Europoslanci chtějí pozastavit dotace Agrofertu. Babiš slibuje, že se podřídí pravidlům EU | info.cz

Články odjinud

Europoslanci chtějí pozastavit dotace Agrofertu. Babiš slibuje, že se podřídí pravidlům EU

Europoslanci chtějí pozastavit dotace Agrofertu. Babiš slibuje, že se podřídí pravidlům EU
 

Evropští lidovci, kam patří i české strany KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, budou na zítřejší debatě o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše požadovat pozastavení dotací pro koncern Agrofert. I přesto, že Babiš převedl firmu do svěřenského fondu, existuje podezření, že pobírala dotace v rozporu s novými finančními pravidly EU. Tvrdý postoj lidovců ale odmítají evropští liberálové, kteří se odvolávají na konkrétní odpověď českého premiéra Evropské komisi. Vyplývá to z návrhu jejich usnesení, které má INFO.CZ k dispozici.

„Česká republika bude respektovat své povinnosti, které vyplývají z jejího členství v EU, a já osobně podniknu všechna nezbytná opatření, abych zajistil, že mé aktivity budou plně v souladu s legislativou EU,“ píše Evropské komisi premiér Andrej Babiš. Jeho dopis je součástí dialogu, který odstartoval podnět ze strany Transparency International unijním institucím. Organizace v něm upozornila na možný střet zájmů českého premiéra kvůli pobírání dotací pro zemědělský koncern Agrofert.

Babiše se nebojím. Pracujeme na kauze, která může znamenat jeho politický konec, řekl před časem D. Ondračka z TI pro INFO.CZ autor: INFO.CZ

Babišova slova cituje návrh rezoluce, který připravili evropští liberálové (ALDE). Jeho text má přesvědčit další politické frakce v Evropském parlamentu a zmírnit návrhy, které už během dnešního odpoledne unikly z dílny evropských lidovců (EPP) a zelených.

Poslanci Evropské lidové strany budou zítra během debaty o možném střetu zájmů českého premiéra, který byl na program plenárního zasedání Evropského parlamentu prosazen na návrh Zelených, požadovat, aby Evropská komise zmrazila dotace pro Agrofert, a to do té doby, než bude jasné, zda je někdejší majitel firmy Babiš nepobíral v rozporu s nejnovějšími finančními pravidly EU.

Návrh rezoluce, jejíž autorkou je šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová (EPP), například požaduje, aby se do evropské pokladny vrátily všechny „zneužité“ peníze. Evropská komise by podle ní měla převzít zodpovědnost a do budoucna všem podobným případům zabránit. Text návrhu EPP zmiňuje i další Babišovu kauzu Čapí hnízdo a připomíná, že českého premiéra vyšetřoval OLAF.

Rezoluce je však podle řady europoslanců z jiných politických skupiny příliš „tvrdá“ a Evropský parlament ostře rozděluje. „Evropští lidovci se nechtějí hnout z místa a budou trvat na svém. Zelení jsou absolutně nekonstruktivní a EPP jde slepě za nimi,“ popsal redakci zdroj z blízkosti jednání o finální podobě usnesení, který bude ve čtvrtek schvalovat plénum.

„Texty EPP a Zelených jsou skoro identické. Dopředu předpokládají, že je tu střet zájmů a Česká republika neplní své povinnosti. Tím pádem Evropská komise musí jednat,“ pokračuje další důvěryhodný zdroj obeznámený se situací. „Tohle neodpovídá realitě, protože Evropská komise poslala českým úřadům dopis s konkrétními návrhy a ty ho nyní zkoumají,“ uvedl.

Návrh liberálů je vůči Česku a premiérovi mírnější. Důvodem je nepochybně i to, že členem ALDE je i Babišovo hnutí ANO. Text například zmiňuje, že ČR spolupracuje s unijními orgány, a odvolává se při tom na nedávná slyšení některých eurokomisařů ve výboru pro rozpočtovou kontrolu. Konkrétně je tu citována komisařka pro regionální politiku Corina Cretu a komisař pro rozpočet Günther Oettinger.

Cretu tehdy uvedla, že Česko dodalo Evropské komisi vyžádané podklady, například seznam všech projektů financovaných z nejrůznějších unijních fondů, které souvisejí s Agrofertem, a to doby, kdy se Babiš stal ministrem financí. Komisi zajímaly i zaplacené částky či peníze, které by teprve měly být vyplaceny, a také to, zda byly takové projekty už v Česku prověřovány.

Debata o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše proběhne v Evropském parlamentu zítra od 18h. INFO.CZ ji bude živě streamovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud