Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj s migrací: O čem se jednalo na summitu EU, který Babiš bojkotoval a proč je řešení v nedohlednu?

Boj s migrací: O čem se jednalo na summitu EU, který Babiš bojkotoval a proč je řešení v nedohlednu?

Po měsících klidu se migrace opět stává ožehavým tématem, které rozděluje země Evropské unie. Spory kvůli uprchlíkům navíc zachvátily i nejbohatší zemi Evropy a hrozí, že se kvůli nim německá vláda rozpadne. Kancléřka Angela Merkelová přitom vsází na dnešní minisummit a jednání Evropské rady, které se bude konat příští čtvrtek a pátek v Bruselu. Podle vývoje posledních dnů se ale zdá, že řešení problémů spojených s migrací je dál, než kdy jindy. Proč? Na palčivé otázky spojené s migrací do Evropy hledal odpověď server Politico.eu.

Proč se migrace řeší právě teď?

Důvody jsou dva – Itálie a Německo. Nová italská vláda ve složení protestního Hnutí pěti hvězd a Ligy severu migraci postavila na vrchol své agendy a tedy i agendy Evropské unie. Země, kam nejčastěji míří lodě s migranty z Afriky, žádá od ostatních zemí unie větší míru solidarity. Do čela ministerstva vnitra se navíc postavil šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini, který od počátku slibuje, že Itálie přestane být „uprchlickým táborem Evropy“. A začal jednat.

Salvini nechal uzavřít přístavy pro lodě, které pomáhají migrantům ve Středozemním moři. Symbolem nové italské politiky se přitom stala loď Aquarius s 629 lidmi na palubě, které Itálie zakázala vplout do přístavu, zachránění migranti se tak dostali na pevninu až po týdnu, kdy je přijalo Španělsko.

Druhým důvodem je politický sňatek mezi Křesťanskodemokratickou unií Angely Merkelové s bavorskou CSU – sesterské strany, které se ale na migraci dlouhodobě neshodnou. Tentokrát však hrozí, že rozkol čerstvě složenou vládu v Německu svrhne. Šéf CSU Horst Seehofer totiž požaduje, aby se žadatelé o azyl registrovaní v jiné zemi EU začali automaticky vracet od německých hranic. Odmítání běženců bez dohody s ostatními zeměmi unie ale kancléřka odmítá a doufá, že místo radikálního jednostranného kroku najde celoevropské řešení.

Merkelová bude mít první šanci hledat společné řešení na dnešním minisummitu, který byl svolán Evropskou komisí právě na její popud. Po dnešku však může být řešení „společné“ jen v omezené míře – země visegrádské čtyřky se ho totiž neúčastní, za což si včera vysloužily kritiku ze strany Francie

Několikahodinová schůzka se podle německé kancléřky zabývala třemi hlavními okruhy témat - spoluprací se třetími zeměmi při zvládání migračních toků, snahou posílit ochranu vnější hranice bloku a také způsobem, jak země uvnitř unie mohou zastavit přesuny migrantů mezi nimi.

Jak při odchodu z minisummitu řekla Merkelová, země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky. Podle německé kancléřky není možné nechat země, kam migranti v největších počtech přijíždějí, aby se se situací vyrovnávaly samostatně. Migranti si však také nesmějí vybírat, v jaké evropské zemi chtějí o azyl žádat. Kancléřka však počítá s tím, že najít dohodu bude složité. Východiskem by mohla být dvoustranná nebo třístranná ujednání mezi evropskými státy, řekla novinářům. 

Právě následné přesuny migrantů v rámci EU považuje za největší problém současné krize francouzský prezident Emmanuel Macron. S vlastním návrhem na řešení migrační problematiky na minisummit přišel předseda nové italské vlády Giuseppe Conte. Itálie podle desetibodového plánu chce, aby si každá členská země Evropské unie stanovila kvóty na počet migrantů bez práva na azyl, jinak by jí hrozil finanční postih. Zvýšit by se mělo podle Conteho také úsilí při uzavírání dohod EU se zeměmi, ze kterých migranti do Evropy přicházejí, ale i ostraha vnějších hranic.

„Je mnoho věcí, které máme společné. Všichni souhlasí, že je třeba společné řešení společné výzvy, tedy, jak zvládat migrační toky,“ řekl při odchodu španělský premiér Pedro Sánchez. Konkrétní závěry podle něj dnešní setkání nepřineslo.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

Jde o reakci na migrační krizi?

Jak píše server Politico, současné tanečky mohou být považovány za opožděnou reakci na migrační krizi, která Evropu zachvátila v roce 2015. Počet migrantů, kteří připlouvají k evropským břehům, je dnes díky uzavření balkánské trasy a dohodě s Tureckem mnohem nižší. To dokazují i statistiky EU, podle kterých se počet žádostí o azyl v EU loni v porovnání s předchozím rokem snížil o 44 procent a klesající trend pokračuje i v roce letošním. Údaje italského ministerstva vnitra zase ukazují, že v prvních měsících letošního roku se počet migrantů připlouvajících po moři v porovnání se stejným obdobím roku 2017 snížil dokonce o 77 procent.

Z jakých zemí migranti přicházejí?

Mezi třemi nejčastějšími zeměmi původu, odkud migranti do Evropy přicházejí, je Sýrie, Irák a Afghánistán.

Co se stane s lidmi poté, co přijdou do Evropy?

To záleží na okolnostech. Lidé prchající před represivními režimy nebo z válečných zón mají podle mezinárodního práva nárok na azyl. Podle dat evropského úřadu EASO byla přibližně polovina (462 355 z celkových 996 685) žadatelů o azyl při řízeních konaných v roce 2017 úspěšná. V prvním čtvrtletí roku 2018 zaznamenalo největší počet žádostí o azyl Německo (26 procent), Francie (19 procent), Itálie (14 procent), Řecko (10procent) a Španělsko (7 procent).

MigraceMigraceautor: Info.cz

Migranti, kteří nárok na mezinárodní ochranu nemají, by měli být vráceni do své země původu. Ne vždy je ale jejich navracení úspěšné – jen s některými zeměmi má totiž unie uzavřené příslušné dvojstranné dohody. Do května roku 2016 se unii podařilo uzavřít celkem 17 readmisních dohod, další pak následovaly v posledních dvou letech – Afghánistán, Guinea, Bangladéš, Etiopie, Gambie a Pobřeží slonoviny. V případě Nigérie nebo Tuniska však žádné dohody o navracení neúspěšných žadatelů o azyl zatím uzavřené nejsou.

Dalším problémem je také to, že se ne vždy podaří určit, odkud daná osoba do Evropy přišla, nebo se k ní země původu nehlásí a odmítá ji přijmout zpět. To jsou důvody, proč se v roce 2017 podařilo vrátit jen třetinu neúspěšných žadatelů o azyl – podle Komise to bylo celkem 36,6 procent. Návrat migrantů do zemí původu přitom není levná záležitost – náklady se podle EU pohybují od tří do pěti tisíc euro.

Jaké další země mají z migrace obavy?

Jak píše server Politico, tvrdší opatření přijalo Maďarsko a Rakousko, přijímání uprchlíků však „odolaly“ i země, jako Česko, Polsko a Slovensko.

Jsou tyto země na straně Itálie?

Ne tak docela – souhlasí s tím, že by se migrace do Evropy měla co nejvíce omezit, a požadují proto větší ochranu hranic EU, podle Itálie se však tyto země nepodílejí na spravedlivém rozdělení zátěže a chce, aby státy jako Česko, Maďarsko nebo Rakousko přijímaly na svá území víc uprchlíků.

Proč dublinský systém skřípe?

Současná podoba dublinského systému určuje, že první stát EU, kam cizinec vstoupí, je zodpovědný za projednání a rozhodnutí o jeho žádosti o mezinárodní ochranu. Cílem tohoto mechanismu je, aby nedocházelo k tomu, že daná osoba podá žádost ve více členských zemích a pak se přesouvá z jednoho státu do druhého. Postupem času si ale státy na hranicích EU (především těch jižních) začaly stěžovat, že tento systém na ně nespravedlivě přenáší veškerou zátěž – staly se tak totiž zodpovědné za drtivou většinu všech žadatelů o azyl, i když je vysněnou destinací migrantů Německo nebo Velká Británie.  

O jakém řešení se v EU vedou debaty?

Reforma evropského azylového systému se v unii řeší už několik let, v souvislosti s propuknutím migrační krize však debata mezi evropskými zeměmi nabrala na intenzitě. Řešení je ale zatím v nedohlednu – s vlastními návrhy se do debaty snažily přispět Nizozemsko, Slovensko, Malta i Estonsko, které v posledních třech letech předsedaly v Radě EU. V současnosti leží tento úkol na bulharském předsednictví, které ale v létě končí a po něm přebírá štafetu Rakousko. I Bulharsko vneslo do debaty vlastní pohled, jeho návrh ale nemá mezi zeměmi širší podporu. Oživuje totiž myšlenku povinných kvót, které by byly spuštěny v okamžiku propuknutí krize.

Mohou se země na něčem dohodnout?

Možná ano. Návrh závěrů Evropské rady, která se bude konat ve čtvrtek a pátek v Bruselu, totiž podle uniklých informací počítá se zřízením „regionálních platforem pro vylodění“ mimo území Evropské unie. Tato centra by tak byla vytvořena například v zemích severní Afriky, kde by se rozhodovalo, zda jde o člověka s nárokem na mezinárodní ochranu, nebo ekonomického migranta, který má být vrácen zpět do své země původu.

Eurokomisař pro migraci přitom upozorňuje, že tento plán nebude znamenat vytvoření evropského Guantánama pro migranty, které by bylo v rozporu s evropskými hodnotami. Vše se proto musí řídit podle Ženevských konvencí. I když se ale evropští lídři na něčem takovém shodnou, není jisté, že se podaří přesvědčit země mimo EU, aby na jejich území byla taková centra zřízena.

Co čekat od dnešního minisummitu?

Minisummit byl svolán na popud německé kancléřky, která se dostala do ostrého sporu s ministrem vnitra Seehoferem. Jeho požadavek, aby se od německých hranic začaly vracet osoby, které požádaly o azyl jinde, by však pro Itálii znamenal další přítěž.

„Pokud pojedeme do Bruselu, abychom si zahráli scénář předepsaný Francií a Německem, a pokud si myslí, že nám sem pošlou další migranty místo toho, aby nám pomohli, neměli bychom ani jezdit,“ prohlásil Salvini v italské talk show Porta a Porta. „Ušetříme aspoň peníze za výlet,“ dodal italský ministr vnitra a šéf Ligy severu. Situaci se tak snažila vyžehlit německá kancléřka, která Itálii ujistila, že dnešní schůzka nebude mít žádné písemné závěry. A tak se také stalo. Německá kancléřka dnes sama zdůraznila, že šlo jen o diskusi a snahu zjistit, zda lze dosáhnout dohody.

Mezitím se na země V4 – tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko – snesla ze strany Francie kritika, že dnešní minisummit „bojkotují“ a hledání evropského řešení proto bude složité. Na to ihned reagoval český premiér Andrej Babiš, podle kterého se lídři V4 shodli, že má účast na minisummitu více nevýhod než výhod. „Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně,“ zdůraznil Babiš.

šech osmadvacet lídrů pak bude o migraci jednat příští týden na summitu v Bruselu.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Může vyklíčit nová totalita. Lidé milují Babiše, protože podvádějí stejně jako on, tvrdí Kroupa

Vyslechl už stovky příběhů politických vězňů, ale i donašečů StB. Většinu z nich si mohou zájemci prohlédnout v nejrozsáhlejší pamětnické databázi v Evropě – Paměti národa. Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa už hleděl do očí lidem, kteří trpěli za nacismu i komunismu, ale i těm, kteří za jejich útrapy mohli. Je možné, že se podobní lidé brzy opět dostanou k moci. „Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů,” vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Kroupa.

Kolik příběhů Paměť národa zhruba uchovává?

V databázi jsme zpřístupnili příběhy kolem čtyř tisíc lidí. Ve skutečnosti jich máme ale kolem sedmi tisíc. Řadu z nich ještě zpracováváme a nechceme publikovat nedokončenou práci. Další část vzpomínek, které ještě nejsou veřejné, pořídili žáci a studenti v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Pak máme nahrávky, které nejsou přístupné veřejnosti, protože pamětník si to nepřál, těch je jen několik desítek. 28. října, přesně po deseti letech od vzniku webu Paměti národa, chceme spustit novou podobu této jedinečné databáze s novým designem a novým způsobem, jak příběhy zveřejňovat. Uvažujeme o tom, že zpřístupníme i ty nahrávky, které anonymizujeme. Hlavně Paměť národa proměníme v komfortní publicistický web pro širokou veřejnost, ale zároveň ji ponecháme jako rozsáhlý archiv zpřístupňující celé neupravované mnohahodinové nahrávky určené pro studenty, učitele, spisovatele, scénáristy, a pro ty, kteří ke své práci prostě potřebují celý záznam a písemnou a fotografickou dokumentaci.

Link

Proč se někteří pamětníci rozhodli své vzpomínky poskytnout, ale zakázali je publikovat?

Pro nás je velice důležité, aby každá vzpomínka měla svého jmenného vypravěče, ale jsou lidé, kteří se bojí k vlastnímu příběhu přihlásit. Tak například: když jsme natáčeli lidi, kteří prošli sovětskými gulagy, někteří se nám svěřili, že i dnes mají strach z tajných služeb Ruské federace. Pak jsou tady i pamětníci, kteří se za svůj příběh prachobyčejně stydí. Vypráví s velkými detaily, ale s podmínkou, že neprozradíme jejich jméno. Mají obavy, jak by veřejnost jejich vysvětlení přijala, někteří souhlasili, že je můžeme jmenovitě publikovat až po jejich smrti. Jsou to ale jen výjimečné případy a velmi to zvažujeme. Jde například o některé udavače Státní bezpečnosti.

Jaké to je mluvit s člověkem, který Vám líčí, jak ubližoval jiným lidem? Je těžké v té chvíli zachovat novinářský odstup?

Paměť národa dává prostor lidem, aby vyprávěli svůj příběh tak, jak uznají za vhodné. Nechodíme lynčovat. Jsem vděčný, že tito lidé vypráví. Je výjimečné rozpovídat člověka, který se dopouštěl zločinů třeba v 50. letech. Někteří současnou dobu berou jako dočasnou a mají pocit, že se režim brzo překlopí a oni se opět chopí kormidla. Chápou to tak, že byli dočasně poraženi, ale blíží se doba, kdy nám to natřou. S tím jsem se taky už několikrát setkal. Svůj příběh nám ale svěřují i lidé, které jen trápí svědomí. Krátce před svojí smrtí mi popisovali, za jakých okolností se k udávání dostali, že vnímali svojí situaci bezvýchodně a chtěli využít nabízené cesty, jak si zařídit pohodlnější život. Nejeden z nich mi řekl, že je mu to líto a že si tím zkazil život. Bohužel ale převažuje u bývalých fízlů a donašečů názor, že taková holt byla doba. Osobní charakterové selhání vylučují.

A dostanou se podle Vás komunisté opět k moci? Platí výrok, že historie se opakuje?

Komunisté či jiní darebáci. Dříve nebo později ano. A ten výrok platí i neplatí. To, co se děje, je vždycky jiné, ale přitom můžeme vidět historické paralely. Přítomnost neexistuje bez minulosti a bez znalosti minulosti nemůžeme předvídat. Tvrdím, že ten okřídlený výrok „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ dává smysl jakožto morální apel. Takže by měl podle mě znít „chovejme se tak, jako kdyby se historie mohla opakovat“. Určité tendence a podobnosti s dobou před rokem 1989 nelze nevidět. Přehnaná loajalita k těm, kdo jsou zrovna u moci, nedostatek odvahy ve veřejném životě, bezzásadovost, nenávist k náboženským či etnickým menšinám stejně jako rozšířená česká xenofobie mají určitě kořeny i v době komunistického experimentu.

3677646:article:true:true:true

Dnešní politická atmosféra těmto odpudivým vlastnostem spíš nahrává. Někteří podnikatelé nám třeba řeknou, že by Paměť národa rádi podpořili. Jenže mají obavu, když rýpeme do Babiše, že by mohli mít problémy. Ale také jich naštěstí moc není. V lidech také přetrvává shovívavost k totalitnímu komunistickému režimu, zvlášť k době normalizace. Jezdili do Jugošky, měli zajištěnou rekreaci, na Vánoce kolekci, na ulicích nebyli bezdomovci a nebyl problém s uprchlíky. Děsivý omyl. Lidé zapomínají nesvobodu té doby a na zločiny, které komunisté páchali.

Ale o KSČM teď nejde. U ní aspoň víme, s kým máme tu čest. Horší jsou údery z jiných a nečekaných stran. Třeba mě mrzí, jak se zachovala ČSSD. Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů. Stačí jim říci, že tohle všechno vyřeším, když mi do toho ostatní nebudou kecat, Parlament je žvanírna a zdržuje mě od makání. Omezíte veřejnoprávní média, ty nejčtenější si koupíte, šlápnete na krk občanskému sektoru – neziskovkám, zkomplikujete spolkaření, podnikání začnete masivně kontrolovat a zčásti i ovládat. Přesně tak se rodí diktátoři a totalitní režim.

Když se zeptáte lidí, co pro ně znamená svoboda, tak většina řekne, že „dělat si co chce“, a k tomu potřebujete peníze. Pro diktátora je tak nejsnazší lidem naslibovat bohatství a bezpečnost, ve skutečnosti pak všechny ožebračí a ohrozí. Podívejte se třeba na Venezuelu. Jedna z nejbohatších zemí na ropu a jak tam vypadá onen slibovaný ráj na zemi – socialismus? To bohatství pro každého? Lidé tam umírají hlady. Milion lidí ze země prchnul jen za posledních pár let, denně se snaží utéct pět tisíc zoufalých lidí. Jak tento diktátorský režim reaguje? Uzavírá hranice a pronásleduje oponenty.

Link

I když se Vám už podařilo nasbírat tisíce vzpomínek, je přesto osobnost, kterou jste zaznamenat nestihli, a mrzí Vás to?

Těch je obrovské množství. A mrzí mě to moc. Škoda, že jsme s Pamětí národa začali tak pozdě, až v roce 2001. Jeden z úplně prvních pamětníků, za kterým jsem se vydal, byl nesmírně zajímavý válečný veterán z východní fronty druhé světové války, vězeň gulagů a politický vězeň. Žil v Karlových Varech a já jsem se na ten rozhovor hrozně těšil. Když jsem za ním přijel, tam řekl mi, že si to rozmyslel, že nechce, ať se obrátím na tiskového mluvčí obce legionářské. Dodnes mě mrzí, že jsem mu nedokázal vysvětlit, o co nám jde. Nestihli jsme například Rudolfa Pernického, legendárního parašutistu z války a bývalého politického vězně, nebo osudy třeba pátera Josefa Zvěřiny nebo Jiřího Dienstbiera staršího. S Václavem Havlem jsme natočili jen asi hodinu, ale pak už mu nebylo dobře a k dalším setkáním nedošlo. Máme tak zdokumentované jen jeho vzpomínky na dětství a mládí. Ale i dnes takřka denně někdo vzácný a důležitý pro Paměť národa zemře a my ho třeba sice máme mezi těmi, které chceme oslovit, ale už je pozdě, nestihli jsme ho. Je nás málo a nemáme dost peněz, abychom se rozšířili. Skládáme rozpočet na Paměť národa především ze soukromých darů.

Zaznamenáváte pouze vzpomínky přímých účastníků událostí, nebo třeba v případě jejich úmrtí zpovídáte i potomky a příbuzné?

Řada příběhů na Paměti národa přináší svědectví o někom jiném, se kterým vypravěč trávil část života a vzpomínky na něj může předat. Třeba s generálem Heliodorem Píkou jsme mluvit pochopitelně nemohli, ale s jeho synem Milanem ano. Dáváme prostor i příbuzným, ale vždy pečlivě zvažujeme, protože zaznamenat a zpracovat něčí paměti stojí několik tisíc korun. Je důležité si ale uvědomit, že i děti politických vězňů nesou samy velice silné svědectví o životě, který byl tím utrpením maminky nebo tatínka zásadně poznamenaný.

V poslední době se často mluví o tom, že společnost je rozdělená. Co nebo kdo ji rozděluje?

Žijeme v době, kdy dostávájí opět nemalý prostor různé ideologie založené na násilí. Na jedné straně v globálním měřítku to je jistě islamismus, politický islám. Na druhé straně hlásají násilí ti, kteří volají po boji proti islámu a uprchlíkům. A ještě navíc se zaštitují křesťanstvím. Právě ti stejně jako islamisté ničí demokracii nebo ji chtějí takzvaně „řídit“. Někteří politici promyšleně šíří nenávist a manipulují, ti ostatní často přizvukují. Dost to připomíná dobu, kdy se rodila masová podpora komunismu. Co jiného než násilí proti nějaké menšině hlásá marxistická nebo nacistická ideologie. Principy jsou podobné. Vždy jsou založené na nenávisti k nějaké skupině třeba majetných lidí, sudeťáků, židů, cikánů, věřících, homosexuálů… Politici si vědomě a účelově s nenávistí zahrávají, přiživují je – nenávist vůči uprchlíkům, náboženským menšinám, takzvaným. „pravdoláskařům“, „pražské kavárně“. To vytváří strašně nebezpečné klima nenávisti. Stačí dost málo, abyste paušálními polopravdami skupinu pomluvili a už máte své voliče, kteří vás v boji proti nim následují.

Diktátor si v tu chvíli obléká uniformu, opentlí se krvavými symboly. Ano, symboly je dost prozrazují. Všimněte si třeba, jaké klikyháky, odkapávající písmo používají třeba neonacisté, kapely jako Ortel, šibenice na náměstích, placky s přeškrtnutou mešitou... A také jak mluví. Používají arogantní útočné fráze nadřazenosti a pohrdlivost, odmítají chodit do diskuzí. To přeci známe z minulosti. Třeba: „Nevyšším přáním je vůle lidu!“, „Kolik ti je, aby ses do toho pletl?“ a „Politické neziskovky rozkrádají stát.“ Jen mimochodem, jedinými politickými neziskovkami jsou samy politické strany. To, že někdo z neziskových organizací kritizuje vládnoucí garnituru, je přece zcela v pořádku, je to přirozený demokratický a sebevědomý občanský postoj, který ovšem strašně vadí arogantním politikům opilým mocí.

Link

Myslíte, že Češi se nedokázali vyrovnat s minulostí?

Důležité je osobní vyrovnání. V rodinách se minulost mnohdy raději ani neotvírá, zůstává tabu. Pokud se člověk s tím, co se dělo, nevyrovná, nesrovná se a nevyjasní si, co bylo špatně, může i příště zaváhat. Jiný druh vyrovnávání se s minulostí, která s tím osobním a společenským souvisí, je soudní vyrovnání, spravedlnost. To se nepodařilo a napravit se to už nedá. Generace bývalých politických vězňů odchází a spravedlnosti se dočkali jen ve výjimečných případech. Je to hrozná tragédie. Bohužel je to i tím, že se tady režim držel tak dlouho, takže zajistit důkazy po několika desítkách let je prostě těžké nebo takřka nemožné. Problém je také v tom, že soudci často měli v rodině nějakého komunistu, byli vychovávaní v komunismu, nebo sami měli stranickou knížku. Jak mohou nezaujatě soudit? Dneska platí, že kde není žalobce a obžalovaný, není ani soudce. A tak o zločinech a bolesti, kterou nacisté a komunisté způsobili, lze už jen vyprávět. A to je taky hodně důležité, abychom nezapomněli.

Je tedy podle Vás český národ národem bez paměti?

Zdá se mi, že český národ je spíše hlavně národem pragmatiků, kteří se snadno vzdávají principů, protože nám to přinese určité výhody, komfort a klid. Podle mého i to je důvod, proč vítězí ANO, dřív klausovská ODS. A také tím pádem není problém vládnout s komunisty, i když voličům slibovali, že to nikdy neudělají. Voliči jsou holt také pragmatici. Pod heslem „stabilní vláda“ nebo „lepší komouši než okamurovci“, se ovšem skrývá touha po moci doprovozená působivým politickým marketingem. Lidé se rádi nechávají nakrmit heslem „bude líp“, a bodrým vystupováním. Tisíce lidí pana Babiše nekriticky miluje. Zeptejte se jich proč? Odpovědi vás dost překvapí. Třeba: „Je už dost bohatý, takže nemusí krást.“ nebo „Myslí to s námi dobře. Rozumí nám.“ „Zatočí s politickými zločinci, co nás tu osmadvacet let okrádají.“ Jsou jim jedno jeho podvody třeba s Čapím hnízdem, koncentrace moci, estébácká minulost. Proč to tolerují? Proč ho volí? Protože to dělají taky. Přemýšlí, jak obejít finanční úřad, získat peníze na úkor někoho jiného a ještě mít škodolibou radost, že se to tak povedlo. Čtyřicet let se tady kradlo. Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Lidem to poničilo charakter. Demokracie je slabá, když nemá dost politiků a dost voličů charakterních, chytrých a vzdělaných, kterým jde o princip.

Link

Nedávno jste publikovali výzkum, podle kterého polovina mladých lidí netuší, co se stalo v roce 1938. Máte nápad, jak by se ta situace dala zlepšit?

Máme třeba projekt Příběhy našich sousedů. Ten spočívá v tom, že žáky a studenty učíme, jak hledat a zpracovávat zajímavé osudy. Ukazujeme jim, jaké dobrodružství mohou při hledání příběhů zažít a jak úžasné je mluvit se starými lidmi a objevovat jejich životy. Na závěr půlročního projektu pak studenti vystoupí před publikem, kterému převypráví pamětníkův příběh a řeknou, co při tom objevili zajímavého. Zjistí tak nejen něco o historii. Projekt Příběhy našich sousedů sbližuje generace – tu mladší a nejstarší. Dědečkové a babičky se setkávají s mladými lidmi a obě dvě generace si na sebe udělají čas. Starý člověk vypráví svůj příběh a i děti – tedy žáci a studenti – jim říkají o svém pohledu na svět. Nejednou jsme se setkali s tím, že vznikla velká přátelství, děti chodí k pamětníkům pravidelně, pomáhají jim, a třeba je učí jak zacházet s mobilem nebo počítačem. Pamětníci mají radost, když vidí, že jejich příběh nebude zapomenutý a posloužil něčemu dobrému. A studenti zase vidí, že staří lidé jsou úžasní, a mají životní zkušenosti. Nevím přesně, jak změnit výuku systémově, ale tvrdím, že do výuky patří příběhy. Byli jsme přizvaní, abychom diskutovali nad takzvaným Rámcovým vzdělávacím programem, ale myslím, že to je jen základ, doporučení ministerstva. Zásadně záleží na učitelích a jejich snaze a ta, jak se zdá, roste.

Nyní chystáte velkou výstavu ke stému výročí založení republiky. Umístit ji chcete na Letnou do podzemních prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem. Proč zrovna tam?

Stalin je úžasné místo. Je tam podzemní sloupová síň s neuvěřitelnými možnostmi vystavování. Něco podobného v Praze nenajdete. V podzemí budeme vyprávět příběhy z války a komunismu a v další části se návštěvník stane dokonce svědkem bitvy o Anglii z kokpitu pilota RAF, přenesme ho prostřednictvím animovaných triků do dobytčího vagonu, na samotku 50. let, do ulic 21. srpna 1968 a na Národní třídu 17. listopadu 1989. Stalin je místo úžasné i svým horizontem nad Prahou. Postavíme na něm padesát metrů dlouhou a pět metrů vysokou zeď symbolizující rozdělenou společnost, jakoby berlínskou zeď, symbol totalitních režimů.

3744652:article:true:true:true

Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín. Chtěli bychom zde vytvořit Institut Paměti národa. Nyní ale chystáme na onom místě, kde by podle mě mohlo takové expoziční místo a zdaleka ne tak drahé vzniknout, velkou výstavu ke stému výročí republiky. Chceme používat nové technologie, videomapping, působivé instalace vyprávějící příběhy a přinášející svědectví o 20. století. Chceme ukázat, že to umíme a že by to stálo za dlouhodobou expozici.

Link

Jak dlouho výstava na místě bude?

Výstava potrvá do té doby, dokud nám to úřady povolí. Zatím máme svolení od 1. října do poloviny prosince. Co bude dál, o tom rozhodne nová politická reprezentace Prahy.

Jak se vám daří výstavu financovat?

Skučíme. A všechno se snažíme umenšit, zlevnit. Máme spoustu nápadů, ale nemáme dost peněz. Například je potřeba desítky velmi výkonných projektorů, abychom mohli pracovat s celým prostorem. Musíme vestavět do podzemí tunely. Na realizaci projektu sbíráme peníze na našich webových stránkách www.nastalina.cz. Zájem přispěvatelů je zatím největší od vzniku Post Bellum a Paměti národa. Lidé už nám poslali více než tři miliony korun. Přispěli i větší donátoři. Další tři miliony nám poskytl magistrát a v tuto chvíli nám chybí asi dva miliony do ideálního stavu. Každá koruna je pro nás teď vzácná. Dary nejsou jen úžasnou pomocí, ale obrovskou vzpruhou, že o co se snažíme, má smysl a veřejnost o to stojí. Za to moc děkuji.

 35718