Články odjinud

Marrákešská deklarace: Nafouknutá bublina a vděčný zdroj dezinformací. Co pro Česko znamená?

Marrákešská deklarace: Nafouknutá bublina a vděčný zdroj dezinformací. Co pro Česko znamená?

Migrace je vděčným tématem všech šiřitelů lží a polopravd, kteří se v obyvatelích Česka snaží vyvolávat strach a paniku. Posledním objektem zájmu českých dezinformátorů je Marrákešská deklarace podepsaná letos v květnu zeměmi EU a některými státy Afriky. Tématu, které už od jara plní český internet, se chytlo hnutí SPD Tomia Okamury nebo pro-kremelský server Aeronet, který hrozí závazkem unijních zemí k „pravidelné migraci“ z Afriky. Co podpis Marrákešské deklarace a akčního plánu vlastně znamená? A je pro Česko nebezpečím?

„Tato deklarace je bodem zlomu v procesu migrace do Evropy. Dokument je deklarací, kterou se evropské země, za zády svých občanů, zavazují v rámci tzv. Rabatského procesu k podpoře pravidelné, zdůrazňuji a opakuji ‚pravidelné‘ migrace mezi Afrikou a Evropou,“ napsal v květnu o Marrákešské deklaraci dezinformační server Aeronet.cz.

Zdaleka však nejde o jediný článek, ve kterém se proruský server Marrákešské deklaraci podepsané letos v květnu v marockém městě Marrákeš věnuje. Začátkem června například napsal, že novela cizineckého zákona vlády Andreje Babiše „počítá s vybudováním integračních center, přesně podle doporučení uvedených v Marrákešské deklaraci“ a že se tím „Marrákešská deklarace naplňuje beze zbytku přímo před našimi zraky“.

Červnového článku si všimla také evropská skupina pro boj proti dezinformacím, která na svých stránkách EU vs Disinfo pravidelně vyvrací falešné zprávy objevující se v členských zemích unie. Unijní skupina proti fake news upozorňuje na pokřivenou interpretaci Marrákešské deklarace ze strany Aeronetu a poukazuje na to, že tento dokument míchá dohromady s novelou cizineckého zákona, který s ním ale nijak nesouvisí.

Marrákešská deklarace se však stala zdrojem šíření paniky také pro stranu SPD Tomia Okamury, podle které jde o faktickou legalizaci migrace z afrických zemí a o rezignaci na návratovou politiku. „Je nepřijatelné, abychom salámovou metodou ukrajovali ze svrchovanosti České republiky,“ řekl Okamura během diskuse v Poslanecké sněmovně krátce po marocké konferenci, které se za Česko zúčastnil tehdejší ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Jak to tedy s Marrákešskou deklarací je? Podívejte se na přehled otázek, které vám pomohou rozklíčovat, co pro Česko podpis znamená:

Co je Marrákešská deklarace?

Během ministerské konference konané 2. května byla v Maroku podepsána Marrákešská deklarace a Marrákešský akční plán 2018-2020, které mají celkem osm stran a pojednávají mimo jiné o migraci mezi Evropou a Afrikou.

„Je to společná deklarace států Evropské unie a některých afrických zemí, která směřuje ke společnému stanovisku a spolupráci v oblasti migraci. Je to obecný dokument, který se zabývá legální migrací a tím, jak ji usměrňovat a řídit. Věnuje se také migraci nelegální, kdy by se státy měly společně snažit řešit její příčiny,“ říká pro INFO.CZ ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

Přináší Marrákešská deklarace něco nového?

Květnový dokument je pokračování takzvaného Rabatského procesu – kontinuálního dialogu mezi zeměmi Evropské unie se státy západní, střední a části severní Afriky, který má posílit spolupráci evropských a afrických zemí v oblasti migrace. Nelze to tedy vnímat jako přelomový dokument, který by pro Česko znamenal nějaké nové povinnosti.

„Nelze to vnímat jako průlom, je to jeden z výstupů dlouhodobého procesu, v rámci kterého se Evropská unie a africké státy snaží spolupracovat a vytyčit si nějaký společný náhled na témata v této oblasti. Rozhodně to není nic převratného a myslím, že to nikde nevyvolalo takové drama jako na české politické scéně – především ze strany SPD,“ vysvětluje Faltová.

Jaké jsou hlavní cíle Marrákešské deklarace?

Akční plán hovoří o celkem deseti cílech:

  • Maximalizovat pozitivní dopad legální migrace na rozvoj;
  • Dosáhnout vzájemného pochopení příčin nelegální migrace a nuceného vysídlení v regionu;
  • Podporovat legální migraci a mobilitu, a to zejména mladých mužů a žen mezi Evropou a státy severní, západní a střední Afriky a rovněž v rámci těchto regionů;
  • Podpořit zjednodušení postupů při vydávání víz;
  • Podporovat opatření zaměřená na posílení ochrany uprchlíků a dalších násilně vysídlených osob Rabatského procesu;
  • Podporovat integraci uprchlíků a násilně vysídlených osob v hostitelských komunitách
  • Budovat kapacity veřejných institucí, jež mají v gesci integrované řízení hranic a předcházení a potírání pašování migrantů a obchodování s lidmi;
  • Zlepšit ochranu migrantů a osob, které potřebují mezinárodní ochranu, jež byly pašovány, anebo se staly obětí obchodu s lidmi;
  • Posílit kapacitu příslušných orgánů s cílem zlepšit a zajistit identifikaci osob a vydávání cestovních dokladů;
  • Podporovat programy zajišťující bezpečný návrat a udržitelnou reintegraci migrantů při plném dodržování jejich práv a zachování jejich lidské důstojnosti;

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

Vyplývají z Marrákešské deklarace pro Česko nové závazky?

Že nejde o právně závazný dokument, ze kterého by pro Česko vyplývaly nové povinnosti, potvrdil už během květnové schůze Poslanecké sněmovny Vladimír Metnar. „Konference byla velmi důležitá, neboť nejde domlouvat spolupráci s africkými státy, když s nimi nebudeme mluvit napřímo. Žádné nové závazky však nepřijímáme,“ upozorňuje Metnar.

A jeho slova potvrzuje i Faltová, která poukazuje na to, že jde jen o mezinárodní deklaraci zemí, které spolu chtějí spolupracovat. „Není to smlouva, na druhou stranu se ale očekává, že státy, které to podepsaly, to udělaly se vší vážností a s tím, že ten akční plán budou podporovat a podílet se na něm. Není to ale právně závazné v tom smyslu, že by nás někdo nutil, abychom to plnili,“ vysvětluje odbornice na migraci.

Znamená Marrákešská deklarace „pravidelnou“ migraci z Afriky?

Server Aeronet se v Češích snaží vzbudit obavy z toho, že se Praha přijetím deklarace upsala k „pravidelnému“ nebo dokonce povinnému přijímání lidí z afrických zemí. Nic takového ale podle Faltové z Marrákešské deklarace nevyplývá.

„To není pravda. Nic takového deklarace neobsahuje. Spolu s Marrákešskou deklarací byl přijat akční plán, který se sice mimo jiné zabývá problematikou mezinárodní ochrany a azylu, ale jakékoliv povinné kvóty nebo přebírání lidí to neznamená. Je to spíš o tom, že státy deklarací potvrzují, že budou dosavadní mezinárodní ujednání o ochraně a azylu respektovat,“ upozorňuje ředitelka Sdružení pro integraci a migraci.

„Zároveň je z Marrákešské deklarace patrná snaha o posílení návratové politiky a reintegraci lidí do země původu. Obsahuje například snahu o posílený boj proti nelegální migraci, pašování migrantů a obchodování s lidmi. Rozhodně tam ale není nic, co by Českou republiku a jakýkoliv jiný stát zavalovalo k nějakému pravidelnému nebo povinnému přesídlování lidí,“ dodává Faltová.

Mají Češi důvod se Marrákešské deklarace obávat?

Kritici Marrákešské deklarace varují především před jedním z jejích hlavních cílů, který se týká podpory „legální migrace a mobility“. Tento bod může u protiimigračně naladěné části české společnosti vyvolávat obavy, že Evropa na základě deklarace přivítá statisíce mladých Afričanů. Paniku šířící se na české politické scéně i internetu však Faltová mírní s tím, že to, koho Česko přijme na své území, záleží jen na něm.

Infografika - uprchlíci ve světě

„Rozhodně si nemyslím, že je na místě mít obavy z toho, že jsme se připojili k Marrákešské deklaraci. Legální migrace a rozhodování o vízech a pobytech je suverénním právem daného státu, povolení pro vstup tedy udělit může, ale nemusí. Vychází to z mapování potřeb toho státu a můžeme se bavit o tom, jak dalece to je efektivní, nicméně to není nic, co by ohrožovalo české občany. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tu jsou nedostatkové profese a celá řada oborů, kde rozvoj závisí i na tom, jestli se podaří přivést pracovníky ale i odborníky, kteří samozřejmě mohou pocházet i z afrických států,“ říká pro INFO.CZ.

Jakým způsobem chce Marrákešská deklarace bojovat s nelegální migrací?

Kromě rozbíjení pašeráckých sítí a lepší ochrany hranic zmiňuje deklarace také pomoc a rozvoj afrických regionů tak, aby se co nejvíc omezily příčiny, kvůli kterým se lidé na nebezpečnou cestu do Evropy na vlastní pěst vydávají.

„Marrákešská deklarace míří především na řešení příčin migrace, což je velmi často chudoba, vysoká míra korupce nebo nemožnost uplatnění se v zemi původu. Deklarace se proto zaměřuje na tento problém a má za cíl zlepšovat podmínky v afrických zemích a poskytovat ochranu lidem, kteří migrují v rámci afrického kontinentu. Evropské státy ale zároveň prohlašují, že budou své partnery podporovat a mluví se také o finanční spolupráci, podpoře rozvojové pomoci a podobně,“ říká Faltová.

O rozvojové pomoci hovořila v souvislosti s Marrákešskou deklarací i Poslanecká sněmovna, podle které by podpora chudých afrických zemí měla být podmíněna jejich spoluprací v návratové politice.  

Které evropské země Marrákešskou deklaraci podepsaly?

Za evropskou stranu deklaraci podepsaly všechny státy unie kromě Maďarska, které ale nadále zůstává součástí takzvaného Rabatského procesu a bude pokračovat například v udělování stipendií africkým studentům na maďarských univerzitách. Deklaraci však podepsaly i dvě nečlenské země EU – Norsko a Švýcarsko, které se Rabatského procesu také účastní.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818