Google a Facebook platí kampaň namířenou proti novinářům. V Česku ji podporují Piráti | info.cz

Články odjinud

Google a Facebook platí kampaň namířenou proti novinářům. V Česku ji podporují Piráti

Technologičtí obři Google, Facebook a jim podobní platí kampaň namířenou proti novinářům. Konkrétně jde o snahu zacílenou proti nové směrnici, která má dát novinářům na internetu autorskou ochranu. Za zdánlivě nezávislými weby a hesly s honosnými názvy jako Zachraňte internet (saveyourinternet.eu) či Zachraňte odkazy (savethelink.org) se podle zjištění INFO.CZ prokazatelně skrývají peníze technologických společností. V Česku tuto kampaň mohutně podporuje Pirátská strana.

Hlavními „postavami“ kampaně jsou sdružení CCIA, C4C a Open Media. Všechny lobbistické a mediální výstupy jsou pak koordinovány PR agenturou N-Square.eu, mezi jejíž zákazníky se mimo jiné počítá i Google. Šéfka N-Square Caroline De Cock pak přímo řídí lobbisty a aktivisty asociace C4C, což popisujeme níže.

Největší z asociací je CCIA (Computers and Communication Industry Association). Ta sdružuje mimo jiné Amazon, Facebook, Netflix, Uber a další. Tato asociace je registrována i v bruselském seznamu lobbistů, přestože má sídlo ve Washingtonu. V čele evropské pobočky stojí Maud Saquetová, která má pod sebou údajně tři zaměstnance a roční rozpočet kolem 500 tisíc eur.

Čeho se směrnice týká?
Návrh směrnice, který Evropská komise předložila už v roce 2016, dává vydavatelům ochranu děl podobnou té, jakou mají na internetu hudebníci nebo filmaři. Má za cíl narovnat on-line prostředí, kde monopolní technologičtí giganti vydělávají na cizím obsahu a nenesou za něj odpovědnost. Europarlament by měl nyní odsouhlasit svou pozici k návrhu jako celku, teprve poté začnou vyjednávání s členskými státy o konečné podobě.

Samotná CCIA tvrdí, že její klienti mají roční obrat zhruba 200 miliard eur, což je zjevný nesmysl, protože takového obratu téměř dosahuje jen samotný Amazon. Ve skutečnosti tak toto číslo bude mnohem vyšší. „Zavedení autorských práv pro vydavatele a filtry na nahrávání obsahu poškodí evropské občany,“ uvedla CCIA po nedávném hlasování ve výboru Evropského parlamentu, kde důležitá směrnice nakonec prošla včetně klíčových pasáží. CCIA se na první pohled „pere“ za evropské občany, ale už například nepřipomíná, že žádný z velkých technologických gigantů v Evropě neplatí daně.

C4C je pro změnu mnohem menší asociace, tedy alespoň na papíře. Podle lobbistického rejstříku má C4C jen jednoho zaměstnance a rozpočet 50 až 100 tisíc eur. Jediným zaměstnancem této na první pohled skromné agentury je šéfka výše zmíněné PR agentury N-Square Caroline De Cock. Propojení s Googlem a Facebookem popsané v úvodu textu je tak naprosto zjevné.

Ještě více maskovanou lobbistickou skupinou je ovšem sdružení aktivistů OpenMedia. To operuje z Kanady a sdružuje nejrůznější „nezávislé“ internetové aktivisty. V pozadí sdružení ovšem stojí PR agentury a Google. Šéfkou OpenMedia je Suzann MacLennan, která rovněž vede PR agenturu Reimagine, jež zaměstnává asi 40 lidí. V představenstvu OpenMedia sedí i bývalý vysoko postavený zaměstnanec Googlu Jacob Glick, který fungoval v minulosti v podstatě jako lobbista Googlu.

Při pohledu do lobbistického rejstříku v Bruselu narazíte samozřejmě i na PR agenturu N-Square. Za zmínku stojí, že od loňského roku si připsala dva významné zákazníky – Google a Netflix. Všechny výše jmenované skupiny se pak zcela prokazatelně podílejí na financování nátlakových webových stránek, které se snaží ovlivnit europoslance, v jejichž emailových schránkách rovněž denně končí stovky výzev ke zrušení směrnice o ochraně autorských práv na internetu.

V Česku stejná hesla používá Pirátská strana a odvolává se na materiály pocházející z těchto stránek. Vyjádření strany INFO.CZ shání.

Proč: Facebook a data, která na vás má autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud