Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google a Facebook platí kampaň namířenou proti novinářům. V Česku ji podporují Piráti

Google a Facebook platí kampaň namířenou proti novinářům. V Česku ji podporují Piráti

Technologičtí obři Google, Facebook a jim podobní platí kampaň namířenou proti novinářům. Konkrétně jde o snahu zacílenou proti nové směrnici, která má dát novinářům na internetu autorskou ochranu. Za zdánlivě nezávislými weby a hesly s honosnými názvy jako Zachraňte internet (saveyourinternet.eu) či Zachraňte odkazy (savethelink.org) se podle zjištění INFO.CZ prokazatelně skrývají peníze technologických společností. V Česku tuto kampaň mohutně podporuje Pirátská strana.

Hlavními „postavami“ kampaně jsou sdružení CCIA, C4C a Open Media. Všechny lobbistické a mediální výstupy jsou pak koordinovány PR agenturou N-Square.eu, mezi jejíž zákazníky se mimo jiné počítá i Google. Šéfka N-Square Caroline De Cock pak přímo řídí lobbisty a aktivisty asociace C4C, což popisujeme níže.

Největší z asociací je CCIA (Computers and Communication Industry Association). Ta sdružuje mimo jiné Amazon, Facebook, Netflix, Uber a další. Tato asociace je registrována i v bruselském seznamu lobbistů, přestože má sídlo ve Washingtonu. V čele evropské pobočky stojí Maud Saquetová, která má pod sebou údajně tři zaměstnance a roční rozpočet kolem 500 tisíc eur.

Čeho se směrnice týká?
Návrh směrnice, který Evropská komise předložila už v roce 2016, dává vydavatelům ochranu děl podobnou té, jakou mají na internetu hudebníci nebo filmaři. Má za cíl narovnat on-line prostředí, kde monopolní technologičtí giganti vydělávají na cizím obsahu a nenesou za něj odpovědnost. Europarlament by měl nyní odsouhlasit svou pozici k návrhu jako celku, teprve poté začnou vyjednávání s členskými státy o konečné podobě.

Samotná CCIA tvrdí, že její klienti mají roční obrat zhruba 200 miliard eur, což je zjevný nesmysl, protože takového obratu téměř dosahuje jen samotný Amazon. Ve skutečnosti tak toto číslo bude mnohem vyšší. „Zavedení autorských práv pro vydavatele a filtry na nahrávání obsahu poškodí evropské občany,“ uvedla CCIA po nedávném hlasování ve výboru Evropského parlamentu, kde důležitá směrnice nakonec prošla včetně klíčových pasáží. CCIA se na první pohled „pere“ za evropské občany, ale už například nepřipomíná, že žádný z velkých technologických gigantů v Evropě neplatí daně.

C4C je pro změnu mnohem menší asociace, tedy alespoň na papíře. Podle lobbistického rejstříku má C4C jen jednoho zaměstnance a rozpočet 50 až 100 tisíc eur. Jediným zaměstnancem této na první pohled skromné agentury je šéfka výše zmíněné PR agentury N-Square Caroline De Cock. Propojení s Googlem a Facebookem popsané v úvodu textu je tak naprosto zjevné.

Ještě více maskovanou lobbistickou skupinou je ovšem sdružení aktivistů OpenMedia. To operuje z Kanady a sdružuje nejrůznější „nezávislé“ internetové aktivisty. V pozadí sdružení ovšem stojí PR agentury a Google. Šéfkou OpenMedia je Suzann MacLennan, která rovněž vede PR agenturu Reimagine, jež zaměstnává asi 40 lidí. V představenstvu OpenMedia sedí i bývalý vysoko postavený zaměstnanec Googlu Jacob Glick, který fungoval v minulosti v podstatě jako lobbista Googlu.

Při pohledu do lobbistického rejstříku v Bruselu narazíte samozřejmě i na PR agenturu N-Square. Za zmínku stojí, že od loňského roku si připsala dva významné zákazníky – Google a Netflix. Všechny výše jmenované skupiny se pak zcela prokazatelně podílejí na financování nátlakových webových stránek, které se snaží ovlivnit europoslance, v jejichž emailových schránkách rovněž denně končí stovky výzev ke zrušení směrnice o ochraně autorských práv na internetu.

V Česku stejná hesla používá Pirátská strana a odvolává se na materiály pocházející z těchto stránek. Vyjádření strany INFO.CZ shání.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744