Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová, Zeman a Švejk. Prezident předvede v Berlíně taje české povahy

Merkelová, Zeman a Švejk. Prezident předvede v Berlíně taje české povahy

Když byla německá kancléřka Angela Merkelová v roce 2016 naposledy v Praze, dostala jako dárek od českého prezidenta Osudy dobrého vojáka Švejka v české i německé verzi. Kniha prý měla Merkelové pomoci „proniknout do tajů české povahy“. Jestli se to povedlo, ukáže i její dnešní schůzka s Milošem Zemanem v Berlíně.

Miloš Zeman přijel do Německa dva týdny po premiéru Andreji Babišovi. Předsedu vlády, který „odmítá přijmout v Česku jediného migranta“, tak střídá prezident, který si myslí, že „Merkelové teď přišly úroky za rozhodnutí otevřít hranice statisícům uprchlíků v roce 2015“.

Dva nejvyšší ústavní činitelé tak v krátkém rozmezí navštíví političku, vůči které se tvrdě vymezují a na jejíž úkor získávají doma politické body, zejména v tématu migrace.

Právě migrační agenda, kde se Merkelová s Babišem a Zemanem neshodne, určuje navenek tón česko-německých politických vztahů.

Na pozadí sporů o migraci se ale mezi oběma zeměmi daří ekonomice, vzájemný obchod loni vzrostl poosmé v řadě a obnovují se přeshraniční vazby zpřetrhané kdysi poválečným odsunem Němců a obdobím komunismu.

„V Evropské unii, upřímně řečeno, je poměrně málo výrazných osobností. A Angela Merkelová, ať si o ní myslíme cokoli, je bezesporu výrazná osobnost,“ vysekl na své poměry nezvyklou poklonu Merkelové prezident Miloš Zeman na konci srpna v rozhovoru pro TV Barrandov.

Na dotaz, co budou hlavní témata jeho návštěvy v Německu, do které v tu dobu zbýval zhruba měsíc, odpověděl, že se s Merkelovou chce bavit hlavně o „obchodních válkách, které plánují USA“ a o energetice.

Tu měl podle informací dostupných před začátkem cesty probírat i na jednáních v braniborské Postupimi, s podnikateli a tamním zemským premiérem. V Braniborsku má vysoce nainvestováno Energetický a průmyslový holding českého miliardáře Daniela Křetínského; patří mu i povrchové doly na hnědé uhlí v Lužici.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

„Česko-německé vztahy mají díky své intenzitě zcela logicky celou řadu rovin, které se vzájemně ovlivňují – politickou, ekonomickou, mediální, občanskou…,“ vypočítává na dotaz HlídacíPes.org ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek.

„Někdy udělají odvážný krok politici a společnost je následuje, jako v případě Česko-německé deklarace, někdy udává tón občanská a ekonomická spolupráce a politika se tomu přizpůsobí, jako při odblokování česko-bavorských vztahů,“ shrnuje.

Fond budoucnosti se snaží kultivovat česko-německé pohraničí podporou různých projektů, od posilování občanské společnosti až po rekonstrukci památek. Poslední dva roky fond vyhlašuje i Česko-německou novinářskou cenu.

Ředitel Jelínek připouští, že politickou agendu mezi Českem a Německem v poslední době určuje hlavně migrace, je to ale podle něj jen povrch jinak hlubokých vzájemných vazeb obou zemí.

O Německu se v českých médiích mluví dost, zato ale hodně jednostranně. Tematicky se většina příspěvků věnuje migraci a převažují negativní zprávy o kriminalitě spojené s přistěhovalci v Německu.

Ze zpravodajství českých médií prakticky zmizely nadčasovější reportáže o tom, jak (a zda) se statisíce nově příchozích migrantů vlastně daří v Německu integrovat, či jestli se chtějí vrátit zpátky do svých rodných zemí.

720p 360p
„Nesmí nás prozradit pláč.“ Pašeráci krmí i nejmenší děti sedativy, jejich síť se profesionalizuje

Rozhovor se „skutečným“ migrantem, tolik oblíbený formát během vrcholící migrační vlny na podzim 2015, se z českých médií prakticky vytratil.

Německo naopak často prezentují jako stát, který integraci nezvládá. Jako údajný důkaz posloužily i letní nepokoje v saském městě Chemnitz.

Ty vyvolala vražda, po níž skončili ve vazbě dva podezřelí, Iráčan se Syřanem. Poté se v ulicích se střetly protestní průvody složené jak z tvrdého jádra krajní pravice, tak z odpůrců neonacismu, i z „obyčejných znepokojených občanů“.

Český prezident Miloš Zeman ve zmiňovaném interview pro TV Barrandov lidem demonstrujícím v Chemnitz vyjádřil sympatie. O tom, že mezi nimi prokazatelně byli i sympatizanti a členové krajně pravicové scény, se nezmínil.

Rezervy v tuzemském mediálním pokrytí česko-německých vztahů vidí i šéf Fondu budoucnosti Tomáš Jelínek.

„V poslední době je samozřejmě věnována větší mediální pozornost otázkám radikalizace části německé společnosti. Co mi však stále chybí, je větší snaha jít pod povrch, podívat se na situaci vlastníma očima a pochopit i rozpory v německé společnosti a politice,“ říká.

Záchranářské lodě ve StředomoříZáchranářské lodě ve Středomoříautor: INFO.CZ

Obě zářijové návštěvy českých vrcholných politiků v Berlíně ukazují, jak současná česká státní reprezentace vůči Německu postupuje.

Premiér Babiš jen pár dní před odletem do Německa navštívil v Budapešti jednoho z předních kritiků Merkelové, maďarského premiéra Viktora Orbána. Babiš se nijak netají sympatiemi k maďarskému lídrovi.

Zeman zase v minulosti podpořil a na Pražském hradě přijal prezidentského kandidáta rakouské strany Svobodných, populistické formace blízké krajní pravici. S Hoferem, rovněž kritikem Angely Merkelové, se setkal jen pár dní poté, co na stejném místě vítal i se Švejkem německou kancléřku.

Babišovi, Zemanovi a spol. zatím stačí, když verbální ostřelování Merkelové přeruší na chvíli v ten správný moment. Třeba po volbách, kdy je třeba Německo znovu ujistit, že na našem dobrém sousedství se nic nemění, anebo právě při návštěvě Německa.

„Když se ohlédnu zpět do roku 2005, kdy jste se ujala funkce spolkové kancléřky, a porovnám spolupráci našich zemí tehdy a nyní, musím konstatovat, že se nám podařilo ujít kus cesty směrem k dobrému sousedství a tolerantnímu partnerství,“ napsal Zeman loni Merkelové v gratulačním telegramu po volbách do Spolkového sněmu.

Teď je Zeman v Berlíně na oficiální návštěvě poprvé po svém znovuzvolení. I v Německu si ale všimli, že v Zemanově předvolební kampani znovu nechyběla migrační karta.

Zapomenutá není ani kampaň před jeho prvním vítězstvím v roce 2013, kdy skrze útoky na svého soupeře Karla Schwarzenberga vytahoval Zeman ty nejhorší protiněmecké resentimenty.

Jestliže dnes bude kancléřku Merkelovou ujišťovat o dobrém sousedství, bude to klasické „švejkování“. Snad Merkelová dva roky starý dárek od Zemana nehodila do koše, ale přečetla ho a pochopí, že to není myšleno ve zlém.

Že to asi budou jenom právě ty „taje české povahy“, o kterých její dnešní host mluvil, když jí knihu dával.

Text vyšel původně na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1