Kauza 50 syrských dětí-uprchlíků: Babiš hraje do outu, Šojdrová vyzývá k jejich přijetí | info.cz

Články odjinud

Kauza 50 syrských dětí-uprchlíků: Babiš hraje do outu, Šojdrová vyzývá k jejich přijetí

Premiér Andrej Babiš minulý týden označil iniciativu české europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) přivést do Česka několik desítek syrských dětí bez doprovodu, které se nyní nacházejí v řeckých uprchlických táborech, za „od počátku nesmyslnou“. A to i poté, co po vzájemné dohodě europoslankyně centra v Řecku navštívila a vytipovala konkrétní děti. Politička se proto nyní snaží aktivovat příznivce a znovu se obrátila na premiéra i ministra vnitra Jana Hamáčka. „Česká republika by se měla připojit a pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují, jsou nejohroženější a nejpotřebnější. V České republice je několik desítek rodin připraveno se dětí ujmout a pečovat o ně,“ píše v otevřeném dopise, který má redakce k dispozici.

„Vyzýváme Vás k projevení lidské solidarity, která je vlastní naší křesťanské a západní civilizaci. Vyzýváme Vás k uskutečnění nezbytných kroků, které povedou k dohodě s řeckou vládou a humanitárnímu přijetí první menší skupiny uprchlických dětí, popř. rodin s dětmi, z uprchlických táborů v Řecku,“ stojí v otevřeném dopise, který iniciovala europoslankyně Šojdrová a poslala ho dnes premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD). Spolu s ní k němu připojil podpis i zakladatel iniciativy Češi pomáhají Jaroslav Miko a další lidé, které iniciativu podporují - viz rámeček níže.

„Naším cílem bylo a zůstává prokázat solidaritu bezpečným způsobem a zlepšit pohled na Českou republiku. Přišla jsem s návrhem bezpečného a solidárního humanitárního přístupu, který umožní České republice pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují – dětem,“ řekla novinářům europoslankyně.

Premiér Babiš minulý týden v interpelacích v Poslanecké sněmovně na přímý dotaz lidoveckého poslance Marka Výborného, který se ptal, kdy se Babiš se Šojdrovou sejde, uvedl, že iniciativy české europoslankyně přivézt do Česka 50 dětí bez doprovodu ze Sýrie, je „od počátku nesmyslná“. „Jsem přesvědčen, že máme pomáhat syrským dětem v Sýrii. Tam jsou ti sirotci. Projekty a představy paní Šojdrové od samého počátku jsou nesmyslné,“ prohlásil premiér.

Předseda vlády už dříve uvedl, že mu větší smysl než přijímat děti bez doprovodu dává projekt vystavěné české vesničky pro děti poblíž syrského Damašku. Tam by mělo vyrůst ubytování, školka, škola, jídelna, hřiště a další potřebné vybavení. K dispozici jsou podle něj tři pozemky, každý z nich o rozloze zhruba 25 tisících čtverečních metrů. Babiš ve Sněmovně dále zopakoval, že původně mělo Česko koupit prázdný pozemek, lepší ale bude obnova školy či školky zničené válkou.

Kdo podpořil otevřený dopis?
Anna Geislerová, Tomáš Halík, Václav Hampl, Jan Hrušínský, Martha Issová, Michael Kocáb, Václav Malý, Luděk Niedermayer, Petr Pöthe, Martin Rozumek, Tomáš Sedláček, Jan Sokol, Jáchym Topol, Helena Třeštíková.

Europoslankyně Šojdrová Babišův nápad podporuje. „Sdílíme s Vámi základní tezi, že pomáhat je třeba zejména na místě. Vítáme iniciativu premiéra postavit domov a pomoci osiřelým dětem v Sýrii,“ píše proto v otevřeném dopise. I přesto je však i nadále přesvědčena, že Česko by syrské děti-uprchlíky přijmout mělo. „V řeckých uprchlických táborech žijí v nedůstojných životních podmínkách tisíce uprchlíků. Víme, že jsou to zejména ti, kteří uprchli před válkou ze Sýrie. Mezi nimi jsou nejzranitelnější skupinou děti a matky s dětmi,“ stojí v dokumentu.

Šojdrová v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ popisovala svou cestu do Řecka, kde navštívila uprchlické tábory a seznamovala se situací tamních dětí. Po zářijovém setkání jí to dal za úkol právě Babiš. „Dozvěděli jsme se, že nedoprovázených dětí se v Řecku nyní nachází 3400. 14 % z toho představují děti, které pocházejí ze Sýrie. Dětí, které jsou mladší 14 let, je tady do deseti procent,“ řekla v rozhovoru Šojdrová.

Dětští uprchlíci autor: Info.cz

Europoslankyně se před řeckou cestou nesešla pouze s premiérem, ale také s ministrem vnitra Janem Hamáčkem. „Jeho přáním, respektive přáním ministerstva vnitra, bylo, abychom se zaměřili na co nejmladší děti, a to mladší deseti let. Ty by mohly tvořit první malou skupinku, cca pěti dětí do deseti let, kterou by ČR přijala v první fázi. Tak zněla naše dohoda,“ uvedla tehdy Šojdrová.

Po návratu o zjištěních informovala jak Úřad vlády, tak ministerstvo vnitra. „Míč je nyní na straně hřiště ministerstva vnitra, aby upřesnilo, případně rozšířilo své požadavky na výběr dětí,“ popsala další oficiální postup.

Podle dostupných informací ministerstvo vnitra řeckou stranu kontaktovalo, stalo se tak v listopadu. Redakci to potvrdil Ondřej Krátoška z tiskového oddělení rezortu. „Ministr vnitra Jan Hamáček zaslal dne 15. listopadu 2018 dopis řecké ministryni práce, sociálního pojištění a společenské solidarity (do jejíž gesce spadá otázka nezletilých cizinců bez doprovodu na území Řecka) s požadavkem o poskytnutí oficiálních statistik o počtu a věku nezletilých Syřanů bez doprovodu nacházejících se v současnosti v Řecku,“ napsal.

„Žádné země EU uprchlíky do Sýrie nevrací. Režim Bašára Asada je pod sankcemi, ke kterým se přidala i Česká republika. Spolupracovat se syrskou vládou může být ošidné,“ upozorňuje Šojdrová a dodává, že Řecko nemá kapacitu na to, aby se postaralo o všechny nezaopatřené uprchlické děti.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud