České firmy čelí nájezdům zahraničních investorů, na vině je i pomalá vládní pomoc

Vojtěch Kristen

19. 06. 2020 • 17:00

Koronavirem oslabené české podniky se dostávají do hledáčků zahraničních investorů. Ti vcelku pochopitelně chtějí využít jejich slabší ekonomické pozice a do těchto firem za výhodných podmínek majetkově vstoupit. „Ano, máme signály, že už to probíhá,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ partner ve společnosti CEE Attorneys zodpovědný za oblast M&A Lukáš Petr. Jeho slova potvrzuje i hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. 

Tvrdá data zatím k dispozici nejsou, nepřímé ukazatele toho, že zahraniční investoři se chystají na „nájezdy“ do českých podniků, však už na trhu existují. „Zrovna začátkem měsíce jsme finalizovali jednu takovou transakci, kdy západní investor kupoval tuzemský podnik, o který by nejspíš za podmínek před koronavirem nestál. O dalších takových nabídkách a transakcích vím, ale s ohledem na advokátní tajemství je nemohu jmenovat,“ říká pro INFO.CZ Lukáš Petr, partner advokátní společnosti CEE Attorneys, který má na starost oblast fúzí a akvizic (M&A). „Trend je poměrně logický: pokud má investor nyní volný kapitál, snaží se jej zužitkovat.“ Jinými slovy, kde je krize, je i příležitost.

Během pokoronavirového poklesu akcií této příležitosti využili i čeští investoři. Například Daniel Křetínský, kromě průmyslového podniku EPH a investiční společnosti Vesa Equity i majitel webu INFO.CZ, v dubnu nakoupil asi pětiprocentní podíl v americkém řetězci obchodních domů Macy's, který po několika týdnech prodal se ziskem přes miliardu korun. „Tuzemský kapitál pochopitelně dělá to samé co ten zahraniční. Jenom na Západě je obecně toho kapitálu víc,“ říká Lukáš Petr. 

To je podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka dané i tím, že na Západě měly podniky výraznější pomoc od vlád než v Česku. To potvrdil v rozhovoru pro INFO.CZ i ředitel společnosti Creative Dock Martin Pejša. Podle jeho zkušenosti vlády v Německu a ve Švýcarsku poskytovaly podnikům podporu mnohem flexibilněji a ve větších objemech než v České republice. V Česku sice vláda přislíbila pomoc ekonomice přes bilion korun, podle aktuálních dat však dosud vyplatila pouze střední desítky miliard. 

„Zahraniční společnosti většinou již obdržely pomoc od svých vlád a některé z nich ji využijí k expanzi. V České republice je pomoc od vlády pomalá, proto mnohé tuzemské firmy hledají jiné možnosti, jak se dostat z finančních problémů. Některé z nich pravděpodobně využijí nabídek zahraničních společností a vymění firemní podíly za dodatečný kapitál,“ vysvětluje Štěpán Křeček s tím, že zvýšený zájem zahraničních společností o vstup do českých firem rovněž registruje. 

Podle Lukáše Petra se budou investoři soustředit na sektory, které byly ekonomickou krizí spojenou s koronavirem zasaženy nejvýrazněji. Na hotelnictví, gastroprůmysl, automotive. A především na podniky, které za sebou nemají velkého a silného kapitálového partnera, který by je v době nejistoty finančně podržel. „Například automobilový průmysl je nízkomaržové odvětví s utaženou cash-flow, které se s výpadkem příjmů dostává rychle do problémů. Pochopitelně nyní hovoříme o dodavatelských řetězcích, žádné automobilky zde zatím nekrachují,“ říká partner společnosti CEE Attorneys. 

Současný tlak nedostatečné likvidity přitom podniky mohou pociťovat ze dvou stran. Kromě obtížného přístupu ke státní pomoci se jim rovněž ztížil i přístup k bankovnímu úvěrování. Banky spolu s krizí utáhly své riskové modely a mnohem více si dávají pozor na to, komu půjčují. Také tím se otevírají dveře pro cizí, ale i tuzemský kapitál. 

„V BHS máme oddělení private equity, které analyzuje nabídky na kapitálový vstup do českých a slovenských společností. Současnou dobu vnímáme jako plnou příležitostí, jak za výhodných podmínek můžeme poskytnout růstový kapitál výměnou za podíly ve firmách. Myslíme si, že by české firmy měly zůstat v českém vlastnictví. Proto budeme konkurovat zahraničnímu kapitálu a pokusíme se přesvědčit vlastníky firem, aby v případě potřeby prodávali podíly českým fondům private equity s možností pozdějšího odkupu zpět,“ říká Štěpán Křeček. 

Zatímco tuzemskou ekonomiku zřejmě čekají obtížné časy – během letoška by podle odhadů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) měla klesnout o 9,6 procenta, počty a objemy fúzí a akvizic v Česku by ze svých úrovní z období ekonomické konjunktury sestoupit nemusely. Naopak. „Podle mého názoru bude letos oblast M&A pokračovat nezměněným tempem, možná dojde k nárůstu – to se nedá vyloučit,“ uzavírá pro INFO.CZ Lukáš Petr.

SDÍLET