Restaurace jsou strašně levné. Vařit jídla za stovku je prostě nemožné, říká Lacina

Karel Šimůnek

S téměř pětadvacetiletou kariérou v Ambiente patří Vlasta Lacina k největším oporám celé skupiny restaurací, zároveň platí za jednoho z největších českých expertů na maso jako takové a stojí i za renesancí českého strakatého skotu a přeštického vepře. „Restaurace jsou v Česku pořád strašně levné. Když to řeknu, občas na mě koukají jako na blázna. Ale to, že spousta lidí může bez problému jít pětkrát v týdnu do restaurace, to není normální,“ říká Lacina v nové epizodě podcastu Chef Arena.

Podobně jako většina kuchařů i Vlasta Lacina vzpomíná na to, že už odmala se často motal v kuchyni. S úsměvem ale dodává, že ne proto, že by nějak zvlášť prahnul po vaření, ale spíše proto, že byl už jako dítě žravý a hledal, co by snědl, což mu ostatně zůstalo dodnes. Většinu své profesní kariéry, téměř čtvrt století, strávil Lacina v restauracích skupiny Ambiente, kde se podílel mimo jiné i na renesanci přípravy pokrmů z českého strakatého skotu známého jako čestr nebo z přeštického vepře. „Zvíře musí mít čtyři věci - dobrý život, dobrou smrt, dobrého řezníka a dobrého kuchaře,“ komentuje Lacina svůj pohled na kvalitu masa, na které je jedním z největších českých odborníků. Lacina se netají ani tím, že restaurace jsou podle jeho názoru příliš levné. „Hospodští musí strašně pracovat, aby dosáhli výsledku. Přitom dělat restauraci tak, aby se vydělalo, je náročné. A pak vám někdo řekne, ať vaříte jídlo za stovku. To prostě nejde. Není to možné. Kdo to tvrdí, toho bych nechal se o tu hospodu starat, ať si to vyzkouší,“ říká Lacina s tím, že komentáře o vedení restaurací od lidí bez zkušeností považuje za hloupé.

Proč si Lacina tolik oblíbil právě plemeno skotu čestr a přeštického vepře? Co ho v práci i mimo ni nabíjí? A jaké má plány do budoucna? Poslechněte si celý podcast.

Zapomínáme, že jídlo je požitek. V restauraci by si měl host užít jako v divadle, říká Kalina

sinfin.digital