Pracoval jsem i 350 hodin za měsíc a bral to jako prestiž. Vařit pro prezidenty je zážitek, říká Král

Karel Šimůnek

Jiřího Krále mohou ti, kteří sledují soutěžní gastronomii, znát jako dlouholetého kapitána národního týmu AKC ČR. Díky tomu Král procestoval s vařením svět, nicméně nenudil se ani doma v Česku, kde mimo jiné obstarával catering na oficiálních akcích Pražského hradu, kde vařil jak pro českého, tak pro ruského, izraelského nebo dva americké prezidenty. „Gastronomie je ale strašná fuška. Já měl měsíčně napracováno tři sta hodin, rekord jsem měl tři sta padesát. To už dnes nikdo dělat nechce. Ale byly doby, kdy jsme chtěli a brali to jako prestiž,“ říká Král.

O své zkušenosti se v nové epizodě podcastu Chef Arena podělil Jiří Král, kterému se v době, kdy působil jako šéfkuchař v Obecním domě podařilo obstarávat i catering pro oficiální akce na Pražském hradě, k nimž patřily také návštěvy hlav států. „Největší akce byla návštěva ruského prezidenta Putina, to bylo úplné sci-fi, měl s sebou úplnou armádu a všude byli vojáci. Amerického prezidenta Bushe zase jako vyléčeného alkoholika hlídali, aby se nedostal k alkoholu a měl s sebou vlastního kuchaře, který mu i na přípitek místo šampaňského nalil zázvorovou limonádu. Při návštěvě izraelského prezidenta nám pro změnu Mossad vše kontroloval, i vložky v botách,“ vzpomíná na bohaté zážitky Král. 

Když zrovna nevařil ani v Obecním domě, ani na Pražském hradě, cestoval Jiří Král jako dlouholetý člen a posléze i kapitán národního kuchařského týmu. I díky tomu byly měsíce, kdy pracoval tři sta hodin a prakticky neměl žádný volný čas. „Ve volném čase jsme v národním týmu vařili a trénovali. Dneska chtějí všichni krátký a dlouhý týden a mít odmakáno, těch tři sta hodin nikdo dělat nechce. Ale my chtěli všichni a ještě jsme na to byli hrdí,“ uzavírá Král.

Jaký největší průšvih má za sebou Jiří Král během svého angažmá na Pražském hradě? Jaké to bylo, když jako osmadvacetiletý přebíral vedení kolektivu více než padesáti kuchařů, z nichž většina byla výrazně starší, než on sám? Poslechněte si celý podcast.

Obroda české gastronomie je práce na dekádu. Zásadní je kvalitní vzdělávání nové generace kuchařů, říká Roith

SDÍLET
sinfin.digital