Maso vám samo prozradí, jestli je dobré. Za renesanci popularity přeštíka vděčím tátovi, říká Kšána

Karel Šimůnek

Chybělo málo a František Kšána mladší by se stal pilotem jako jeho dědeček. Kvůli vadě zraku se ale vydal ve šlépějích svého otce a stal se jedním z nejproslulejších českých řezníků. „Tátu jsem v dětství moc nevídal a řezničina mi umožnila být s ním. A možná díky tomu, že jsem si ho moc neužil jako malý kluk, tak jsem s ním dokázal vydržet a pracovat dvacet let. I dneska se mi občas zdá, že je se mnou v obchodě a za něco mě péruje,“ vzpomíná Kšána v nové epizodě podcastu Chef Arena. Otci pak dle svých slov vděčí nejen za vášeň pro řemeslo, ale třeba i za to, že mu umožnil vyvolat doslova renesanci popularity „přeštíka“ - přeštického černostrakatého prasete.

František Kšána mladší v podcastu prozradil i to, že být ve svém oboru známý je i velmi zavazující. „Jste vidět a musíte si obhájit své názory. Se závistí se naštěstí setkávám jen od jednotlivců, většina lidí spíše pochválí,“ říká Kšána s tím, že si jako řezník užívá toho, že může ochutnávat nové druhy masa. „Je to jako když vinař ochutnává víno. Zapamatováváte si chutě. Žaludek a mozek jsou naštěstí nastaveny tak, že poznají, co je dobré. A díky tomu i maso vám samo prozradí, zda dobré je či není,“ uzavírá Kšána.

Jaké výhody a nevýhody mělo to, že část své kariéry strávil František Kšána ml. s otcem, v čem jsou si podobní a v čem se liší? Poslechněte si celý podcast.

Být porotcem v MasterChef mi během pandemie hodně pomohlo. Třetí řada bude úplně jiná, říká Kašpárek

SDÍLET
sinfin.digital