Tajná dohoda mezi ČT a Novou může přepsat český televizní trh. Hraje se o stovky milionů i revoltu „na Kavkách“

Devadesátky, Most nebo Dobré ráno, Brno! To nejlepší z hrané produkce České televize by se v budoucnu mohlo objevit nejen ve veřejnoprávním vysílání, ale i na konkurenční platformě TV Nova. Mezi oběma televizemi totiž probíhá intenzivní obchodní jednání na nejvyšší úrovni, které se týká exkluzivního přebírání veřejnoprávního obsahu. Ovšem nikoliv pořadů již natočených, ale těch, u kterých ještě nepadla první klapka. Podle návrhu smlouvy, kterou má INFO.CZ k dispozici, by Česká televize měla Nově kompletně otevřít dveře do své výrobní kuchyně a na oplátku inkasovat stovky milionů korun ročně.

Je to přelomová dohoda mezi dvěma největšími televizemi, která má potenciál přepsat český mediální trh. A pokud vstoupí v platnost, budou moci diváci to nejlepší z hrané produkce České televize vídat i na placené videotéce televize Nova – na platformě Voyo. Nova by totiž podle dohody získala exkluzivní přístup k SVOD právům (práva pro placené online videotéky) na hranou tvorbu České televize podle svého výběru, a to ještě předtím, než dané pořady vůbec vstoupí do výroby.

Dohoda jde vysoko nad rámec současné spolupráce mezi oběma největšími tuzemskými televizemi. Ta zatím zaručuje umístění některých pořadů České televize na platformě Voyo. Jenže jde jen o několik filmů a seriálů a především funguje „zpětně“ – Nova si vybírá z těch pořadů, které ČT už vyrobila a které na diváky „fungují“.

ČTĚTE TAKÉ: Prima se bouří proti „tajnému“ jednání ČT s Novou: „Jsme tím šokovaní,“ říká ředitel Singer

Současná jednání jdou mnohem dále: podle nich by si komerční televize mohla vybírat z pořadů ČT ještě před zahájením jejich natáčení. Nova by předem získala exkluzivní přístup k poměrně bohatému balíku neveřejných informací a materiálů a na jejich základě by se rozhodla, zda si chce SVOD práva „stáhnout“ k sobě. Na oplátku by Nova pomohla České televizi s financováním těch pořadů, které si vybere.

Pro Českou televizi by dohoda znamenala příjem nízkých až středních stovek milionů korun, což by představovalo nezanedbatelnou položku v jejím sedmimiliardovém, ale zároveň napjatém rozpočtu. Tyto peníze by mohly pomoci odvrátit některá „drastická“ úsporná opatření v programu České televize, ke kterým by jinak management pod tlakem růstu nákladů mohl být přinucen.

Šéfredaktor Štrunc na CNN Prima News skončil. Nahradí jej překvapivé jméno

Přesto podle informací INFO.CZ není dohoda jistá. Vznikl sice návrh smlouvy, ovšem v České televizi proti takové spolupráci část manažerů aktivně vystupuje. Jednání o spolupráci s televizí Nova se tak stávají důležitým kontextem v nadcházející volbě nového generálního ředitele ČT, jejíž největší favoriti Petr Dvořák a Jan Souček jsou právě z prostředí České televize. (Petr Dvořák v minulosti několik let vedl i Novu)

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké jsou detaily navrhované smlouvy?
  • Jak vyjednávání komentují Nova a Česká televize?
  • A co by uzavření dohody znamenalo pro volbu ředitele ČT?
sinfin.digital