Články odjinud

(Ne)jednotná pozice EU ve světě: Česká stopka rezoluce k Jeruzalému jí uštědřila další ránu

(Ne)jednotná pozice EU ve světě: Česká stopka rezoluce k Jeruzalému jí uštědřila další ránu

Přesunutí americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma dnes doprovází ostré nepokoje, při kterých byly desítky Palestinců zastřeleny a stovky dalších zraněny. Rázné diplomatické gesto administrativy Donalda Trumpa, které hodilo do už tak napjatých vztahů na Blízkém východě pomyslný granát, však hýbe také evropskou politikou. Plánovaný přesun amerického velvyslanectví mělo minulý týden odsoudit společné prohlášení 28 unijních zemí, které ale tři státy EU zablokovaly – kromě Maďarska a Rumunska také Česká republika. Rozhodnutí Prahy, která dlouhodobě razí silně proizraelskou politiku, není zvlášť překvapivé, formování společného evropského postoje v zahraniční politice však dostalo další tvrdou ránu.

Sliby amerického prezidenta Donalda Trumpa o přesunutí ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma se dnešním dnem naplnily. Gesto, které je pro doutnající izraelsko-palestinský konflikt extrémně nebezpečný, chtěla v minulém týdnu zkritizovat i evropská diplomacie v čele s Vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou. Iniciativu, jejímž největším zastáncem byla Francie, ale Česko, Maďarsko a Rumunsko zablokovaly.

„Maďaři si nechtěli rozházet Trumpa a Češi s Rumuny sami zvažují přesunutí svých ambasád do Jeruzaléma navzdory pozici EU. To je stav Evropské unie dnešních dnů,“ postěžoval si pro washingtonský zpravodajský server Axios vysoce postavený evropský diplomat pod podmínkou anonymity.

Že Česko vystavilo společnému prohlášení EU červenou, potvrdil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, podle kterého se na blokování rezoluce podílel i prezident Miloš Zeman. Ten dlouhodobě prosazuje, aby se do Jeruzaléma přestěhovalo vedle konzulátu i české velvyslanectví. Jeruzalém, jehož východní část považují Palestinci za hlavní město jejich budoucího státu, je však hlavní kámen úrazu pro řešení konfliktu. Kvůli nejasnému statusu města, které Izrael navzdory mezinárodnímu právu v roce 1967 sjednotil pod svou správu, se tak většina zahraničních ambasád nachází v Tel Avivu.

Evropská unie dlouhodobě zastává názor, že jediným možným řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vznik dvou států – kromě Izraele i Palestiny – s tím, že se Jeruzalém stane hlavním městem obou z nich. Současnou pozici Jeruzaléma unijní lídři v závěrech prosincového summitu znovu potvrdili, připravované prohlášení, které Česko s Rumunskem a Maďarskem smetly ze stolu, ale mělo jít nad rámec těchto závěrů. Podle diplomatických zdrojů totiž obsahovalo také zmínku o tom, že členské státy svá vlastní vyslanectví do Jeruzaléma stěhovat nebudou.

„To prohlášení jsem neviděl, takže si nejsem jistý, co v něm bylo, ale myslím si, že v této krizové zóně a v tomto krizovém momentě je důležité, aby existovala společná evropská pozice, a ne vedle rozkolu se Spojenými státy Evropu a Západ ještě víc štěpit. Je to právě roztříštěnost Západu, která je podle mého názoru riziková,“ komentoval pro INFO.CZ rozhodnutí Česka unijní prohlášení zablokovat sociolog a politik KDU-ČSL Ivan Gabal s tím, že je důležité držet společnou evropskou pozici i s ohledem na rostoucí riziko konfliktu v regionu.

„Je to opět rána pro jednotný evropský postoj v zahraniční politice, ale myslím si, že evropské partnery česká pozice nepřekvapuje, protože to je stabilní charakter české zahraniční politiky, že v otázce Izraele a Palestiny vystupuje naprosto jednoznačně,“ vysvětluje odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová, která zároveň připomíná, že od okamžiku oznámení přesunu ambasády z úst amerického prezidenta se k problému Češi stavěli tak, že to je otázka bilaterálních vztahů mezi Izraelem a USA a není rolí unie, natož České republiky, pozici USA hodnotit nebo kritizovat.

Že je blokace prohlášení z minulého týdne v souladu s dlouhodobou pozicí Česka, které je v rámci Evropské unie výrazně proizraelsky orientovaná, si myslí také ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic.

„V tomto konkrétním případě si ale myslím, že nebylo úplně šťastné blokovat společnou rezoluci Evropské unie, protože postoj unie je v souladu s řešením dvou států. Unie nechce dělat žádné neuvážené kroky ve prospěch jedné nebo druhé strany, dokud nebude rozhodnuto o konečném řešení, což náhlý přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma je,“ říká pro INFO.CZ odborník. „Nechci spekulovat, zda za tímto krokem stojí to, že Česká republika uvažuje o přesunu ambasády, ale pokud by to byla pravda, nepovažoval bych to za nejšťastnější řešení,“ dodává Bartovic.

Kalhousová však připomíná, že „Evropská unie nikdy neměla úplně jednotnou pozici vůči izraelsko-palestinskému konfliktu“. Zatímco Česko nebo Polsko patří k zemím, které jsou v kritice Izraele opatrné, Slovensko je v táboru jakéhosi středu a na opačném pólu stojí například Švédsko, které je výrazně propalestinské.

Návštěva Bílého domu za Jeruzalém Zemana nečeká

Rozhodnutí tří unijních zemí, které prohlášení kritizující přesun americké ambasády stoply, pochopitelně rozhořčila Palestinskou samosprávu. Palestinské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že postoj trojce zemí odmítá, protože je v rozporu s politikou EU, předchozími unijními prohlášeními a také s mezinárodním právem a rezolucemi OSN. Krok Česka, Maďarska a Rumunska tak podle Palestiny bude mít důsledky pro jejich budoucí vztahy s arabským a islámským světem.

Podle Kalhousové však Palestincům nic jiného nezbývá, v praxi to však takové dopady mít rozhodně nebude. „Já si to vysvětluji tak, že arabský svět už nepovažuje izraelsko-palestinský konflikt za ten nejdůležitější a vidíme to v tom, že má Izrael v současné době velmi zajímavé vztahy s arabskými zeměmi Perského zálivu. Už to není tak horké téma a nemyslím si, že by arabské země nějakým způsobem chtěly potrestat Českou republiku za to, že blokovala společné prohlášení Evropské unie,“ říká pro INFO.CZ analytička.

Kdo Česko naopak chválí, je samozřejmě Izrael. Za „pevnou pozici“ v otázce Jeruzaléma jako hlavního města Izraele a podporu případného přesunu české ambasády dnes prezidentu Zemanovi poděkoval i jeho izraelský protějšek Reuven Rivlin. „Doufáme, že k tomu opravdu v blízké budoucnosti dojde,“ napsal v dopise, který dnes zveřejnil hradní mluvčí.

Premiér v demisi Andrej Babiš navíc před měsícem oznámil, že do konce května Česko v Jeruzalémě znovu otevře honorární konzulát. Do konce roku by pak měl být v Jeruzalémě otevřen i Český dům. Myšlenku přestěhování ambasády do Jeruzaléma však Babiš v prosinci odmítl. „Tenhle nápad prezidenta Trumpa není dobrý, protože jsou vidět ty reakce. My jsme malá země, ale ty velké by měly usilovat o klid a mír,“ nechal se tehdy slyšet Babiš.

Současné rozhodnutí zablokovat prohlášení 28 členských zemí Izrael určitě potěšil, větší vliv na vzájemné vztahy to ale mít zřejmě nebude. „Izrael českou pozici samozřejmě vnímá a vnímá ji velmi pozitivně, ale nějaký větší dopad to na vztahy mít nebude, protože to je stabilní pozice České republiky. Co se týče Spojených států, ty to zaznamenají, ale nemyslím si, že by to vyústilo v pozvání Miloše Zemana do Bílého domu, to určitě ne,“ uzavírá Kalhousová.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818