Hledá se Jack. Zmizení zakladatele impéria Alibaba ukazuje, že před čínským režimem neuniknou ani vlivní a bohatí

Ta zpráva před několika dny obletěla svět. Druhý nejbohatší Číňan a zakladatel impéria Alibaba, výstřední miliardář Jack Ma, se už dva měsíce neobjevil na veřejnosti. To si zasluhuje pozornost i proto, že Ma během svého posledního veřejného vystoupení otevřeně kritizoval čínský finanční systém, tamní banky i regulátory. A jak ukazuje ne úplně dávná historie, v Číně občas mizí i velmi bohatí byznysmeni.  

Byl to projev, po kterém Jack Ma sklidil bouřlivý potlesk. Osobitý zakladatel impéria Alibaba během svého asi dvacetiminutového vystoupení na říjnovém finačním fóru v Šanghaji kritizoval čínský finanční a regulační systém a volal po jeho rekonstrukci. Byl otevřený, upřímný. Důsledky však na sebe nenechaly dlouho čekat. Během několika dní měla jeho společnost Ant Group vstoupit na burzu, pod vlivem nových regulací však musel Ma tento rozjetý vlak doslova na poslední chvíli zastavit. 

Další zprávy přišly před pár dny. Tehdy se ukázalo, že svérázný miliardář již dva měsíce nevystoupil na veřejnosti. Nezúčastnil se mimo jiné ani natáčení posledního dílu své oblíbené podnikatelské reality show Africa's Business Heroes, kde byl jedním z porotců. Z webu soutěže navíc zmizely i jeho fotografie a jeho místo v porotě zaujal nižší manažer společnosti Alibaba. Mluvčí firmy to vysvětlovali přeplněným kalendářem Jacka Ma, nicméně takové zdůvodnění nevyvrátilo všechny obavy, které se okolo možného osudu vlivného podnikatele objevily.  

„Jako v banánové republice“ aneb Noc, která změnila Ameriku

sinfin.digital