Havlíček: Není to Fialova drahota, je to ale Fialova bezradnost

Karel Havlíček

KOMENTÁŘ KARLA HAVLÍČKA | Nevyčítám vládě rostoucí ceny energií. Každý, kdo je jenom trochu soudný, ví, že je to celosvětový problém, který má řadu příčin. Od spekulací velmocí s plynem, přes počasí, až po evropskou zelenou naivitu. Není to Fialova drahota, protože na to žádná vláda vliv nemá. Je to ale Fialova bezradnost, protože není schopen uřídit vládní zmatky v opatřeních, která rostoucí ceny energií zmírní.

Rozuměl bych tomu, kdyby vláda otevřeně řekla, že podpora nebude, protože šetří. Stejně jako to činí u covidové (ne)pomoci podnikatelům. Můžeme s tím nesouhlasit, odkazovat na předvolební rétoriku, ale je to jasné sdělení, podle kterého se budou muset domácnosti, živnostníci a firmy zařídit.

Ale tvrdit, že se pomůže, a současně vytvořit takto komplikovaný systém pomoci, je neakceptovatelné. Vytváří se akorát falešné očekávání, že ohrožené domácnosti dosáhnou na podporu.

V lepším případě přitom na podporu dosáhne 250 tisíc zákazníků z celkem 5,4 mil. odběrných míst. Ti budou muset vyplnit komplikovaný soubor formulářů a vyrazit na úřad práce s žádostí o příspěvek na bydlení. Už dnes přitom tuto možnost nevyužívá 2/3 rodin, ačkoliv by na příspěvek měly nárok. Důvod je jasný: složité a nedůstojné. Touto formou chceme řešit největší energetickou krizi v Evropě za poslední desítky let?

Navrhovali jsme plošná a jednoduchá opatření, která by se spustila okamžitě a která by ušetřila třetinu nákladů na energie. To při očekávaném zvýšení cen energií o 40–70 % není bezvýznamná pomoc. Je to navíc spravedlivé, protože každý uspoří stejné procento. Podobně jako když snížíme daně. Vyhneme se tím nekonečným diskusím o hranici nízkopříjmové a středněpříjmové domácnosti a nebudeme překvapeně zírat na Jurečkovu elektronickou kalkulačku, která rodinám v energetické nouzi ukáže příspěvek ve výši 60 Kč za měsíc… a navíc podpoříme i živnostníky a firmy. Všechny stejným dílem. Naše řešení spočívá v krátkodobém snížení DPH a poplatků za obnovitelné zdroje, přesněji za solární tunel z let 2009-10, který nás stojí neuvěřitelných 600 mld. Kč.

Naše návrhy byly smeteny ze stolu s tím, že vláda připraví vlastní řešení. Tahounem není kupodivu ani ministerstvo financí, ani ministerstvo průmyslu, ale rezort práce a sociálních věcí. Ten nabízí mimo příspěvku na bydlení ještě komplikovanější mimořádnou okamžitou pomoc. Opět složité formuláře, opět fronta na úřadech práce, navíc jde o pomoc jednorázovou.

V okolních zemích mají jasno. V Polsku jdou plošnou podporou přes snížení DPH na elektřinu a na plyn na 5 %, resp. na nulu. V Německu snižují plošně všem domácnostem poplatky za obnovitelné zdroje o 43 %. A v Rakousku zavádí plošný příspěvek všem domácnostem, což vládu vyjde na 42 mld. Kč.

Naše vláda šetří. Nepochybně se odvolá na schodek, který jsme způsobili tím, že jsme nenechali v covidové době padnout živnostníky, průmysl, domácnosti nebo zdravotnická zařízení. Budiž. Ale nevím, jak vysvětlí, že za solární selhání stranických předchůdců pětikoalice budeme nadále platit stovky miliard a dnes nepomůžeme ani rodinám, ani živnostníkům.


Autor je poslanec za hnutí ANO a stínový ministr průmyslu a obchodu

sinfin.digital