Články odjinud

Babišovo NE migrantům v Itálii: Mohl volit jiná slova, obrazu Česka to neprospěje, tvrdí experti

Babišovo NE migrantům v Itálii: Mohl volit jiná slova, obrazu Česka to neprospěje, tvrdí experti

„Tohle je solidarita a odpovědnost, o kterou Evropu vždy žádáme,“ napsal ve svém facebookovém příspěvku italský premiér Giuseppe Conte, který o víkendu požádal o pomoc ostatní země EU při záchraně 450 migrantů zachráněných ve Středozemním moři. Jeho prosbu vyslyšelo celkem pět unijních zemí, z nichž každá přislíbila, že se postará o 50 lidí. Z úst českého premiéra Andreje Babiše ale zaznělo ostré „ne“, kterého si hojně všímají i zahraniční média. Český postoj nikoho v unii nepřekvapí, Babiš ale mohl volit jiný tón, shodují se pro INFO.CZ odborníci, podle kterých premiérova slova českému obrazu v Evropě zrovna neprospějí.

„Dostal jsem od premiéra Conteho spolu s ostatními premiéry EU kopii dopisu adresovanému předsedovi Evropské rady Tuskovi a Evropské komise Junckerovi, kde italský premiér žádá, aby se EU postarala o část ze 450 lidí, kteří jsou nyní na moři. Takový přístup je cesta do pekel,“ napsal v neděli na twitteru český premiér Andrej Babiš.

Reagoval tak na žádost Itálie, aby se i další země Evropské unie připojily k záchraně 450 migrantů, kteří připluli z Libye k evropským břehům. Výzvu postupně vyslyšelo pět evropských zemí – konkrétně Francie, Německo, Malta, Portugalsko a Španělsko, které se dohodly, že každá přijme celkem 50 zachráněných migrantů.

„Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet,“ napsal také Babiš na svém twitterovém účtu. Jeho ostré „ne“ italské žádosti přitom rezonovalo i v zahraničních médiích, která si všímají především věty, že „takový přístup je cesta do pekel“. Česká pozice ohledně přijímání žadatelů o azyl je v Evropě důvěrně známá, podle odborníků však premiér mohl volit trochu mírnější slovník.

„Myslím, že to, co premiér řekl, nikoho výrazně nešokovalo – říká to konstantně již delší dobu. Já to ale vnímám jako poměrně razantní, hlasité a trochu zbytečné gesto, které podle mě ale směřuje spíše na vnitřní politickou scénu a vnitrostátní debatu o migraci. Je to určitý populismus, který premiér i prezident realizují směrem do Evropské unie. Nicméně se domnívám, že nás tento postoj dlouhodobě navenek poškozuje – je to velice nekonstruktivní a to ‚ne‘ se dá říct i jiným způsobem,“ říká pro INFO.CZ ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

Podobně to vidí také ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic. „Postoj České republiky, která nechce přijímat migranty na základě povinných kvót ani dobrovolnosti, je dlouhodobě známý. Myslím, že mnohem rozumnější by bylo přistoupit k tomu nižším profilem – to znamená hlasitě nekřičet, že my žádné migranty nepřijmeme, když to naši partneři už dobře vědí,“ říká pro INFO.CZ.

Že se Česko staví k italské žádosti odmítavě, potvrdil i ministr zahraničí Jan Hamáček z ČSSD, na rozdíl od Babiše však uvedl, že Česko může Itálii pomoc jiným způsobem – ať už nabídkou policistů a expertů. Podle Bartovice je právě Hamáčkův přístup v porovnávání s tím Babišovým mnohem přínosnější.

MigraceMigraceautor: Info.cz

„Vyjádření premiéra beru spíš jako vyjádření dovnitř České republiky – směrem k prezidentovi a svým voličům. Samozřejmě to není šťastné, protože i když to je určeno domácímu publiku, dostává se to navenek. Takže každý náš postoj zná a není potřeba ho komunikovat tímto neurvalým způsobem. Určitě je proto lepší přístup, který zvolil pan Hamáček – říct, že migranty nepřijímáme, ale nabízíme takové a takové příspěvky,“ vysvětluje ředitel institutu EUROPEUM.

Podle Bartovice tak Babiš sice nevolil nejšťastnější slova, pozice Česka v Evropě se tím ale nezmění. „Česká republika je dlouhodobě vnímaná jako země, která nechce přijímat migranty. Ta jeho slova tedy podle mě pozici České republiky nezmění, ale určitě to dobrému obrazu Česka nepřispívá,“ dodává odborník.

Země V4 v přístupu k migraci přitvrdily

Slova českého premiéra si už o víkendu všimla řada medií, jako je bruselský server Politico, nebo americký tisk jako Washington Post nebo ABC News. Vyjádření však rezonuje i v Itálii – například list La Stampa dnes s odkazem na stanovisko českého premiéra vydal článek s titulkem „Praha útočí“. List si přitom všímá i podobně tvrdého stanoviska, které do Itálie vyslalo Maďarsko.

„Nikoho nepřijmeme. Maďarští voliči se jasně vyjádřili v posledních volbách: nechtějí žít v zemi imigrantů,“ komentoval italskou žádost mluvčí maďarské vládní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána István Hollik.

Právě země visegrádské čtyřky, jejichž přístup k migrační politice je v Evropské unii nejrazantnější, vystupují proti přerozdělování žadatelů o azyl dlouhodobě. Podle Bartovice se však v porovnání s obdobím začátku migrační krize jejich postoje stále víc přitvrzují. Navzdory tomu se ale visegrádská čtyřka od zbytku Evropské unie nijak neizoluje.

„Vývoj těch posledních let ukázal, že některé země začínají sledovat postoj visegrádských zemí a mění se i postoj samotných států V4. Například česká pozice zpočátku zněla tak, že odmítáme povinné kvóty, ale na základě dobrovolnosti jsme schopni akceptovat určité množství přesídlenců. Před volbami ale tento postoj přitvrdil do té míry, že nehodláme přijímat nikoho ani na základě dobrovolnosti. Postoj se přitom tímto způsobem změnil i v Polsku,“ říká Bartovic s tím, že Slovensko volí pragmatičtější postoj, a aby se vyhnulo žalobě ze strany Evropské komise, přijalo alespoň pár uprchlických rodin.

„Velmi radikální postoj zní také z Maďarska, ale je vidět, že se tím částečně inspirují i některé další země, ať už jde o Rakousko nebo německé Bavorsko. Visegrádskou skupinu tedy přístup k migraci do izolace zatím nedostává,“ dodává analytik.

Lidé do Evropy nikdy přicházet nepřestanou

V jednom ze čtyř twitterových příspěvků, kterými český premiér reagoval na žádost svého italského protějšku, Babiš také napsal, že přijímání migrantů „jen motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy“. Jediným řešením je podle něj takzvaný australský model – tedy nedopustit vylodění migrantů v Evropě a posílat zpět jejich lodě tam, odkud vypluly. „Musíme vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a že Evropská unie je připravena nelegální migranty okamžitě vracet,“ napsal premiér.

Podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci však Babiš těmito slovy neříká důrazné „ne“, pašerákům, ale partnerům v Evropské unii, kteří ho žádají o pomoc.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

„Je samozřejmě důležité směřovat své úsilí proti pašerákům, ale to s relokacemi výrazně nesouvisí. Ti lidé budou přicházet a přicházejí. Rozbíjet pašerácké sítě je samozřejmě důležité, ale nesouvisí to s přijímáním a dodržováním našich závazků. I když se podaří pašerácké sítě rozbít, stále budou nějaké fungovat. Ten zločinecký systém bohužel parazituje na lidském neštěstí, ti lidé ale přicházet nepřestanou, protože příčiny migrace jsou poměrně závažné,“ varuje Faltová.

Připomíná přitom například válku v Sýrii, dalším důvodem toho, že lidé opouštějí své domovy, však podle ní je „velmi špatná politická a hospodářská situace“ v jiných zemích. Jak uvádí nedávná zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), na vysokém počtu uprchlíků ve světě mají velký podíl také konflikty v afrických zemích, jako je Demokratická republika Kongo nebo Jižní Súdán.

Zatímco do Řecka míří podle dat Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) lidé především ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Kamerunu a Konga, do Itálie nejčastěji připlouvají lodě s lidmi z Tuniska, Eritrei, Nigérie, Súdánu a Pobřeží slonoviny. Lidé, kteří míří do Evropy, však tvoří jen zlomek celkového počtu běženců na světě.

Kvůli násilí, válkám a pronásledování musel loni podle UNHCR opustit své domovy rekordní počet lidí – celkem jde o téměř 69 milionů obyvatel planety, z čehož polovinu tvoří děti. Alarmující je i počet těch, kteří byli nuceni překročit hranice domovské země – v roce 2017 to bylo 25,4 milionu lidí, což je o 2,9 milionu víc než v roce předchozím a zároveň největší nárůst, který UNHCR za jediný rok zaznamenala.

„Vidíme, že se situace globálně nijak nezlepšuje a uprchlíků přibývá – dlouhodobá řešení se totiž nedaří nacházet. Poměr lidí, kteří směřují do Evropy, je ale poměrně malý. Za rok 2018 to je zatím 50-60 tisíc lidí, což není pro Evropskou unii výrazně dramatické číslo. Pro samotnou Itálii a Řecko to už ale zvýšený problém je, jsou tam totiž i lidé, kteří přišli už v minulých letech. Pokud by Evropa byla solidární, tak si myslím, že by to celkové debatě o migraci a situaci v jednotlivých zemích výrazně pomohlo, ale zdá se, že to bohužel není cesta, kterou se Česká republika ubírá,“ uzavírá Faltová.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818