Články odjinud

Babiš sejmul plány na lepší ochranu hranic EU. Posílat peníze přímo do Říma ale není výhra

Babiš sejmul plány na lepší ochranu hranic EU. Posílat peníze přímo do Říma ale není výhra

Od vypuknutí migrační krize v roce 2015 volají země Visegrádu včetně ČR především po důsledné ochraně vnějších hranic Evropské unie. Právě s tímto cílem Evropská komise minulý týden navrhla posílit unijní agenturu pro pohraniční stráž (dříve Frontex), visegrádské země ale navzdory dřívějším proklamacím o nutnosti lepší ostrahy vnějších hranic plán zkritizovaly – pohraničníci EU jsou prý zbyteční a evropské peníze mají mířit přímo do zemí, jako je Itálie, Malta nebo Řecko, které se potýkají s migračním tlakem. Tento návrh zemí V4 se však nejeví jako nejlepší nápad. Země na jihu Evropy totiž mají s čerpáním peněz určených na ochranu vnějších hranic EU problém už dnes.

Postoj visegrádských zemí západní státy Evropské unie zřejmě přinejmenším překvapil. Jsou to právě země jako Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, které od počátku migrační krize vyzývají k lepší ochraně hranic evropské osmadvacítky – především té jižní, odkud do Evropy přichází nejvíc běženců. Komise proto zveřejnila návrh, podle kterého by se měl zvýšit počet zaměstnanců pobřežní a pohraniční agentury (dříve Frontex) na 10 tisíc. Podle rakouského předsednictví by toho unie měla dosáhnout do roku 2020.

Komisní návrh v pondělí nejprve „sejmul“ maďarský premiér Viktor Orbán, podle kterého tak chce Brusel Maďarsko připravit o jeho právo chránit hranice. Ke kritice se po společném jednání přidali i český a slovenský premiér Andrej Babiš a Peter Pellegrini. Podle nich by se jednalo o zbytečnou paralelní strukturu k pobřežním strážím evropských států a uvedli, že namísto posílení Frontexu považují za rozumnější posílení národních opatření. „Jsem přesvědčen, že Řecko, Itálie a Malta žádný Frontex nepotřebují,“ prohlásil v Košicích Babiš.

Tento obrat zemí Visegrádu považuje odborník na migraci z Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Jungwirth za překvapivý. „Myslím, že je v tom určitý skrytý paradox. Vnímal jsem to tak, že visegrádští představitelé mají zájem na posilování ochrany vnější hranice Evropské unie a to i cestou posilování společných bezpečnostních pohraničních složek. A nejednou od nich slyšíme, že se do toho Frontex vlastně nemá míchat a že to je otázka nějaké národní suverenity. To je pro mě překvapivá změna,“ komentuje pro INFO.CZ.

Kritiku návrhu na posílení Frontexu nechápe ani česká eurokomisařka a bývalá ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Věra Jourová. V pořadu Interview ČT24 v pondělí připomněla volání států z doby vrcholu migrační krize: „Evropo, chraň vnější hranici“ a poukázala na fakt, že Itálie nebo Řecko nemohou zavřít hranice jako Maďarsko. Zároveň si ale Evropa podle ní „nemůže dovolit“ jižní hranici nechránit. „Tím spíš, že tam teď z Afriky nahoru vzlíná vlna nelegálních migrantů, kteří jdou za lepším a které je potřeba vracet zpátky. A pro tuto hranici jsme především potřebovali zvýšit kapacity Frontexu,“ vysvětlila pro ČT24.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

„To jsou přece věci, na kterých se teď musíme jednoznačně dohodnout, a jsem zvědavá, jak to pan Orbán vysvětlí na neformální radě premiérů, která je tento týden ve čtvrtek; s jakým návrhem přijde místo posílení vnější ochrany hranic,“ uvedla také česká eurokomisařka, která reagovala i na Babišova slova, že Evropa Frontex nepotřebuje. „Nebudeme ho potřebovat v případě, že si oplotíme naše státní hranice. Dokud jsou hranice otevřené, tak musíme mít zajištěnou ochranu zejména té jižní mořské. I my Češi,“ dodala Jourová.

Může Babišův návrh fungovat?

Postoj zemí Visegrádu, podle kterého Frontex není potřeba a jednotlivé státy by si měly chránit své hranice samy, je však nejen překvapivý, ale má navíc jednu velkou trhlinu. Bez peněz se tyto státy neobejdou a jak ukazují údaje Evropské komise, které má INFO.CZ k dispozici, země na jihu EU mají s čerpáním prostředků z unijního rozpočtu, které jsou určeny na ochranu vnější hranice, problém už dnes. Je tedy otázkou, zda by další přísun financí přímo těmto vládám, jak navrhuje Babiš, přinesl skutečné řešení situace.

Pohraniční státy, jako je Itálie nebo Řecko, mohou nyní prostřednictvím rozpočtu EU čerpat prostředky z několika balíků. Jeden představují dlouhodobé programy, na které mohou státy sahat v průběhu celého rozpočtového období (2014-2020), a druhým je krátkodobé financování, které je určeno pro potřeby v nouzových situacích.

„Dlouhodobý a krátkodobý rozpočet, tedy fondy EU, pro členské státy EU v oblasti migrace a hranic je to, co umožňuje unii financovat dlouhodobější projekty, jako třeba školení zaměstnanců na konzulátech nebo regionální centra pro podporu integrace. Dále umožňuje financovat v nouzových situacích některé věci rychle, jako například program UNHCR na podporu přístřeší na řeckých ostrovech,“ vysvětlila redakci Magdalena Frouzová ze Zastoupení Evropské komise v ČR.

Záchranářské lodě ve StředomoříZáchranářské lodě ve Středomoříautor: INFO.CZ

Ze statistiky, které pravidelně zveřejňují unijní instituce, vyplývá, že Itálie ani Řecko prostředky, které jsou pro ně v rozpočtu evropské osmadvacítky od roku 2015 k dispozici, plně nevyužívají, nebo jim to jde přinejmenším pomalu. Itálie z celého balíku v objemu 873 milionů eur dosud použila 336 milionů eur, tedy ani ne polovinu. V případě dalšího hraničního státu – Řecka – je situace obdobná. Z celkového objemu prostředků ve výši 961 milionů eur, které mohou Athény na migraci vyčerpat, dovedly využít 464 milionů eur. Z materiálů Komise lze však vyčíst, že čerpání v případě Řecka se v poslední době zlepšilo.

Jelikož jde o unijní rozpočet, z podstaty věci ho není možné nahradit bilaterálními přesuny peněz mezi jednotlivými státy.

Frontex by měl mít silnější pravomoci

Podle analytika Tomáše Jungwirtha by se tedy spíš než na posílání dalších peněz přímo jihoevropským vládám měla Evropa skutečně zaměřit na posilování celoevropských struktur. „Myslím, že by opravdu dávalo smysl tlačit na posilování společných evropských struktur včetně Frontexu jakožto společné evropské agentury. Politická citlivost toho tématu je ale zjevná,“ říká pro INFO.CZ odborník s tím, že vedle personálního posílení by se mělo přistoupit také k posílení samotného mandátu Frontexu.

„Není to jen o penězích, ale také o tom, zda má agentura možnost do ostrahy hranic vstupovat bez ohledu na to, zda na tom existuje konsenzus dotčených členských států, anebo zda to má stále být jen nějaká podpůrná složka, která nehraje klíčovou roli a stráže jednotlivých členských států jen doplňuje. Toto je opět politické rozhodnutí, u kterého mě ale pozice Visegrádu překvapuje. Čekal bych, že Visegrád bude volat po společném evropském postupu. A pakliže to tak není, možná to naznačuje určitý vývoj daný jednáním s představiteli států na jižní hranici,“ dodává Jungwirth.

Změnu postoje podle něj mohla zapříčinit nedávná schůzka premiéra Babiše s jeho protějšky v Itálii a na Maltě – Giuseppem Contem a Josephem Muscatem. Hlavním tématem Babišova srpnového jednání s představiteli dvou jihoevropských zemí totiž byla právě ochrana hranic a zastavení nelegální migrace. Jak navíc poukazuje Jungwirth, například Itálie proti společné evropské ochraně svých hranic dlouhodobě vystupuje, Babišův nynější postoj tedy mohla ovlivnit právě tato schůzka z konce srpna. 

„Pokud je mi známo, například Itálie a její představitelé se vyjadřovali v tom smyslu, že nechtějí, aby Frontex mohl vstupovat do řízení na jejich hranicích. Naopak Řecko bylo k něčemu takovému připraveno, protože má zjevně zásadní problém ochranu svých hranic samo zajistit,“ vysvětluje odborník AMO s tím, že se postoj jednotlivých států na jihu Evropy liší. Podobně skeptické jako Itálie je k návrhu na posílení Frontexu také Španělsko.

Bude Visegrád v Salcburku za potížistu?

Babiš, Pellegrini a Orbán se do komisního návrhu na posílení Frontexu obuli těsně před neformálním summitem v rakouském Salcburku, kde budou evropští lídři dnes a zítra hovořit mimo jiné právě o ochraně vnějších hranic. Česko spolu s dalšími státy Visegrádu by se tak na setkání hlav států Evropské unie mohlo opět dostat do role potížisty. Na rozdíl od Česka, Slovenska a Maďarska plány na posílení Frontexu lídři Rakouska, Německa a Francie v posledních dnech podpořili.

Visegrád však v odporu k posílení Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž rozhodně nebude samo – jak již bylo řečeno, proti posílení Frontexu se staví v první řadě jihoevropské země v čele s Itálií a Španělskem. Podle Jungwirtha země střední Evropy jejich pozici na jednání v Salcburku podpoří.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: INFO.CZ

„Nečekám, že by visegrádské země vstoupily do debaty o posílení pobřežní stráže tak, že by tu debatu od začátku zablokovaly. To by bylo výrazně netaktické. Spíš čekám, že se v tomto smyslu mohou připojit k argumentaci, kterou tam bude mít Itálie. Řekl bych, že Itálie bude tím silným hráčem, který bude prostřednictvím ministra vnitra Mattea Salviniho nebo premiéra Giuseppe Conteho vyjadřovat poměrně jasný názor s cílem udržet si suverenitu v oblasti ochrany hranic,“ míní Jungwirth, podle kterého se Visegrád dostane do pozice problémového aktéra, především pokud se bude řešit otázka evropského azylového systému, o kterém vedou členské země debaty už dva roky.

„Bude záležet na tom, zda se otevře otázka společného azylového systému, kde rozpory přetrvávají a kde V4 dlouhodobě hraje roli potížisty, nebo jestli bude důraz kladen na opatření vnějšího charakteru – na vztahy s africkými státy, návratovou politiku nebo na řízení migrace mimo území Evropské unie, kde máme už dnes určitý celoevropský konsenzus,“ uzavírá Jungwirth.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

 

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818