Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google a Facebook platí kampaň namířenou proti novinářům. V Česku ji podporují Piráti

Google a Facebook platí kampaň namířenou proti novinářům. V Česku ji podporují Piráti

Technologičtí obři Google, Facebook a jim podobní platí kampaň namířenou proti novinářům. Konkrétně jde o snahu zacílenou proti nové směrnici, která má dát novinářům na internetu autorskou ochranu. Za zdánlivě nezávislými weby a hesly s honosnými názvy jako Zachraňte internet (saveyourinternet.eu) či Zachraňte odkazy (savethelink.org) se podle zjištění INFO.CZ prokazatelně skrývají peníze technologických společností. V Česku tuto kampaň mohutně podporuje Pirátská strana.

Hlavními „postavami“ kampaně jsou sdružení CCIA, C4C a Open Media. Všechny lobbistické a mediální výstupy jsou pak koordinovány PR agenturou N-Square.eu, mezi jejíž zákazníky se mimo jiné počítá i Google. Šéfka N-Square Caroline De Cock pak přímo řídí lobbisty a aktivisty asociace C4C, což popisujeme níže.

Největší z asociací je CCIA (Computers and Communication Industry Association). Ta sdružuje mimo jiné Amazon, Facebook, Netflix, Uber a další. Tato asociace je registrována i v bruselském seznamu lobbistů, přestože má sídlo ve Washingtonu. V čele evropské pobočky stojí Maud Saquetová, která má pod sebou údajně tři zaměstnance a roční rozpočet kolem 500 tisíc eur.

Čeho se směrnice týká?
Návrh směrnice, který Evropská komise předložila už v roce 2016, dává vydavatelům ochranu děl podobnou té, jakou mají na internetu hudebníci nebo filmaři. Má za cíl narovnat on-line prostředí, kde monopolní technologičtí giganti vydělávají na cizím obsahu a nenesou za něj odpovědnost. Europarlament by měl nyní odsouhlasit svou pozici k návrhu jako celku, teprve poté začnou vyjednávání s členskými státy o konečné podobě.

Samotná CCIA tvrdí, že její klienti mají roční obrat zhruba 200 miliard eur, což je zjevný nesmysl, protože takového obratu téměř dosahuje jen samotný Amazon. Ve skutečnosti tak toto číslo bude mnohem vyšší. „Zavedení autorských práv pro vydavatele a filtry na nahrávání obsahu poškodí evropské občany,“ uvedla CCIA po nedávném hlasování ve výboru Evropského parlamentu, kde důležitá směrnice nakonec prošla včetně klíčových pasáží. CCIA se na první pohled „pere“ za evropské občany, ale už například nepřipomíná, že žádný z velkých technologických gigantů v Evropě neplatí daně.

C4C je pro změnu mnohem menší asociace, tedy alespoň na papíře. Podle lobbistického rejstříku má C4C jen jednoho zaměstnance a rozpočet 50 až 100 tisíc eur. Jediným zaměstnancem této na první pohled skromné agentury je šéfka výše zmíněné PR agentury N-Square Caroline De Cock. Propojení s Googlem a Facebookem popsané v úvodu textu je tak naprosto zjevné.

Ještě více maskovanou lobbistickou skupinou je ovšem sdružení aktivistů OpenMedia. To operuje z Kanady a sdružuje nejrůznější „nezávislé“ internetové aktivisty. V pozadí sdružení ovšem stojí PR agentury a Google. Šéfkou OpenMedia je Suzann MacLennan, která rovněž vede PR agenturu Reimagine, jež zaměstnává asi 40 lidí. V představenstvu OpenMedia sedí i bývalý vysoko postavený zaměstnanec Googlu Jacob Glick, který fungoval v minulosti v podstatě jako lobbista Googlu.

Při pohledu do lobbistického rejstříku v Bruselu narazíte samozřejmě i na PR agenturu N-Square. Za zmínku stojí, že od loňského roku si připsala dva významné zákazníky – Google a Netflix. Všechny výše jmenované skupiny se pak zcela prokazatelně podílejí na financování nátlakových webových stránek, které se snaží ovlivnit europoslance, v jejichž emailových schránkách rovněž denně končí stovky výzev ke zrušení směrnice o ochraně autorských práv na internetu.

V Česku stejná hesla používá Pirátská strana a odvolává se na materiály pocházející z těchto stránek. Vyjádření strany INFO.CZ shání.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1