Gagarin nebyl první ve vesmíru, další kosmonauti se tam ztratili a zemřeli. Sověti lhali skoro o všem, s jistotou víme jen to, že ve vesmíru uvařili psa

V minulé epizodě podcastu Akta I jsme si rozebrali americké vesmírné prvenství v podobě přistání na Měsíci. Faktem ale je, že prvního člověka do vesmíru dostal Sovětský svaz – konkrétně Jurije Gagarina. Nebo snad ne? Honza Palička s Markem Korejsem rozkrývají konspirace o tom, že jakkoliv Sovětům tento rekord nikdo neodpáře, jeho držitelem možná není Gagarin. „Pár týdnů před ním měl do vesmíru letět syn legendárního leteckého konstruktéra Vladimir Iljušin, jen to mělo skončit fiaskem a pro poruchu navigace nepřistál zpět v SSSR, ale havaroval v Číně, i když tedy přežil. Sověti ovšem chtěli prezentovat jen stoprocentní úspěch, takže to zatajili a přiznali až Gagarina,“ vysvětluje Marek konspirační teorii. „Konspiracím nahrává, že Sovětský svaz lhal víceméně o čemkoliv, takže zrnko pochybnosti tu zůstává také skoro u všeho,“ dodává Honza.

Video celé epizody najdete tady.

Marek vypočítává příklady toho, kdy Sovětský svaz o svých neúspěších mlžil a dlouhé roky je zatajoval. „Třeba kosmonauta Něljubova vymazali z fotografií z výcviku, protože se jim nehodilo do krámu, že propadl alkoholu. Smrt jiného kosmonauta Bondarenka, který jim uhořel během testů v přetlakové komoře, odtajnili až novináři v USA po dvaceti letech. V Sovětském svazu to trvalo ještě o šest let déle. A incident, během kterého zemřel maršál Nedělin spolu s dalšími až sto padesáti lidmi při výbuchu rakety, byl utajený dokonce třicet let,“ říká Marek. A dodává, že další zajímavou konspirační linkou jsou údajně ve vesmíru ztracení sovětští kosmonauti.

„Jejich volání o pomoc měli zachytit italští radioamatéři, bratři Judica-Cordiglia. Existují z toho i záznamy, včetně záznamu kosmonautky, co měla uhořet. Jen to má tu drobnou vadu, že záznamy neodpovídají komunikačnímu protokolu a ona údajná kosmonautka mluví s italským přízvukem. Asi nebude náhoda, že sestra oněch bratrů se tou dobou učila rusky,“ popisuje italská „zjištění“ Marek s tím, že podle bratrů Judica-Cordigliových se měla dokonce jedna sovětská posádka „odrazit“ od atmosféry zpět do hlubin vesmíru. „Tam bych to asi uzavřel a někomu, kdo s vážnou tváří tvrdí, že atmosféra má nějaký povrch, od nějž se odráží vesmírné lodě, bych nevěnoval pozornost,“ uzavírá Honza.

Jaké informace o sovětském vesmírném programu měla odhalit československá StB? Proč jediné, co o sovětském dobývání vesmíru víme s jistotou, je to, že se jim podařilo uvařit ve vesmíru psa? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital