Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišovo NE migrantům v Itálii: Mohl volit jiná slova, obrazu Česka to neprospěje, tvrdí experti

Babišovo NE migrantům v Itálii: Mohl volit jiná slova, obrazu Česka to neprospěje, tvrdí experti

„Tohle je solidarita a odpovědnost, o kterou Evropu vždy žádáme,“ napsal ve svém facebookovém příspěvku italský premiér Giuseppe Conte, který o víkendu požádal o pomoc ostatní země EU při záchraně 450 migrantů zachráněných ve Středozemním moři. Jeho prosbu vyslyšelo celkem pět unijních zemí, z nichž každá přislíbila, že se postará o 50 lidí. Z úst českého premiéra Andreje Babiše ale zaznělo ostré „ne“, kterého si hojně všímají i zahraniční média. Český postoj nikoho v unii nepřekvapí, Babiš ale mohl volit jiný tón, shodují se pro INFO.CZ odborníci, podle kterých premiérova slova českému obrazu v Evropě zrovna neprospějí.

„Dostal jsem od premiéra Conteho spolu s ostatními premiéry EU kopii dopisu adresovanému předsedovi Evropské rady Tuskovi a Evropské komise Junckerovi, kde italský premiér žádá, aby se EU postarala o část ze 450 lidí, kteří jsou nyní na moři. Takový přístup je cesta do pekel,“ napsal v neděli na twitteru český premiér Andrej Babiš.

Reagoval tak na žádost Itálie, aby se i další země Evropské unie připojily k záchraně 450 migrantů, kteří připluli z Libye k evropským břehům. Výzvu postupně vyslyšelo pět evropských zemí – konkrétně Francie, Německo, Malta, Portugalsko a Španělsko, které se dohodly, že každá přijme celkem 50 zachráněných migrantů.

„Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet,“ napsal také Babiš na svém twitterovém účtu. Jeho ostré „ne“ italské žádosti přitom rezonovalo i v zahraničních médiích, která si všímají především věty, že „takový přístup je cesta do pekel“. Česká pozice ohledně přijímání žadatelů o azyl je v Evropě důvěrně známá, podle odborníků však premiér mohl volit trochu mírnější slovník.

„Myslím, že to, co premiér řekl, nikoho výrazně nešokovalo – říká to konstantně již delší dobu. Já to ale vnímám jako poměrně razantní, hlasité a trochu zbytečné gesto, které podle mě ale směřuje spíše na vnitřní politickou scénu a vnitrostátní debatu o migraci. Je to určitý populismus, který premiér i prezident realizují směrem do Evropské unie. Nicméně se domnívám, že nás tento postoj dlouhodobě navenek poškozuje – je to velice nekonstruktivní a to ‚ne‘ se dá říct i jiným způsobem,“ říká pro INFO.CZ ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

Podobně to vidí také ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic. „Postoj České republiky, která nechce přijímat migranty na základě povinných kvót ani dobrovolnosti, je dlouhodobě známý. Myslím, že mnohem rozumnější by bylo přistoupit k tomu nižším profilem – to znamená hlasitě nekřičet, že my žádné migranty nepřijmeme, když to naši partneři už dobře vědí,“ říká pro INFO.CZ.

Že se Česko staví k italské žádosti odmítavě, potvrdil i ministr zahraničí Jan Hamáček z ČSSD, na rozdíl od Babiše však uvedl, že Česko může Itálii pomoc jiným způsobem – ať už nabídkou policistů a expertů. Podle Bartovice je právě Hamáčkův přístup v porovnávání s tím Babišovým mnohem přínosnější.

MigraceMigraceautor: Info.cz

„Vyjádření premiéra beru spíš jako vyjádření dovnitř České republiky – směrem k prezidentovi a svým voličům. Samozřejmě to není šťastné, protože i když to je určeno domácímu publiku, dostává se to navenek. Takže každý náš postoj zná a není potřeba ho komunikovat tímto neurvalým způsobem. Určitě je proto lepší přístup, který zvolil pan Hamáček – říct, že migranty nepřijímáme, ale nabízíme takové a takové příspěvky,“ vysvětluje ředitel institutu EUROPEUM.

Podle Bartovice tak Babiš sice nevolil nejšťastnější slova, pozice Česka v Evropě se tím ale nezmění. „Česká republika je dlouhodobě vnímaná jako země, která nechce přijímat migranty. Ta jeho slova tedy podle mě pozici České republiky nezmění, ale určitě to dobrému obrazu Česka nepřispívá,“ dodává odborník.

Země V4 v přístupu k migraci přitvrdily

Slova českého premiéra si už o víkendu všimla řada medií, jako je bruselský server Politico, nebo americký tisk jako Washington Post nebo ABC News. Vyjádření však rezonuje i v Itálii – například list La Stampa dnes s odkazem na stanovisko českého premiéra vydal článek s titulkem „Praha útočí“. List si přitom všímá i podobně tvrdého stanoviska, které do Itálie vyslalo Maďarsko.

„Nikoho nepřijmeme. Maďarští voliči se jasně vyjádřili v posledních volbách: nechtějí žít v zemi imigrantů,“ komentoval italskou žádost mluvčí maďarské vládní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána István Hollik.

Právě země visegrádské čtyřky, jejichž přístup k migrační politice je v Evropské unii nejrazantnější, vystupují proti přerozdělování žadatelů o azyl dlouhodobě. Podle Bartovice se však v porovnání s obdobím začátku migrační krize jejich postoje stále víc přitvrzují. Navzdory tomu se ale visegrádská čtyřka od zbytku Evropské unie nijak neizoluje.

„Vývoj těch posledních let ukázal, že některé země začínají sledovat postoj visegrádských zemí a mění se i postoj samotných států V4. Například česká pozice zpočátku zněla tak, že odmítáme povinné kvóty, ale na základě dobrovolnosti jsme schopni akceptovat určité množství přesídlenců. Před volbami ale tento postoj přitvrdil do té míry, že nehodláme přijímat nikoho ani na základě dobrovolnosti. Postoj se přitom tímto způsobem změnil i v Polsku,“ říká Bartovic s tím, že Slovensko volí pragmatičtější postoj, a aby se vyhnulo žalobě ze strany Evropské komise, přijalo alespoň pár uprchlických rodin.

„Velmi radikální postoj zní také z Maďarska, ale je vidět, že se tím částečně inspirují i některé další země, ať už jde o Rakousko nebo německé Bavorsko. Visegrádskou skupinu tedy přístup k migraci do izolace zatím nedostává,“ dodává analytik.

Lidé do Evropy nikdy přicházet nepřestanou

V jednom ze čtyř twitterových příspěvků, kterými český premiér reagoval na žádost svého italského protějšku, Babiš také napsal, že přijímání migrantů „jen motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy“. Jediným řešením je podle něj takzvaný australský model – tedy nedopustit vylodění migrantů v Evropě a posílat zpět jejich lodě tam, odkud vypluly. „Musíme vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a že Evropská unie je připravena nelegální migranty okamžitě vracet,“ napsal premiér.

Podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci však Babiš těmito slovy neříká důrazné „ne“, pašerákům, ale partnerům v Evropské unii, kteří ho žádají o pomoc.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

„Je samozřejmě důležité směřovat své úsilí proti pašerákům, ale to s relokacemi výrazně nesouvisí. Ti lidé budou přicházet a přicházejí. Rozbíjet pašerácké sítě je samozřejmě důležité, ale nesouvisí to s přijímáním a dodržováním našich závazků. I když se podaří pašerácké sítě rozbít, stále budou nějaké fungovat. Ten zločinecký systém bohužel parazituje na lidském neštěstí, ti lidé ale přicházet nepřestanou, protože příčiny migrace jsou poměrně závažné,“ varuje Faltová.

Připomíná přitom například válku v Sýrii, dalším důvodem toho, že lidé opouštějí své domovy, však podle ní je „velmi špatná politická a hospodářská situace“ v jiných zemích. Jak uvádí nedávná zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), na vysokém počtu uprchlíků ve světě mají velký podíl také konflikty v afrických zemích, jako je Demokratická republika Kongo nebo Jižní Súdán.

Zatímco do Řecka míří podle dat Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) lidé především ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Kamerunu a Konga, do Itálie nejčastěji připlouvají lodě s lidmi z Tuniska, Eritrei, Nigérie, Súdánu a Pobřeží slonoviny. Lidé, kteří míří do Evropy, však tvoří jen zlomek celkového počtu běženců na světě.

Kvůli násilí, válkám a pronásledování musel loni podle UNHCR opustit své domovy rekordní počet lidí – celkem jde o téměř 69 milionů obyvatel planety, z čehož polovinu tvoří děti. Alarmující je i počet těch, kteří byli nuceni překročit hranice domovské země – v roce 2017 to bylo 25,4 milionu lidí, což je o 2,9 milionu víc než v roce předchozím a zároveň největší nárůst, který UNHCR za jediný rok zaznamenala.

„Vidíme, že se situace globálně nijak nezlepšuje a uprchlíků přibývá – dlouhodobá řešení se totiž nedaří nacházet. Poměr lidí, kteří směřují do Evropy, je ale poměrně malý. Za rok 2018 to je zatím 50-60 tisíc lidí, což není pro Evropskou unii výrazně dramatické číslo. Pro samotnou Itálii a Řecko to už ale zvýšený problém je, jsou tam totiž i lidé, kteří přišli už v minulých letech. Pokud by Evropa byla solidární, tak si myslím, že by to celkové debatě o migraci a situaci v jednotlivých zemích výrazně pomohlo, ale zdá se, že to bohužel není cesta, kterou se Česká republika ubírá,“ uzavírá Faltová.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1