. Lara Trumpová v minulosti pracovala mimo jiné jako moderátorka pro Fox News, nyní bude nově spolupředsedat Republikánskému národnímu výboru (RNC). 

Podle některých informací dojde s jejím zvolením i k velkému propouštění. Informoval o tom server Politico, podle kterého by mohlo práci ztratit i více než šest desítek lidí. Propouštění samo o sobě může mít racionální důvod – Trumpovi poradci označují strukturu RNC za „příliš přebujelou a byrokratickou“ i finančně nákladnou. 

Čísla mluví jasně: GOP měla ke konci prosince k dispozici jen asi 8 milionů dolarů, což je pro srovnání asi třetina toho, čím disponovala Demokratická strana. A jak už bylo naznačeno výše, ubylo především drobných přispěvatelů do republikánské „kasičky“. 

Podle Financial Times jich může být až o 200 tisíc méně, než o kolik se Donald Trump mohl „opřít“ před čtyřmi lety. Zda právě Lara Trumpová, která nemá s vedením politického tělesa žádné zkušenosti, dokáže stranu vyvést z (nejen) finančních problémů, ukáže teprve čas. V tuto chvíli je zřejmé jedině to, že její hlavní předností – jak ostatně sama prohlásila – je, že „nikdo není více loajální Donaldu Trumpovi a hnutí MAGA než já“.

Donald Trump dává najevo, že stranu hodlá (re)formovat dle svého „gusta“, v němž ale mnoho prostoru stranickým „disidentům“ nezbude. V tomto duchu se vyjadřoval opakovaně a dlouhodobě. Tentokrát ale přišel s něčím zcela novým, když v televizi CNBC (11. 3.) veřejně odmítl, že by byl konzervativec. 

To je patrně vůbec poprvé, co hlava Republikánské strany něco takového prohlásila. Trump byl moderátorem dotázán, zda si chce vyřídit účty se svými politickými oponenty, na což mu exprezident odpověděl: „Naší odplatou bude náš úspěch… Obrátíme celou zemi naruby. Přineseme [do politiky] zdravý rozum. Já nejsem konzervativec… Jsem člověk zdravého rozumu a spousta konzervativních politiků je zdravého rozumu.“ 

Co přesně by taková „strana zdravého rozumu“ měla hájit, zůstává nejasné, ale je těžké se zbavit dojmu, že to souvisí s jeho snahou transformovat Republikánskou stranu ve vlastní „servisní“ organizaci.

Superúterý jako začátek konce? Drtivé vítězství v primárkách přináší Trumpovi víc starostí než výhod

Trump paradoxně, byť jistě nechtěně, dal za pravdu svým stranickým kritikům, kteří jej podezírali, že konzervativní hodnoty již dávno zradil. Například Paul Ryan (z Wisconsinu), bývalý předseda (Speaker) Sněmovny reprezentantů a představitel libertariánského křídla republikánské strany, již v prosinci 2023 na adresu bývalého prezidenta prohlásil: „Trump není konzervativec, je to autoritářský narcis… Historicky vzato, všechny jeho tendence jsou v podstatě tam, kam ho zavede narcismus, což je cokoli, co mu přináší popularitu, díky čemu se v danou chvíli cítí dobře.“

A aby toho na adresu bývalého prezidenta USA nebylo málo, objevila se v médiích další znepokojivá výpověď od člověka, který měl k Trumpovi velmi blízko. Generál John Kelly je vysloužilý příslušník námořní pěchoty, který se stal nejdéle sloužícím šéfem personálního týmu Trumpovy administrativy. Na tento post ale v roce 2018 rezignoval a později se stal hlasitým kritikem svého „šéfa“.

Konec jednoho snu, anebo teprve začátek? Jak bude pokračovat kariéra Nikki Haleyové

Naposledy John Kelly vystoupil v televizi CNN (12. 3.), když hovořil o své nové knize „Návrat mocností“ (The Return of the Great Powers). Při této příležitosti potvrdil, že Trump se v jeho přítomnosti pozitivně vyjadřoval na adresu nacistického vůdce Adolfa Hitlera: „Ale Hitler udělal přeci i pár dobrých věcí,“ měl údajně Trump prohlásit. 

Když se Kelly dotazoval, které má na mysli, Trump trval na tom, že „[Hitler] obnovil ekonomiku.“ „No dobrá, obnovil ekonomiku,“ odvětil Kelly, „Ale co s tou obnovenou ekonomikou udělal? Obrátil ji proti vlastním lidem a proti celému světu… Pane, o tom člověku prostě nemůžete říct nikdy nic dobrého.“ Na tato slova už Trump nereagoval.

O tom, jak přesně probíhaly rozhovory mezi Trumpem a Kellym, si přirozeně může každý myslet své. Ale nelze si nevšimnout, jak v době svého úřadování v Bílém domě dokázal bez skrupulí „nadbíhat“ světovým diktátorům.

Putin si mne ruce: Přítel Donald Trump pomáhá víc, než si kdy mohl přát

Trumpovi bezesporu nelze upřít, že jeho plány – jak na poli americké domácí, tak i světové zahraniční politiky – jsou velkolepé. To však samo o sobě nestačí. Aby je mohl realizovat, bude muset uspět v prezidentských volbách. Zatím lze s jistotou konstatovat pouze to, že porazil své stranické rivaly. 

Pokud by dokázal sjednotit republikánské voliče a oslovit i ty nezávislé, jeho šance na znovuzvolení by to jen zvyšovalo. Bohužel – nebo snad bohudík – jeho dosavadní kroky budí přinejlepším rozpaky.

Dokáže Evropa ubránit Ukrajinu i bez americké podpory? Teorie a realita se zatím rozcházejí

Konec jednoho snu, anebo teprve začátek? Jak bude pokračovat kariéra Nikki Haleyové

Gerontokracie made in USA: Čeká se vzpoura mladých, ale proti je demografie

sinfin.digital