Články odjinud

Poslední dny do politické smrti Merkelové? Cesta je v „ušmudlaném kompromisu“, říká expert

Poslední dny do politické smrti Merkelové?  Cesta je v „ušmudlaném kompromisu“, říká expert

Čas na hodinkách Angely Merkelové neúprosně ubíhá. Na hledání „evropského řešení“ migrace má prostor jen do začátku července, kdy má sesterská strana CSU zhodnotit, čeho německá kancléřka dosáhla na summitu EU i mimo něj. Na čtvrteční jednání Evropské rady se tak upíná pozornost právě i v souvislosti s ostrým sporem mezi CDU a CSU, který může skončit rozpadem vlády nejsilnější ekonomiky Evropy. Sama Merkelová ale přiznává, že k celounijní dohodě na summitu nedojde. Je tedy vůbec šance, že se podaří krizi v Německu zvrátit? Podle experta na německou politiku Jakuba Eberleho ano – vedle optimistického tu je ale také scénář, který může skončit černě.  „Je tu velké množství proměnných a Merkelová hraje naráz několik šachovnic, které musí zvládnout,“ říká odborník pro INFO.CZ.

Ostrý spor kvůli vracení migrantů na německých hranicích, který se rozhořel mezi sesterskými stranami CDU Angely Merkelové a CSU Horsta Seehofera, zachvátil Německo před dvěma týdny a hrozí, že může skončit rozpadem těžce sestavované německé koalice.

Kancléřka, která se obává, že pokud přistoupí na Seehoferovy návrhy, spustí v Evropě nekontrolovatelný dominový efekt protiimigračních opatření, si na hledání „evropského řešení“ vyžádala u koaličního partnera dva týdny. Termín stanovený na 1. července se ale neúprosně blíží a Merkelová musí mít brzy v ruce něco, co krizi může zvrátit.

Čtrnáctidenní termín nebyl stanoven náhodou – Merkelová chtěla počkat na summit evropských lídrů, který se koná tento čtvrtek a pátek v Bruselu. Po nedělním „předkole“ v podobě minisummitu 16 zemí EU je ale stále jasnější, že čtvrteční jednání Evropské rady ovoce – tedy celoevropskou dohodu o migraci – nepřinese. „Do pátku nedospějeme k řešení celého azylového balíku, tedy pro všech sedm směrnic,“ přiznala včera Merkelová. Německá kancléřka se proto soustředí především na dojednávání dvoustranných dohod s jednotlivými státy unie i zeměmi, ze kterých migranti do EU míří. I to se ale za dva týdny dá stihnout jen stěží.

Šéf CSU přitom zůstává nekompromisní – jak potvrdil o víkendu, ze svého požadavku o navracení migrantů, kteří už byli registrováni v jiné zemi EU, prý ustupovat nehodlá. Pro list Süddeutsche Zeitung také zopakoval, že pokud čtvrteční summit prezidentů a premiérů EU nepřinese účinné řešení, zavede dočasné kontroly na hranicích a začne migranty navzdory vůli kancléřky na vlastní pěst odmítat. Takový krok by zřejmě vedl k pádu vlády a měl by mimo jiné i přímý dopad na Česko. Odborník na německou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů a Katedry německých a rakouských studií FSV UK Jakub Eberle však věří, že se černý scénář stále ještě dá zvrátit.

Migrace

„Je potřeba si uvědomit jednu věc, která se děje mezi CDU a CSU, jak historicky, tak poslední tři roky od migrační krize v létě 2015 – opakuje se tady spirála významné rétorické eskalace, která byla vidět například už při debatách o horní hranici pro přijímání uprchlíků a dalších opatření, která se pak vždy vyřeší nějakým ušmudlaným kompromisem,“ říká Eberle pro INFO.CZ s tím, že nyní je tato spirála vyhrocená až příliš, protože se blíží bavorské volby, které jsou pro CSU naprosto zásadní. Seehoferova strana přitom má spoustu důvodů se bát, že pro ní nedopadnou právě nejlépe.

„Nicméně, já si celou dobu říkám, co je pro Seehofera a bavorského premiéra Markuse Södera vlastně ten konec hry, protože oni vědí, že pokud by bylo cílem sestřelit Angelu Merkelovou a pokračovat s někým jiným, je to pro ně šíleně rizikový scénář. To by znamenalo, že proti nim bude kandidovat CDU v Bavorsku, že se celá ta frakce rozpadne a že právě oni budou ti, co za to můžou, což pro ně nebude dobré. Tohle jim tedy vyjít nemůže,“ uvažuje Eberle.

Jestli Merkelová nepřiveze nic, má problém

Kvůli zažehnání nebývalé krize má teď Angela Merkelová plné ruce práce a přebíhá vyjednávat od jedné fronty ke druhé. Po nedělním summitu, který byl svolán Evropskou komisí na její popud, se včera kvůli migraci sešla s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, následně se španělským premiérem Pedrem Sánchezem a večer kancléřku čekalo jednání se špičkami stran německé koalice. Tato schůzka lídrů CDU, CSU a německé sociální demokracie (SPD) však zásadní kroky při řešení krize nepřinesla.

Přestože účastníci noční schůzky označili spor CDU a CSU za velmi vážný, podle Eberleho po jednání zazněly i smířlivější výroky, které by mohly věštit zlepšení situace. „Tři vládní strany po jednání nevydaly žádné komuniké, ale ta atmosféra byla taková, že se zástupci CDU a CSU snažili situaci deeskalovat a tvrdili, že konec společné frakce nehrozí,“ říká Eberle s tím, že po včerejšku jsou šance na zažehnání německé krize o krok blíž.

„Po včerejším jednání to teď vypadá, že se objevují první smířlivé signály. Takže bych si tipnul, že se to opět svede na nějaký ušmudlaný kompromis. Je jasné, že ke komplexní dohodě o migraci na summitu nedojde, ale může dojít k nějakým dílčím krokům. Angela Merkelová bude například souhlasit s přitvrzením nějakého jiného konkrétního opatření, třeba co se týče režimu v azylových centrech nebo urychlení procedur. Pokud se Merkelové podaří uzavřít bilaterální dohody – například s rakouským premiérem Sebastianem Kurzem, s Italy nebo s Francouzi, bude to vnímáno také jako další malý krok. To je tedy ten optimistický scénář a myslím, že mu jsme blíž než před pár dny,“ tvrdí Eberle.

Podle odborníka z Univerzity Karlovy by tak řešením vyostřeného sporu mezi CDU a CSU mohla být shoda na nějaké zlaté střední cestě. „Dělají to tak vždycky, že na začátku mají dvě nesmiřitelné pozice – buď kontroly ano, nebo ne – a nakonec se najde řešení někde mezi tím,“ dodává Eberle s tím, že je třeba si také uvědomit to, že do slavného Seehoferova „Masterplanu“ o řešení migrace, jehož součástí je právě i odmítání běženců na hranicích, zatím měl možnost nahlédnout jenom velmi úzký okruh lidí. Nikdo vlastně neví, jak si tedy právě on představuje ideální řešení. 

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

„Seehoferův plán vidělo minimum lidí – Seehofer, Merkelová a lidi kolem nich, ale že by ten plán znala předsednictva stran a frakcí, nebo nedej bože poslanci, to ne – drtivá většina z nich to vůbec neviděla,“ říká odborník o tajemném 63bodovém plánu, ze kterého zná veřejnost jen velmi malý útržek. Nezveřejnění plánu tak podle něj Seehoferovi dává větší manévrovací prostor.

„Plán ukazuje možnost ústupků – pokud by chtěl být Seehofer úplně nekompromisní, tak plán nějakým způsobem unikne na veřejnost. On tvrdí, že ze svých stanovisek neuhne a pokud by do toho střetu chtěl jít naplno, tak se plán dostane na veřejnost a pak by se dalo posoudit, kde ze svých plánů uhnul. Když ten plán není venku, jak my poznáme, že on ustoupil, nebo ne?,“ říká Eberle.

„Jedna věc jsou tedy deklarované principy a druhá jejich uvedení do praxe – můžeme říct, že obnovíme kontroly na hranicích, ale jak by se to udělalo, je velmi složité. Seehofer nemůže lusknout prstem a uzavřít hranice, které jsou otevřené 30 let,“ říká Eberle, podle kterého se spor Merkelové se Seehoferem vyřeší určitým typem výměnného obchodu. „V něčem dojde k přitvrzení politiky, což bude moct Seehofer veřejně prodat, ale zároveň to bude ujednání, které může Merkelová uvést jako něco, co je v souladu s dohodou s ostatními. Ale říkám, to je optimistický scénář,“ dodává Eberle.

Pořád je totiž ve hře i černý scénář, který může skončit rozkladem frakce CDU/CSU nebo koncem současné vlády. Pokud totiž Seehofer bude jednat navzdory vůli kancléřky a kontroly na hranicích ze své pozice ministra vnitra zavede, nebude mít Merkelová jinou možnost, než ho z vlády vyhodit. To by opět mohlo vést k rozpadu mnohaleté spolupráce CDU/CSU a připravit vládu o parlamentní většinu. V čele země by pak mohla stanout menšinová vláda v čele s Merkelovou, vyloučeny by však nebyly ani předčasné volby. „Psalo se také o variantě nebo spíš spekulaci, že by mohlo dojít na takovou heroickou kolektivní sebevraždu, že by skončil nejdřív Seehofer a pak Merkelová. To ale není styl, jakým tyto strany dělají politiku,“ říká expert.

Který ze dvou scénářů se nakonec vyplní, je zatím ve hvězdách. O tom, zda se nová německá vláda ocitne na pokraji zhroucení, bude Německo i celá Evropa vědět víc v neděli. Právě první červencový den se totiž má sejít vedení CSU, aby o zavedení kontrol na hranicích rozhodlo.

„Je tu velké množství proměnných a Merkelová hraje naráz několik šachovnic, které musí v tuto chvíli zvládnout. Důležité je, jestli kancléřka dosáhne něčeho, co se bude dát prodat jako úspěch. Víme, že na summitu nějaké významné řešení nebude, ale pokud se podaří uzavřít jen některé ze zmiňovaných směrnic a k tomu se Merkelová s určitými státy EU na něčem dohodne, bude mít v ruce něco, s čím se dá něco dělat. Pokud by ta Evropská rada úplně spadla a Merkelová nepřivezla domu vůbec nic, byl by to samozřejmě velký problém,“ uzavírá Eberle.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818