Zelená ekonomika 3: Čeští solárníci raději jezdí stavět elektrárny do Indie, Česku prý chybí vize

Postavit solární elektrárnu v Česku je o mnoho složitější než například v Indii, říká předseda České solární asociace Jan Krčmář a vysvětluje: „Je tam totiž stabilnější investiční prostředí, je jednodušší sehnat si financování a také tam premiér s prezidentem investorům neustále nenadávají do zločinců.“ Solární energetice se věnuje třetí díl seriálu INFO.CZ Zelená ekonomika.

Podle Jana Krčmáře má Česko ohledně solární energetiky sice spoustu plánů a cílů, ale jejich uskutečnění vázne. „Například podle klimaplánu si Česko dalo za cíl postavit 2 GW nových solárů do roku 2030, nicméně vládní politika tomu, že bychom tohoto cíle mohli reálně dosáhnout, rozhodně neodpovídá. Reálná vize neexistuje, máme jen čísla,“ uvedl Krčmář.

Solární energetice udělal medvědí službu její boom v roce 2010, kdy díky štědrým garantovaným výkupním cenám solární energie a nečekanému poklesu pořizovacích nákladů na solární technologie došlo k prudkému nárůstu fotovoltaických elektráren, který stojí daňové poplatníky desítky miliard. „Tento moment je stále pro dnešní solární energetiku významným stigmatem,“ říká předseda českých solárníků.

Vláda ve svém energeticko-klimatickém plánu s rozvojem solární energetiky počítá, ostatně stejně jako evropská Zelená dohoda, nicméně konkrétní plány, jak daných cílů dosáhnout, chybí. „Není tu žádná roadmapa, investorům se za současných podmínek stavět fotovoltaické elektrárny v Česku nevyplatí,“ vysvětluje Krčmář. Mnoho členů Solární asociace se namísto toho, aby stavěli solární elektrárny v Česku, dívá do zahraničí.

Podle Krčmáře za to mohou právě reálné podmínky, za kterých je v Česku možné soláry stavět. „Pro mnohé české firmy je jednodušší solární elektrárny postavit v Indii než v Česku. Je tam stabilnější investiční prostředí, je tam jednodušší sehnat si financování a taky vám tam premiér a prezident neustále nenadávají do zločinců,“ argumentuje Krčmář. „Hlavní bariérou v rozvoji české solární energie je stát,“ říká rozhodně. 

Stát však není jedinou překážkou k rozšíření solárních elektráren v Česku. Kromě legislativních překážek se soláry potýkají s problémem akumulace – tedy jak energii ukládat a využít až ve chvíli, kdy je potřeba. „Zde je problém, že akumulace dnes není definována v zákoně. Takže podnikatelé v akumulaci se nyní pohybují v jakési šedé zóně, která není jasně definovaná,“ vysvětluje Krčmář. Baterií je na trhu málo a jejich cena je vysoká. „Je fakt, že baterie jsou zatím ještě drahé, jejich cena stále ještě není na takové úrovni, aby to dávalo ekonomický smysl. Ale je zde například varianta tu energii krátkodobě ukládat jinak, například přes ohřev teplé vody, případně se několik lidí může domluvit, že si pořídí jednu větší baterii, kde ty náklady jsou menší,“ uzavírá předseda Solární asociace. 

SDÍLET
sinfin.digital