Kmoníček je u Zemana na černé listině. Prezident mu vyčítá, že ho nedostal k Trumpovi

Info.cz, ekb

Velkolepé sliby o sjednání schůzky prezidenta Miloše Zemana s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem se rozplynuly jako pára nad hrncem. Začátkem roku současný velvyslanec v USA Hynek Kmoníček prohlašoval, že se setkání uskuteční jako odměna za to, že Zeman coby jediný evropský politik Trumpa podpořil ještě před volbami. Dnes je jasné, že se schůzku, která se měla původně odehrát už v dubnu, domluvit nepodařilo. Podle serveru Seznam Zprávy se proto Kmoníček – jeden z nejvýraznějších českých diplomatů – dostal u Zemana do nelibosti, ačkoli býval jeho blízkým poradcem. Kmoníček při nedávném setkání hlavy státu s velvyslanci neseděl u jednoho stolu a Zeman ho chce vyšachovat i z delegace při zářijovém zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Miloš Zeman zvedl varovný prst směrem k českému velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi už minulý týden, kdy se na Pražském hradě uskutečnilo tradiční setkání prezidenta s českými velvyslanci. Zatímco v minulých letech měl bývalý šéf zahraničního odboru u Zemanova stolu židli jistou, tentokrát seděl mimo.

Chceme s Macronem vytvořit proevropskou stranu, říká pro INFO.CZ lídr nového hnutí Tak jo! Rozumek

Když Zeman během projevu k diplomatickému sboru řekl, že „někteří velvyslanci by se měli více věnovat každodenní mravenčí práci než vlastní medializaci“, lidé v sálu podle serveru Seznam Zprávy pochopili, že jde o výtku směřovanou přímo ke Kmoníčkovi.

Hlavní část „odplaty“ však má teprve přijít v září, kdy Miloš Zeman odlétá do Spojených států na Valné shromáždění OSN a také, aby převzal ocenění od amerického židovského fondu. Na přání Miloše Zemana Kmoníček v prezidentské delegaci při návštěvě USA nebude, což jde proti zavedeným zvyklostem.

3634628:article:true:true:true

Prudké zhoršení vztahů zapadá do scénáře, který popsaly zdroje INFO.CZ. Podle nich připadá v úvahu, že v případě úspěchu Andreje Babiše v říjnových volbách a při následném sestavování vlády by se Kmoníček mohl stát ministrem zahraničí. Diplomatický post v USA by následně mohl připadnout Martinovi Stropnickému, stávajícímu ministrovi obrany, který ovšem má i zkušenost diplomata.

Hynek Kmoníček celou situaci bagatelizuje a tvrdí, že dojednání schůzky Zemana s Trumpem není ztraceno. „To je samozřejmě provozní nepříjemnost, protože pořád hledáme termín schůzky. Ale já žádné poškození vztahů kvůli tomu nevidím,“ říká Kmoníček.

Podle českého velvyslance v USA se nyní hledá „velké téma pro americkou stranu“, které by Zemana do Bílého domu dostalo. Tím by mohla být obrana, konkrétně chystaná obří zakázka české armády na nákup vrtulníků, o níž se chce ucházet i americká firma Bell. 

SDÍLET
sinfin.digital