Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána pro Merkelovou. Odcházení kancléřky je rychlejší, než jsme si mysleli, říká expert

Další rána pro Merkelovou. Odcházení kancléřky je rychlejší, než jsme si mysleli, říká expert

Po dvou letošních krizích německé vlády v podobě sporu s Horstem Seehoferem o odmítání migrantů a kauzy kolem šéfa tajných služeb Hanse-Georga Maassena se německá kancléřka Angela Merkelová musí vypořádat s další ránou. Do čela poslanecké frakce CDU/CSU byla na místo jejího velmi blízkého důvěrníka Volkera Kaudera nečekaně zvolena nová tvář. Stalo se tak navzdory prosbě kancléřky, aby Kauder, který je v čele frakce 13 let, na svém postu zůstal. Na první pohled se obměna této pozice může zdát jako marginálie, podle analytiků však jde o začátek konce německé kancléřky. „Není to jen nějaká drobná nehoda na cestě politiky, ale zásadní oslabení Merkelové a velký zlom,“ říká pro INFO.CZ odborník Vladimír Handl.

Téměř na den přesně rok od německých parlamentních voleb, ze kterých vzešla současná, těžce sestavovaná koalice stran CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), se pozice německé kancléřky znovu otřásá. Před hlasováním o šéfovi poslanecké frakce CDU/CSU nikdo nepochyboval, že křeslo znovu obhájí kancléřčin blízký spojenec Volker Kauder, který si pozici drží už 13 let. Pro jeho znovuzvolení se před poslanci vyslovila i sama Merkelová se slovy, že považuje Kaudera za klíčového pro stabilitu koalice. Poměrem hlasů 125 ku 112 však zvítězil 50letý ekonomický expert Ralph Brinkhaus, který kandidoval navzdory jejímu přání.

Nečekaný výsledek hlasování ohromil německé pozorovatele, kteří jej označují za „úpadek autority Merkelové“, „politickou bombu“ nebo dokonce za „začátek konce Merkelové“. A na lehkou váhu rozhodnutí většiny poslanecké frakce CDU/CSU nebere ani odborník na německou politiku Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Vladimír Handl.

„Není to jen nějaká drobná nehoda na cestě politiky, ale zásadní oslabení a velký zlom. Má to praktický politický význam, protože se neví, jak bude Brinkhaus s kancléřkou spolupracovat, a za druhé to má i význam symbolický. Je to další oslabení Angely Merkelové, které je nepříjemné pro celou koalici včetně SPD, protože ani sociální demokraté nepotřebují, aby se otevíraly otázky zpochybňující stabilitu vlády,“ říká Handl pro INFO.CZ.

Právě vysoce postavený člen sociální demokracie Thomas Oppermann si v reakci na výsledek hlasování nebral servítky. „Je to vzpoura proti Merkelové,“ prohlásil podle bruselského serveru Politico. Podle Handla však nemusí jít přímo o vzpouru namířenou proti Merkelové, ale o snahu Křesťanskodemokratickou unii obnovit – podle mnohých členů CDU se totiž strana posouvá špatným směrem.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Merkelová vyhrála volby, ale prohrála stranu

„Že hlasování dopadne takto, jsem opravdu nečekal. Zároveň zde ale dlouhodobě existovaly poměrně jasné hlasy, které volaly ani ne tak po nějakém odstupu od Angely Merkelové nebo vzpouře proti ní, ale hovořily o tom, že se nedaří stranu nastartovat a obnovit. To je výtka, která je ve straně poměrně dost rozšířená a kterou se Merkelové zatím dařilo udržovat v nějaké rovnováze s tím, že vláda potřebuje stabilní základ, protože doba je turbulentní a všichni jsme viděli opakující se vnitřní i mezinárodní krize, které vláda musí řešit,“ popisuje odborník s tím, že snaha strany o stabilitu zatím vždy vyhrála.

„Teď se ukazuje, že v tom vyvažování dvou principů převážilo volání po obnovení a obrození strany. Většina poslanců CDU se překvapivě rozhodla pro princip obrození a odsunula na druhé místo požadavek a prosbu Angely Merkelové: Potřebuju stabilitu, abych mohla vykonávat svou roli. To je skutečně zlom. Není to tedy nečekané v tom, že by tam ty tendence nebyly. Merkelová však v momentě krize, kdy požádá o podporu svého důvěrníka, podporu poprvé nedostane. A to je skutečně zásadní kvalitativní posun,“ vysvětluje odborník.

Snaha o obnovu strany tak poprvé vyhrála nad stabilitou. Po znovunastartování Křesťanskodemokratické unie však členové CDU i CSU volají dlouho. Mají totiž pocit, že strana pod vedením Merkelové směřuje jinam, než by si přáli, a chtějí, aby se CDU vrátila ke konzervativním hodnotám, jako je pořádek, bezpečnost a rodina.

„U obou konzervativních stran sílí tlak na návrat ke konzervativním kořenům, protože Angela Merkelová posunula stranu do středu a podle veřejnosti dokonce nalevo od středu. To část členské základny samozřejmě těžko nese. Na druhou stranu ale průzkumy ukazují, že právě proto Merkelová vyhrála volby, protože posunula stranu do středu a zabrala i část sociálně demokratické a zelené problematiky. Řekl bych tedy, že Merkelová vyhrála volby, ale prohrála stranu,“ dodává Handl.

Krize Merkelovou oslabily

Vedle snahy o obrodu CDU však za rozhodnutím strany podpořit Brinkhause namísto kancléřčina věrného spojence dozajista stojí i série krizí, kterými si její koalice prošla. Merkelové, která před volbami silně zvažovala, jestli má na nejsilnější post v zemi vůbec znovu kandidovat, se po složitých vyjednáváních nakonec podařilo sestavit koalici se sociální demokracií, která kvůli otřesnému volebnímu výsledku byla zprvu rozhodnutá odejít do opozice.

720p 360p
Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem

Různé pohledy – především na otázku migrační politiky – však dlouhodobě panují také mezi CDU a její bavorskou sestrou CSU. Na jaře tak vznikla velmi křehká koalice, která už má za sebou dvě vážné krize, které hrozily rozpadem kabinetu. Německá veřejnost proto s fungováním vlády není zrovna spokojená – ta totiž místo běžné agendy musí takřka neustále řešit především to, aby se nerozpadla. Obě tyto krize kancléřku velmi oslabily – a právě to se zřejmě podepsalo na rozhodnutí jejích poslanců, že podpoří Brinkhause.

„Určitě tam rostou obavy, že vláda dostatečně dobře nefunguje a postavení kancléřky klesá. Výsledek hlasování je tedy výrazem toho, jak jí krize oslabily,“ říká Handl. Připomíná přitom poslední kauzu kolem šéfa německé kontrarozvědky Maassena, který místo vyhazovu za neuvážená slova dosáhl na povýšení. To v Německu vyvolalo silnou vlnu kritiky. Merkelová spolu s šéfkou SPD Andreou Nahlesovou se nakonec omluvily s tím, že situaci kolem kauzy Masseen špatně odhadly.

„Merkelová řekla, že jí to mrzí. A v politice je takové gesto vždy vnímáno buď jako projev síly, nebo jako projev slabosti. A myslím, že pro řadu lidí to nebyla schopnost sebereflexe, ale právě slabost. A kauza Kauder je zatím nejvýraznějším a nejdůležitějším symptomem tohoto jejího postupného oslabování,“ dodává Handl, podle kterého byl Kauder pro Merkelovou velmi důležitý – vždy si totiž výborně rozuměli a je otázka, zda to tak bude i v případě Brinkhause.

„Kauder byl důležitý v první řadě v tom, že si s kancléřkou absolutně rozuměli a nemuseli si nic vysvětlovat – ať už jde o celkový přístup k politice, konkrétní politické kauzy nebo personální otázky. To byla skutečně bezprostřední blízkost a politická symbióza. Ona vždy věděla, že se o něj může opřít,“ říká Handl. Dodává ale, že ani Brinkhaus nepatří úplně mezi kritiky kancléřky. V takovém případě by totiž ani neměl šanci uspět.

„Brinkhaus je schopný – je to hvězda, pokud jde o finanční, rozpočtové či daňové otázky. Navíc je výborný řečník a umí o finančních otázkách mluvit skutečně strhujícím způsobem. Poslanci ho zvolili právě proto, že byl vždy loajální vůči Merkelové – on nikdy proti kancléřce nešel, ať už šlo o řeckou krizi, rozpočtovou nebo migrační politiku. Takže má jít spíš o obnovení a omlazení vedení frakce. Pokud by totiž byl v opozici Merkelové, nikdy by nezískal většinu. Je to tedy sice odstup od kancléřky, ale není to revoluce v tomto smyslu, že by zvolili opozičníka – ten by to nedostal. Dostal to ten, který může frakci znovu nastartovat, což se od Kaudera oprávněně nečekalo,“ vysvětluje Handl pro INFO.CZ.

Vydrží Merkelová až do konce?

Zvolení Kaudera tedy opět otřáslo německou politikou a celá země si klade otázku, co bude dál. O odchodu Merkelové z čela nejsilnější země Evropy se totiž hovoří už déle než rok. Současnou koalici se jí podařilo sestavit s těžkým dechem a mnozí pozorovatelé vsází na to, že se jí vládu ani nepovede dovést do konce funkčního období.

„Od počátku se hovoří o tom, že Merkelová je za zenitem a je to její soumrak a odcházení z politiky, avšak takové odcházení, že se ještě vzedme k výkonu a bude schopná zajistit efektivní vládu. Její odcházení je však rychlejší, než jsme si mysleli – a to ve smyslu oslabování její mocenské pozice a autority v politickém systému, které je díky zvolení Brinkhause zcela zjevné. Myslím si ale, že o zajištění efektivního chodu vlády se budou obě koaliční strany snažit i nadále,“ míní Handl.

Snaha udržet vládu však nemusí trvat věčně. Odborník totiž zároveň připomíná, že sociální demokraté do koaliční smlouvy prosadili klauzuli, podle které po dvou letech fungování kabinetu dojde na bilancování a strana se rozhodne, zda chce s CDU/CSU ve vedení země pokračovat.

 „Tato otázka je čím dál víc diskutovaná. Nemyslím si ale, že by ani jedna ze stran směřovala k předčasným volbám, protože by obě ztratily. Jinými slovy, je to oslabení pozice Merkelové a její schopnosti mít věci pod kontrolou, ale alternativa tu není ani pro jednu z koaličních stran. Takže to bude muset pokračovat. Ale je otázka, jestli to vydrží samotná Angela Merkelová, protože někteří komentátoři hovoří o tom, že za této konstelace nevyvstává otázka, jestli by neměla znovu požádat o důvěru ve Spolkovém sněmu,“ uzavírá Handl.

Takovou možnost však sama kancléřka důsledně odmítá. „Jasné ne,“ odvětil dnes její mluvčí Steffan Seibert na dotaz novináře, zda Merkelová neuvažuje o tom, že požádá o vyjádření důvěry. Sama kancléřka přiznala porážku už po včerejším hlasování. „Je to hodina demokracie a v té existují i porážky, na tom není co přikrášlovat,“ uvedla Merkelová a nabídla Brinkhausovi úzkou spolupráci.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1