Totální úpadek politické kultury. Bojím se, že tato šaráda potrvá do voleb, říká politolog

Jako úpadek politické kultury hodnotí současnou politickou krizi politolog a sociolog Daniel Kunštát. „Je to bezprecedentní. Opravdu si nevybavuji, že by se podobná politická šaráda v jakékoliv civilizované zemi za posledních 25 let stala, čekám negativní dopad na veřejné mínění,“ říká pracovník Sociologického ústavu pro server Info.cz. 

„Tato situace je však bezprecedentní i v kontextu České republiky, která má občas tendence k jistým novátorským politickým situacím. Jistě, krize jsme tu dříve měli, nicméně přístup k nim byl vcelku standardní a ústavně konformní,“ říká Kunštát.

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek oznámil, že nepodá demisi vlády, jak dříve avizoval, místo toho ještě dnes navrhne prezidentu Zemanovi odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí. Sobotka se se Zemanem dostal do sporu ve čtvrtek, kdy zamířil na Hrad s cílem mluvit s prezidentem o aktuální politické situaci. Zeman se však při setkání choval, jako že přijímá demisi, ačkoli Sobotka ještě žádnou nepodával. Tato "politická vybíjená" následně sloužila české veřejnosti spíše jako zdroj laciných vtípků než jako vzor důstojné politické kultury.

Vláda rozdvojených osobností. Sobotka ze dne na den otočil, Babiš zase věří, že ho sledují

„Z hlediska veřejného mínění se tato šaráda projeví negativně. V době, kdy vláda Bohuslava Sobotky v roce 2013 nastupovala, se Češi dostávali z určité blbé nálady Nečasových a Topolánkových vlád. Začala se například zvyšovat důvěra v ústavní instituce i další indikátory a já se trochu obávám, že pod vlivem současné situace možná opět sklouzneme směrem k oné blbé náladě,“ uvádí vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů Cevro Institutu. „Navíc si myslím, že tomuto divadlu ještě není konec. Bojím se, že v této šlamastyce agresivních politických gest, přemetů a špatné kultury se budeme pohybovat do parlamentních, možná až do prezidentských voleb,“ dodává Kunštát. Prezidentské volby se budou konat v lednu příštího roku. 

Wagnerová: Zeman hodlá vyrábět ústavní krizi. Případnou Sobotkovu žalobu vyřeší Ústavní soud rychle

Jádro politických excesů z posledních dnů a týdnů spočívá v kontroverzi ohledně podnikání a nákupu korunových dluhopisů ministra financí Andreje Babiše. Bohuslav Sobotka na počátku února uvedl, že „řečeno jednoduchým jazykem: Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář A. Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát." Babiš se proti nařčení ohradil, od té doby se však politická střetnutí jen vyostřovala.

„Vždy je třeba se ptát, komu současná situace prospěje. Já však nyní ani z politologického ani ze sociologického pohledu na tuto otázku nedokáži odpovědět. Já ani moji kolegové nedokážeme odhadnout důsledky této kauzy vzhledem k preferencím jednotlivých politických stran, potažmo nadcházejících parlamentních voleb. Je těžké i odhadnout, jakým způsobem se současný stav věcí projeví v nadcházejících prezidentských volbách, zda to Miloši Zemanovi preference přidá či ubere,“ uzavírá politolog pro Info.cz.

SDÍLET
sinfin.digital