Potrpím si na slovo restaurace, ale stejně jsem hospodský. Největší motivace je, když se ke konci dne vše povede, říká Kopecký

Karel Šimůnek

Audioverze

Diváci nového pořadu Pohlreichův souboj restaurací jistě poznají hosta nové epizody podcastu Chef Arena. Stejně tak ho ale poznají ti, kteří bezmála třicet let navštěvují jeho kutnohorskou restauraci Na Pašince. Miroslav Kopecký ji založil v domě, kde byla hospoda téměř čtyři století, a souběžně s tím tehdy vařil v pražském hotelu Hilton. „Vždycky jsem si potrpěl na tom slovíčku restaurace, ne hospoda nebo zájezdní hostinec, čímž jsem chtěl dát najevo, že se tam dobře vaří a není to jen o pár strejcích, co u piva hrají karty. Ale to nic nemění na tom, že jsem pořád hospodský a ještě pár let jím určitě dál budu,“ říká Kopecký. „Vaření není jen o penězích, i když je hezké si tím něco vydělat. Nejlepší je na konci dne, když si člověk může říct, že všechno vyšlo, všechno se povedlo, a hosté odcházeli spokojení. To je to, co člověka naplňuje a motivuje,“ dodává.

Celou epizodu si můžete pustit také zde jako video pro předplatitele

Mít vlastní restauraci bylo podle Kopeckého, který získal zkušenosti i v zahraničí, vždy jeho snem. „Nikdy jsem z toho ale nechtěl dělat žádný fine dining, ačkoliv jsem to uměl a současně i v Hiltonu dělal. Prostě mělo jít o klasickou kvalitní restauraci, kam se lidé budou vracet. A pravda je, že ti, co k nám v začátcích chodili jako mladí lidé, tam chodí pořád, ale zároveň chodí i jejich dnes už dospělé děti,“ popisuje svou filosofii Kopecký, který zároveň neskrývá skepsi nad systémem vzdělávání pro mladé kuchaře. 

„Nejsem tím současným vzdělávacím procesem vůbec nadšen. Naopak je tam podle mě všechno špatně a vypracují se jen lidi, co mají opravdu talent a hlavně obrovský zájem o to v gastronomii pracovat, ale těch je bohužel málo. Mladé zaujmou spíše televizní pořady a něco ze sociálních sítí, ale škola je jen nutné zlo, co nikoho nedovede nadchnout. Chybí kvalitní praxe a kdo se vyučí, ten o kuchařském světě neví skoro nic. Ve světě je to přitom naopak,“ uzavírá Kopecký.

Co restauraci Na Pašince Miroslava Kopeckého přinesla účast v Pohlreichově souboji restaurací, kde se stal vítězem prvního dílu? A co vůbec znamená ona „pašinka“ v názvu restaurace? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital