Utrácení za jídlo je investicí do sebe sama. Máme i hosty, co k nám létají letadlem, říká Grusz

Karel Šimůnek

Miroslav Grusz má za sebou léta praxe po boku špičkových italských šéfkuchařů a jak sám ve skromné nadsázce říká, snad i v něm něco z jejich dovedností zůstalo. Aktuálně Grusz vaří speciality nejen italské kuchyně ve vlastní restauraci v Mladé Boleslavi, kde se může pochlubit poměrně netradiční výsadou – klienty, kteří do restaurace létají letadly a vrtulníky. „Spojili jsme s partnerem své dvě vášně – dobré jídlo a létání. Proto je ta restaurace hned u letiště,“ vysvětluje Grusz.

Italská kuchyně patří mezi celosvětově nejoblíbenější. Čím zaujala Miroslava Grusze? „Miluji na ní čerstvost a kvalitu surovin. Řekl bych i lehkost, ale ta tam není úplně vždycky, mají i spoustu těžších surovin. Jen je ale používají trochu jiným způsobem než my, a proto ve finále bývají ta italská jídla lehčí. Bylo by určitě fajn mít všechny suroviny v Česku tak kvalitní, jako je mají v Itálii,“ vysvětluje Grusz v nové epizodě podcastu Chef Arena.

Zkušenosti nejen s italskou kuchyní Grusz sbíral jak v samotné Itálii, tak hlavně po boku špičkových italských šéfkuchařů jako Vito Mollica nebo Andrea Accordi. Jako člověk, který si potrpí na kvalitní suroviny, pak Grusz otevřeně říká, že utrácení za dobré jídlo považuje za investici do sebe samotného. „Za komunistů se šetřilo na jídle a hodně lidí to v sobě stále má. Strašně moc se to zlepšilo, ale pořád jsme někdy trochu hloupí, koupíme horší věci a neřekneme ne. Spousta lidí se už správný přístup naučila, ale ne všichni. Rádi jako Češi jíme hodně a často díky tomu sklouzneme k tomu, že nám stačí horší jídlo. Ale zaplať pánbůh za klientelu, co to tak nemá,“ říká Grusz, který si před šesti lety otevřel vlastní restauraci s unikátní polohou hned u mladoboleslavského letiště. „Už máme i hosty, co k nám létají letadlem nebo vrtulníkem,“ říká Grusz.

Jaký trend z kuchyně se Miroslav Grusz naučil během angažmá ve Švýcarsku a jak ho následně uplatnil po návratu do Česka? A jaká jídla vařil legendárnímu hoteliérovi siru Rocco Fortemu, když se ucházel o místo šéfkuchaře v jeho pražském hotelu? Poslechněte si celý podcast.

Z kuchaře pekařem: Kvásek je jako dítě, musí se třikrát denně krmit, aby byl silný, říká Kozdělka

sinfin.digital