Stíhání Babiše a Faltýnka může začít. Policie už má černé na bílém, že je sněmovna vydala

lup

13. 09. 2017 • 15:02

Policie obdržela usnesení sněmovny o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Uvedla to Česká televize s odkazem na státní zastupitelství. Policie chce oba poslance stíhat kvůli podezření, že figurovali v podvodu s 50milionovou dotací pro farmu Čapí hnízdo. 

O vydání dvojice vlivných zákonodárců rozhodla sněmovna minulou středu po mnohahodinovém řečnění. Den poté odeslal usnesení předseda sněmovny Jan Hamáček policii, připomíná ČT.

Oba politiky chce policie obvinit v kauze kolem farmy Čapí hnízdo. Andreje Babiše policisté v žádosti o vydání označili za strůjce údajného podvodu. Účelovou operací podle vyšetřovatelů spolu s dalšími podezřelými měnil vlastnictví areálu tak, aby dosáhl na 50milionovou dotaci, na kterou by jako součást obřího koncernu neměl nárok.

Babiš tvrzení vyšetřovatelů ostře odmítá a opakuje, že jde o záměrně načasovanou snahu, která ho má před volbami politicky zlikvidovat. Babiš i Faltýnek tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Poslanecký klub ANO je v jejich výkladu podpořil a pro vydání nehlasoval. Naopak 123 ze 134 přítomných poslanců odejmutí imunity podpořilo.

Kromě policie případ prověřuje také Evropský úřad proti podvodům. Policie by po obvinění politiků musela případ vyšetřit do nadcházejících voleb. S očekávaným znovuzvolením Babiš i Faltýnek znovu získají imunitu. O jejich vydání by se pak hlasovala znovu sněmovna, už ale v novém, povolebním složení.

SDÍLET