Stíhání Babiše a Faltýnka může začít. Policie už má černé na bílém, že je sněmovna vydala

lup

Policie obdržela usnesení sněmovny o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Uvedla to Česká televize s odkazem na státní zastupitelství. Policie chce oba poslance stíhat kvůli podezření, že figurovali v podvodu s 50milionovou dotací pro farmu Čapí hnízdo. 

O vydání dvojice vlivných zákonodárců rozhodla sněmovna minulou středu po mnohahodinovém řečnění. Den poté odeslal usnesení předseda sněmovny Jan Hamáček policii, připomíná ČT.

Zeman pro INFO.CZ: Babiše nezachráním. Jaké jsou možné scénáře po vydání šéfa hnutí ANO?

Oba politiky chce policie obvinit v kauze kolem farmy Čapí hnízdo. Andreje Babiše policisté v žádosti o vydání označili za strůjce údajného podvodu. Účelovou operací podle vyšetřovatelů spolu s dalšími podezřelými měnil vlastnictví areálu tak, aby dosáhl na 50milionovou dotaci, na kterou by jako součást obřího koncernu neměl nárok.

Babiš tvrzení vyšetřovatelů ostře odmítá a opakuje, že jde o záměrně načasovanou snahu, která ho má před volbami politicky zlikvidovat. Babiš i Faltýnek tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Poslanecký klub ANO je v jejich výkladu podpořil a pro vydání nehlasoval. Naopak 123 ze 134 přítomných poslanců odejmutí imunity podpořilo.

Němcová pro INFO.CZ k vydání Babiše: Jeho vojsko odešlo z bojiště a schovalo se

Kromě policie případ prověřuje také Evropský úřad proti podvodům. Policie by po obvinění politiků musela případ vyšetřit do nadcházejících voleb. S očekávaným znovuzvolením Babiš i Faltýnek znovu získají imunitu. O jejich vydání by se pak hlasovala znovu sněmovna, už ale v novém, povolebním složení.

SDÍLET
sinfin.digital