Malý krůček pro člověka, velký skok pro konspirátory. Bylo přistání na Měsíci podvod, nebo je podvod Měsíc jako takový?

Jan Palička, Marek Korejs

Audioverze

„Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo,“ zaznělo 20. července 1969 ve vysílačkách těch, kteří měli možnost poslouchat Neila Armstronga, který jako první člověk stanul na povrchu Měsíce. Ještě větší skok představovalo ale toto zásadní vítězství USA ve vesmírném závodě pro konspirační teoretiky, kteří takřka okamžitě začali oficiální verzi rozporovat a označovat ji za podvod. „Podle konspirátorů to vše bylo zinscenováno ve studiu, dokonce je verze, v níž byl režisérem falešného přistání Stanley Kubrick. Bohužel ale všechny údajné důkazy jde poměrně snadno vyvrátit,“ říká Marek Korejs v nové epizodě podcastu Akta I. „Některé konspirace jdou ještě dál, protože to, že na Měsíci jsme nepřistáli, zdůvodňují tak, že to ani není možné, protože Měsíc ve skutečnosti ani neexistuje. To už je vyloženě úsměvné,“ dodává Honza Palička.

Video epizody najdete tady.

Stíny, které se sbíhaly, absence hvězd na obloze nebo vlajka, která vlála, ač na Měsíci není vítr. To jsou hlavní argumenty konspiračních teoretiků, proč prý k přistání nemohlo dojít. Člověk ale nemusí být zrovna astrofyzik, aby pochopil, jak se věci mají. „To, že se vám stíny za určitých podmínek mohou sbíhat, se může stát i na zemi, stačí, když je slunce těsně nad obzorem a terénní nerovnost zkreslí perspektivu. Hvězdy na obloze nebyly kvůli světelným podmínkám a nastavení fotoaparátu. No a vlajka nevlála, jen byla zkonstruována tak, aby to vypadalo, že vlaje, protože jinak by prostě jen visela,“ vysvětluje Marek, zatímco Honza prezentuje hned několik verzí toho, proč by Měsíc měl být jen hologram. „První verze je, že Měsíc nikdy neexistoval, jen ho mocipáni každý den projektují na nebe, aby nás ošálili. Pak je tu druhá verze, podle níž existoval, ale byl zničen, přičemž vrchnost nám to nechce přiznat. No a ve finále tu máme třetí verzi, podle níž stále existuje, ale dějí se na něm utajované věci, které musí zůstat utajeny, takže můžeme vidět jen prázdný hologram,“ popisuje konspirační realitu Honza.

Který astronaut přišel s „důkazy“ existence mimozemšťanů? Jakou roli v přistání na Měsíci sehrál fiktivní soused Neila Armstronga? A který spisovatel dobývání vesmíru téměř dokonale předpověděl? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital