Jiří Pospíšil: Dost bylo zbytečného utrpení transportovaných zvířat!

Jiří Pospíšil

KOMENTÁŘ JIŘÍHO POSPÍŠILA | Dnes jsem si vybral téma, které není vždy spojováno s Evropskou unií, i když má jednoznačný celoevropský prvek. V úterý jsme si připomněli mezinárodní den, který symbolizuje boj proti zbytečným transportům živých zvířat.

Na korbě kamionu do Saúdské Arábie

Je mi opravdu smutno z toho, když ve statistikách vidím, že jen za loňský rok Česka republika vyvezla do zemí mimo Evropské unie skoro 24 milionů živé drůbeže a 43 tisíc živého skotu. Na seznamu, kam tato zvířata směřovala, přitom figurují tak vzdálené země, jako je Pákistán, Irák, Libanon, Libye, Saúdská Arábie, Alžírsko, Rusko, nebo Turecko. Vystavování živých zvířat těmto dálkám a šíleným podmínkám považuji za jejich jednoznačné týrání. Chápu, že někteří lidé chtějí jíst maso, ale je pro mě naprosto nepochopitelné, že se zbytečně na stovky a tisíce kilometrů přepravují živá zvířata místo toho, aby za spotřebiteli na tyto vzdálenosti putovalo maso.

Ze všech těchto důvodů naprosto podporuji myšlenky a návrhy, které v Evropském parlamentu shromáždil Vyšetřovací výbor pro ochranu zvířat během přepravy (ANIT). Jako poslanec Klubu Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu pravidelně podporuji všechna usnesení a kroky směřující k maximálnímu omezení, a nakonec i zákazu zbytečných transportů zvířat.

Tři nezbytné kroky

Konkrétně musím říct, že naprosto souzním s tím, aby EU přijala zejména tři následující opatření. V první řadě by mělo dojít k zákazu exportu živých zvířat do zemí mimo EU. Stejně tak je nezbytné omezit délku transportů po členských státech EU, a závazně stanovit nejdelší možné trvání dílkové přepravy hospodářských zvířat na 8 hodin. Do třetice podporuji zákaz přepravy neodstavených mláďat.

Osobně jsem velmi vděčný za práci neziskových organizací a občanských iniciativ i každého jednotlivce, který za tuto tolik potřebnou změnu aktivně bojuje.

Děsivé podmínky

Kdo zatím váhá, tomu nabízím několik jasných argumentů proti zbytečným dálkovým transportům.

Podmínky při přepravě živých bytostí jsou v tomto případě opravdu hrůzné. Zvířata jsou ve vozidlech často velmi natěsnaná. Nemohou si obvykle ani lehnout a ta ležící mohou být zase zraněna či ušlapána k smrti. Některým hrozí, že jim uvízne noha v přepážkách mezi vnitřními prostory vozidel. Další se musí celou cestu krčit kvůli nízkému stropu.

Nezřídka dochází k tomu, že jsou přepravovaná zvířata vyčerpaná a dehydratovaná, protože jsou na cestě několik dní a trpí extrémními teplotami. Zároveň často nemají dostatek krmiva, vody či odpočinku. I to vede k úhynu mnoha z nich. Další jsou totálně vystresovaná a zvyšuje u nich riziko nemocí.

Tohle musíme změnit!

sinfin.digital