Články odjinud

Boj s migrací: O čem se jednalo na summitu EU, který Babiš bojkotoval a proč je řešení v nedohlednu?

Boj s migrací: O čem se jednalo na summitu EU, který Babiš bojkotoval a proč je řešení v nedohlednu?

Po měsících klidu se migrace opět stává ožehavým tématem, které rozděluje země Evropské unie. Spory kvůli uprchlíkům navíc zachvátily i nejbohatší zemi Evropy a hrozí, že se kvůli nim německá vláda rozpadne. Kancléřka Angela Merkelová přitom vsází na dnešní minisummit a jednání Evropské rady, které se bude konat příští čtvrtek a pátek v Bruselu. Podle vývoje posledních dnů se ale zdá, že řešení problémů spojených s migrací je dál, než kdy jindy. Proč? Na palčivé otázky spojené s migrací do Evropy hledal odpověď server Politico.eu.

Proč se migrace řeší právě teď?

Důvody jsou dva – Itálie a Německo. Nová italská vláda ve složení protestního Hnutí pěti hvězd a Ligy severu migraci postavila na vrchol své agendy a tedy i agendy Evropské unie. Země, kam nejčastěji míří lodě s migranty z Afriky, žádá od ostatních zemí unie větší míru solidarity. Do čela ministerstva vnitra se navíc postavil šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini, který od počátku slibuje, že Itálie přestane být „uprchlickým táborem Evropy“. A začal jednat.

Salvini nechal uzavřít přístavy pro lodě, které pomáhají migrantům ve Středozemním moři. Symbolem nové italské politiky se přitom stala loď Aquarius s 629 lidmi na palubě, které Itálie zakázala vplout do přístavu, zachránění migranti se tak dostali na pevninu až po týdnu, kdy je přijalo Španělsko.

Druhým důvodem je politický sňatek mezi Křesťanskodemokratickou unií Angely Merkelové s bavorskou CSU – sesterské strany, které se ale na migraci dlouhodobě neshodnou. Tentokrát však hrozí, že rozkol čerstvě složenou vládu v Německu svrhne. Šéf CSU Horst Seehofer totiž požaduje, aby se žadatelé o azyl registrovaní v jiné zemi EU začali automaticky vracet od německých hranic. Odmítání běženců bez dohody s ostatními zeměmi unie ale kancléřka odmítá a doufá, že místo radikálního jednostranného kroku najde celoevropské řešení.

Merkelová bude mít první šanci hledat společné řešení na dnešním minisummitu, který byl svolán Evropskou komisí právě na její popud. Po dnešku však může být řešení „společné“ jen v omezené míře – země visegrádské čtyřky se ho totiž neúčastní, za což si včera vysloužily kritiku ze strany Francie

Několikahodinová schůzka se podle německé kancléřky zabývala třemi hlavními okruhy témat - spoluprací se třetími zeměmi při zvládání migračních toků, snahou posílit ochranu vnější hranice bloku a také způsobem, jak země uvnitř unie mohou zastavit přesuny migrantů mezi nimi.

Jak při odchodu z minisummitu řekla Merkelová, země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky. Podle německé kancléřky není možné nechat země, kam migranti v největších počtech přijíždějí, aby se se situací vyrovnávaly samostatně. Migranti si však také nesmějí vybírat, v jaké evropské zemi chtějí o azyl žádat. Kancléřka však počítá s tím, že najít dohodu bude složité. Východiskem by mohla být dvoustranná nebo třístranná ujednání mezi evropskými státy, řekla novinářům. 

Právě následné přesuny migrantů v rámci EU považuje za největší problém současné krize francouzský prezident Emmanuel Macron. S vlastním návrhem na řešení migrační problematiky na minisummit přišel předseda nové italské vlády Giuseppe Conte. Itálie podle desetibodového plánu chce, aby si každá členská země Evropské unie stanovila kvóty na počet migrantů bez práva na azyl, jinak by jí hrozil finanční postih. Zvýšit by se mělo podle Conteho také úsilí při uzavírání dohod EU se zeměmi, ze kterých migranti do Evropy přicházejí, ale i ostraha vnějších hranic.

„Je mnoho věcí, které máme společné. Všichni souhlasí, že je třeba společné řešení společné výzvy, tedy, jak zvládat migrační toky,“ řekl při odchodu španělský premiér Pedro Sánchez. Konkrétní závěry podle něj dnešní setkání nepřineslo.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

Jde o reakci na migrační krizi?

Jak píše server Politico, současné tanečky mohou být považovány za opožděnou reakci na migrační krizi, která Evropu zachvátila v roce 2015. Počet migrantů, kteří připlouvají k evropským břehům, je dnes díky uzavření balkánské trasy a dohodě s Tureckem mnohem nižší. To dokazují i statistiky EU, podle kterých se počet žádostí o azyl v EU loni v porovnání s předchozím rokem snížil o 44 procent a klesající trend pokračuje i v roce letošním. Údaje italského ministerstva vnitra zase ukazují, že v prvních měsících letošního roku se počet migrantů připlouvajících po moři v porovnání se stejným obdobím roku 2017 snížil dokonce o 77 procent.

Z jakých zemí migranti přicházejí?

Mezi třemi nejčastějšími zeměmi původu, odkud migranti do Evropy přicházejí, je Sýrie, Irák a Afghánistán.

Co se stane s lidmi poté, co přijdou do Evropy?

To záleží na okolnostech. Lidé prchající před represivními režimy nebo z válečných zón mají podle mezinárodního práva nárok na azyl. Podle dat evropského úřadu EASO byla přibližně polovina (462 355 z celkových 996 685) žadatelů o azyl při řízeních konaných v roce 2017 úspěšná. V prvním čtvrtletí roku 2018 zaznamenalo největší počet žádostí o azyl Německo (26 procent), Francie (19 procent), Itálie (14 procent), Řecko (10procent) a Španělsko (7 procent).

MigraceMigraceautor: Info.cz

Migranti, kteří nárok na mezinárodní ochranu nemají, by měli být vráceni do své země původu. Ne vždy je ale jejich navracení úspěšné – jen s některými zeměmi má totiž unie uzavřené příslušné dvojstranné dohody. Do května roku 2016 se unii podařilo uzavřít celkem 17 readmisních dohod, další pak následovaly v posledních dvou letech – Afghánistán, Guinea, Bangladéš, Etiopie, Gambie a Pobřeží slonoviny. V případě Nigérie nebo Tuniska však žádné dohody o navracení neúspěšných žadatelů o azyl zatím uzavřené nejsou.

Dalším problémem je také to, že se ne vždy podaří určit, odkud daná osoba do Evropy přišla, nebo se k ní země původu nehlásí a odmítá ji přijmout zpět. To jsou důvody, proč se v roce 2017 podařilo vrátit jen třetinu neúspěšných žadatelů o azyl – podle Komise to bylo celkem 36,6 procent. Návrat migrantů do zemí původu přitom není levná záležitost – náklady se podle EU pohybují od tří do pěti tisíc euro.

Jaké další země mají z migrace obavy?

Jak píše server Politico, tvrdší opatření přijalo Maďarsko a Rakousko, přijímání uprchlíků však „odolaly“ i země, jako Česko, Polsko a Slovensko.

Jsou tyto země na straně Itálie?

Ne tak docela – souhlasí s tím, že by se migrace do Evropy měla co nejvíce omezit, a požadují proto větší ochranu hranic EU, podle Itálie se však tyto země nepodílejí na spravedlivém rozdělení zátěže a chce, aby státy jako Česko, Maďarsko nebo Rakousko přijímaly na svá území víc uprchlíků.

Proč dublinský systém skřípe?

Současná podoba dublinského systému určuje, že první stát EU, kam cizinec vstoupí, je zodpovědný za projednání a rozhodnutí o jeho žádosti o mezinárodní ochranu. Cílem tohoto mechanismu je, aby nedocházelo k tomu, že daná osoba podá žádost ve více členských zemích a pak se přesouvá z jednoho státu do druhého. Postupem času si ale státy na hranicích EU (především těch jižních) začaly stěžovat, že tento systém na ně nespravedlivě přenáší veškerou zátěž – staly se tak totiž zodpovědné za drtivou většinu všech žadatelů o azyl, i když je vysněnou destinací migrantů Německo nebo Velká Británie.  

O jakém řešení se v EU vedou debaty?

Reforma evropského azylového systému se v unii řeší už několik let, v souvislosti s propuknutím migrační krize však debata mezi evropskými zeměmi nabrala na intenzitě. Řešení je ale zatím v nedohlednu – s vlastními návrhy se do debaty snažily přispět Nizozemsko, Slovensko, Malta i Estonsko, které v posledních třech letech předsedaly v Radě EU. V současnosti leží tento úkol na bulharském předsednictví, které ale v létě končí a po něm přebírá štafetu Rakousko. I Bulharsko vneslo do debaty vlastní pohled, jeho návrh ale nemá mezi zeměmi širší podporu. Oživuje totiž myšlenku povinných kvót, které by byly spuštěny v okamžiku propuknutí krize.

Mohou se země na něčem dohodnout?

Možná ano. Návrh závěrů Evropské rady, která se bude konat ve čtvrtek a pátek v Bruselu, totiž podle uniklých informací počítá se zřízením „regionálních platforem pro vylodění“ mimo území Evropské unie. Tato centra by tak byla vytvořena například v zemích severní Afriky, kde by se rozhodovalo, zda jde o člověka s nárokem na mezinárodní ochranu, nebo ekonomického migranta, který má být vrácen zpět do své země původu.

Eurokomisař pro migraci přitom upozorňuje, že tento plán nebude znamenat vytvoření evropského Guantánama pro migranty, které by bylo v rozporu s evropskými hodnotami. Vše se proto musí řídit podle Ženevských konvencí. I když se ale evropští lídři na něčem takovém shodnou, není jisté, že se podaří přesvědčit země mimo EU, aby na jejich území byla taková centra zřízena.

Co čekat od dnešního minisummitu?

Minisummit byl svolán na popud německé kancléřky, která se dostala do ostrého sporu s ministrem vnitra Seehoferem. Jeho požadavek, aby se od německých hranic začaly vracet osoby, které požádaly o azyl jinde, by však pro Itálii znamenal další přítěž.

„Pokud pojedeme do Bruselu, abychom si zahráli scénář předepsaný Francií a Německem, a pokud si myslí, že nám sem pošlou další migranty místo toho, aby nám pomohli, neměli bychom ani jezdit,“ prohlásil Salvini v italské talk show Porta a Porta. „Ušetříme aspoň peníze za výlet,“ dodal italský ministr vnitra a šéf Ligy severu. Situaci se tak snažila vyžehlit německá kancléřka, která Itálii ujistila, že dnešní schůzka nebude mít žádné písemné závěry. A tak se také stalo. Německá kancléřka dnes sama zdůraznila, že šlo jen o diskusi a snahu zjistit, zda lze dosáhnout dohody.

Mezitím se na země V4 – tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko – snesla ze strany Francie kritika, že dnešní minisummit „bojkotují“ a hledání evropského řešení proto bude složité. Na to ihned reagoval český premiér Andrej Babiš, podle kterého se lídři V4 shodli, že má účast na minisummitu více nevýhod než výhod. „Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně,“ zdůraznil Babiš.

šech osmadvacet lídrů pak bude o migraci jednat příští týden na summitu v Bruselu.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818