Vařit pro tisíc lidí je vlastně málo. Přeučit se na hospodského kuchaře bylo krušné, říká Pípal

Karel Šimůnek

Šéfkuchař Jan Pípal díky angažmá v Sazka Aréně (dnešní O2 Aréna) ví, jaké to je vařit i pro téměř dvacet tisíc lidí. „Pouhé“ tisícovky strávníků se tak nezalekne, jak sám říká v nové epizodě podcastu Chef Arena. „Je to pro mě vlastně málo. Jde jen o to, jak si to člověk zorganizuje a jaký má na to prostor,“ vysvětluje Pípal, který si dle vlastních slov nyní jako šéfkuchař v sousedících restauracích Vinohradský parlament a Bruxx plní svůj sen o vlastní hospodě. Jak ale vzpomíná, přeučit se z kuchaře hotelového nebylo vůbec snadné.

Po základní škole měl díky dobrému prospěchu jít na gymnázium, Jana Pípala to ale táhlo ke kreativnímu oboru. Nakonec nad truhlařinou zvítězila kuchařina a tím začala jeho cesta až do kuchyní restaurací Vinohradský parlament a Bruxx, kde dnes působí jako šéfkuchař. A byla to cesta velmi pestrá. 

„Už v učení jsem dělal v hotelu Intercontinental, odtamtud jsem přešel do tehdejší Sazka Arény. Byla to obrovská výzva, na začátku jsme dělali zátěžovou zkoušku pro osmnáct tisíc lidí,“ vzpomíná Pípal jehož kroky následně vedly do karlovarského hotelu Pupp a dokonce i do vzdáleného Ázerbájdžánu, kde otevíral letištní hotelovou restauraci v Baku. „Pak se mi ozvali zakladatelé skupiny Together a nabídli mi můj splněný sen – vlastní hospodu. Začátky byly krušné, přerod z hotelového kuchaře na hospodského není jen tak, navíc to jsou velké restaurace. Začínali jsme s malým týmem a měli raketový nástup hostů. Museli jsme nabírat nové a nové kolegy, protože jsme přestávali stíhat,“ říká Pípal, který se věnuje kromě vaření v restauracích i cateringu.

Jaké bylo vaření pro známé hvězdy v Sazka Aréně a jak se liší chutě sportovců a muzikantů? Co Pípalovi dalo angažmá na Kavkaze a proč se z Karlových Varů vrátil do Prahy? Poslechněte si celý podcast.

Restaurace jsou strašně levné. Vařit jídla za stovku je prostě nemožné, říká Lacina

sinfin.digital