Štěstí je v herectví důležitým faktorem. Bez něj je to loterie, říká Václav Vydra

Anna Vamberská

Audioverze

Herec Václav Vydra měl v umělecké branži štěstí na herecké příležitosti. Odmítnutí se mu na rozdíl od některých kolegů vyhýbala. A ono štěstí Vydra při našem rozhovoru ještě zaťukává na dřevo. „Štěstí je v herectví důležitým faktorem. Bez něj je ta profese obtížná. Je to loterie, zda si vás někdo vytáhne a jestli to klapne,“ říká herec, kterého můžete znát z Divadla na Vinohradech, Divadla Bez zábradlí nebo Divadla Kalich.

Video celé epizody najdete tady.

Talent i osobitost má Václav Vydra v rodině. Jeho dědeček, tatínek i maminka byli všichni herci. A všichni také hráli v Divadle na Vinohradech, kde je známý herec v angažmá. Maminka Dana Medřická tehdy mladému Vaškovi dala do hereckého života jednu důležitou radu: Nehraj

„Herec by na jevišti neměl nic předstírat, rolí by měl žít. Pokud herec postavou žije, tak si na jevišti může dovolit téměř cokoliv. A to protože se vmyslí do podstaty té figury,“ vysvětluje to Vydra a doplňuje, že herectví v člověku už musí být, musí mít k němu předpoklady, talent. Jinak se nedá moc naučit. „Dá se naučit profese - jak mluvit, jak se pohybovat, čeho se vyvarovat. Ale to, co dělá herce hercem, je jeho osobnost a charisma.“

Autor : Tereza Křenová

Václav Vydra ukazuje své charisma v mnoha komediálních rolích. Například v inscenaci Blbec k večeři v Divadle bez zábradlí už 900 repríz dlouhých 27 let. Všechny texty i reakce mají s kolegy plně zautomatizované a jen tak u něčeho se neodbourají. Maximálně ve chvíli, kdy někdo z kolegů přehodí slova v replice nebo text zapomene úplně.

„Stalo se nám to v Brně po covidu, když jsme představení rok a půl nehráli. Pepa Carda něco přehodil a já nevěděl, kde jsme. Tak jsem mu jen šeptem řekl: Já vim hovno. A Pepa řekl: Já taky. A my jsme úplně zapomněli, že hrajeme s mikroporty a všechno je slyšet,“ vypráví Václav Vydra s tím, že diváci se smáli a tleskali, protože se jim líbilo, že se děje chvíli něco, co není běžné.

  • Co mu pomohlo s trémou?
  • Proč by nechtěl učit na konzervatoři?
  • Pomáhají si s partnerkou Janou Bouškovou s nahazováním textu?
  • Jak by režiséři měli vést herce?
  • Je spokojený s kombinací života na statku a hereckou profesí?

I o tom mluví v podcastu Jeviště Václav Vydra.

sinfin.digital