Hledá se Jack. Zmizení zakladatele impéria Alibaba ukazuje, že před čínským režimem neuniknou ani vlivní a bohatí

07. 01. 2021 • 15:15
Ta zpráva před několika dny obletěla svět. Druhý nejbohatší Číňan a zakladatel impéria Alibaba, výstřední miliardář Jack Ma, se už dva měsíce neobjevil na veřejnosti. To si zasluhuje pozornost i proto, že Ma během svého posledního veřejného vystoupení otevřeně kritizoval čínský finanční systém, tamní banky i regulátory. A jak ukazuje ne úplně dávná historie, v Číně občas mizí i velmi bohatí byznysmeni.  

Byl to projev, po kterém Jack Ma sklidil bouřlivý potlesk. Osobitý zakladatel impéria Alibaba během svého asi dvacetiminutového vystoupení na říjnovém finačním fóru v Šanghaji kritizoval čínský finanční a regulační systém a volal po jeho rekonstrukci. Byl otevřený, upřímný. Důsledky však na sebe nenechaly dlouho čekat. Během několika dní měla jeho společnost Ant Group vstoupit na burzu, pod vlivem nových regulací však musel Ma tento rozjetý vlak doslova na poslední chvíli zastavit. 

Další zprávy přišly před pár dny. Tehdy se ukázalo, že svérázný miliardář již dva měsíce nevystoupil na veřejnosti. Nezúčastnil se mimo jiné ani natáčení posledního dílu své oblíbené podnikatelské reality show Africa's Business Heroes, kde byl jedním z porotců. Z webu soutěže navíc zmizely i jeho fotografie a jeho místo v porotě zaujal nižší manažer společnosti Alibaba. Mluvčí firmy to vysvětlovali přeplněným kalendářem Jacka Ma, nicméně takové zdůvodnění nevyvrátilo všechny obavy, které se okolo možného osudu vlivného podnikatele objevily.  

O tom, kde se nyní Jack Ma nachází, jestli je v pořádku, a zda a jakou roli v jeho vstupu do ústraní hrál čínský establishment, je jen velmi málo informací. INFO.CZ proto oslovilo několik expertů na čínský trh s žádostí o načrtnutí nejpravděpodobnějšího scénáře událostí, které se okolo podnikatele odehrály. Případně, zda mohl být jeho ústup z veřejného života nedobrovolný. 

„Zatím není vůbec jasné, zda ‚byl zmizen‘ čínskými úřady, podobně jako se to stalo v minulosti některým čínským podnikatelům nebo politikům, kteří kritizovali čínský režim, nebo se sám skrývá na neznámém místě před čínskými úřady a dost možná i investory po zastavené veřejné nabídce akcií Ant Group,“ uvedla pro INFO.CZ Ivana Karásková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a koordinátorka projektu MapInfluenCE.

Podle Karáskové je nicméně pravděpodobné, že čínský establishment využil kritiky Jacka Ma z loňského října k tomu, aby oslabil pozice jeho firmy. „Kritika Jacka Ma vůči finančnímu a regulačního systému mohla posloužit jako vítaná zástěrka pro razantnější postup vůči Ant Group a potažmo Alibabě. Bez ohledu na to, zda Ma byl zmizen, nebo se stáhl, vyšetřování divize Alibaby posílá jasný signál čínské ekonomické elitě, k níž Ma patří, aby spolupracovala a příště si dala větší pozor,“ skládá události do souvislostí analytička.

INFO.CZ oslovilo s žádostí o komentář i experta na čínskou politiku Adama Ni, podle něhož není zmizení zakladatele Alibaby z veřejného života velkým překvapením. „Není to překvapení proto, co se nyní děje v souvislosti s Alibabou a její sesterskou firmou Ant Financial,“ vysvětluje Ni pro INFO.CZ. „Čínské autority je nyní podrobují velkému zkoumání kvůli nekalosoutěžním praktikám. Nemyslím si, že máme zatím dostatek důkazů pro podporu hypotézy, že má Jack Ma domácí vězení. Osobně se domnívám, že sám byznysmen chce snížit svoji expozici ve veřejném prostoru právě proto, že je pod mikroskopem čínských autorit,“ uvedl analytik z australské Canberry.

Osud Jie Ťien-minga

Že se v Číně mohou ztrácet i vlivní a bohatí podnikatelé jsme přitom viděli v nedávné minulosti. Známý je v Česku případ podnikatele a neformálního poradce prezidenta Miloše Zemana, Jie Ťien-minga. Tento ex-ředitel skupiny CEFC, která v Česku slíbila investovat miliardy korun, byl v roce 2018 vyšetřován pro podezření z hospodářské kriminality, následně beze stopy zmizel. Podle deníku South China Morning Post se tak stalo na přímý pokyn prezidenta Si Ťin-pchinga.

„Momentálně je však nepravděpodobné, že by Jack Ma šel cestou Jie Ťien-minga, že by nyní byl vyšetřován z korupce a skončil ve vězení,“ analyzuje pro INFO.CZ další expert Asociace pro mezinárodní otázky Filip Šebok. „I když vyloučit nemůžeme nic.“

Podle Filipa Šeboka čeká Jacka Ma spíše osud jiného čínského miliardáře, který se relativně nedávno znelíbil politikům – Wang Ťien-lin. „Šéf konglomerátu Wanda byl v roce 2017 přinucen restrukturovat své byznysové impérium a předat mnohá zahraniční aktiva. Od té doby se Wang drží v pozadí. Jestli bude Jack Ma rozumný, ustoupí z centra pozornosti také a zdá se, že přesně to teď dělá,“ uvádí Šebok.

A přestože na Západě má Jack Ma poměrně pozitivní image – lidi si získává svými vystoupeními v kostýmech Michaela Jacksona či humanitární pomocí, kdy nejen Evropě daroval miliony ústenek a respirátorů – Filip Šebok upozorňuje, že v samotné Číně Jack Ma příliš populární není. „Ma se stal značně nepopulárním, například i kvůli podpoře tzv. systému 996, v rámci něhož zaměstnanci v technologickém sektoru pracují od 9 rána do 9 večer, 6 dní v týdnu,“ uzavírá odborník.

INSIDER — Hřib: Čína a Rusko tu mají dvě ambasády - oficiální a pak na Hradě