Jak poznat skutečného inovátora a využít jeho síly

Prezentace klienta

Bez technologií se v jednadvacátém století neobejdeme, nemít internet, chytrý telefon nebo počítač si nikdo z nás neumí představit, stejně jako si sednout do automobilu bez kvalitního poskytování informací, navigace a asistenčních systémů pro bezpečnější řízení. A být v technologiích lídrem vyžaduje vysoké investice do výzkumu a vývoje.

V oboru telekomunikací nejsou pro běžného uživatele ti největší inovátoři tolik vidět. Ale díky firmám zaměřeným na technologie pro telekomunikační operátory, jako je právě Huawei, máme každý v chytrém telefonu dostupný signál na skoro celém území Česka v kvalitě, o které se nám před lety ani nesnilo. Výzkum a vývoj se v této oblasti soustředí na to, aby antény a další vysílací technologie byly lehčí, „zelenější“ - tedy méně energeticky náročné a lépe šířily signál.

To v žádném případě není jednoduché, protože často jde o souboj přímo s fyzikálními zákony, kde je třeba z technologie „vymáčknout“ to nejlepší v rámci možností. Huawei sází na inovace, proto investuje obrovské částky do výzkumu a vývoje, za loňský rok to bylo v přepočtu okolo 450 miliard českých korun, což je více než její největší konkurenti dohromady. Kromě telekomunikačních technologií byly cílem investic do vývoje především cloudové služby a jejich infrastruktura, což je další rychle rostoucí odvětví, které poskytne lepší a zajímavé služby firmám i občanům.

A Huawei je v tom i velmi úspěšná, potvrzují to i poslední data. Dle nedávno vydané zprávy Evropské komise o investicích do výzkumu a vývoje je Huawei celosvětově druhým největším soukromým investorem do „R&D“, hned po internetovém gigantu Alphabet (mateřské korporaci vyhledávače Google či služby YouTube). Evropské srovnání přitom postihuje asi dva a půl tisíce korporací a 90 procent investic soukromých firem do výzkumu a vývoje.

Stále více výzkumu a vývoje se v případě Huawei odehrává i v Evropě. Společnost otevřela svoje první výzkumné pracoviště ve Švédsku už před jednadvaceti lety a dnes zaměstnává 2400 lidí v 23 výzkumných centrech a má uzavřená partnerství s více než 150 univerzitami.

Společnost je také rekordmanem v počtu přihlášených patentů. V Evropě je tradičně první nebo druhá už řadu let v počtu přihlášených patentů u Evropského patentového úřadu. Významně vyskočila v žebříčku přihlášených patentů i ve Spojených státech, kde se loni Huawei posunula z devátého na páté místo hned za společnost IBM, která patří dlouhodobě na přední příčky v získávání patentové ochrany pro výsledky svého výzkumu a vývoje. Huawei loni získala 2 770 potvrzených patentů v USA, a to i přes sankce americké vlády.


Je to potvrzení trendu, že tlak na výzkum a vývoj se vyplatí. Patenty jsou vyjádřením nejen zvyšující se role společnosti na globálním trhu, ale hlavně prokazatelné inovativnosti jejích řešení. Směrem k vývoji nových technologií jdou koneckonců i investice Huawei, které jsou v souladu s postojem společnosti výdaje mířit tam, kde to podpoří nabídku společnosti Huawei na trhu.

Pro všechny z nás je nesmírně důležité tento potenciál a investice využít. Pro firmy, průmysl, infrastrukturu a celý ekosystém budoucího rozvoje ČR, pro stát, pro jeho občany a instituce. Vývoj se extrémně zrychluje, prostředí je nesmírně konkurenční a není čas přešlapovat na místě. Tento vlak už dávno jede rychlostí 5G a brzy přesedlá na 6G. Jestli chceme být jako Česká republika u všeho včas, musíme se držet inovací. A inovátorů.

Autor: Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace ve společnosti Huawei


sinfin.digital