Fenomén zájezdních hostinců nezanikl. Když si dáte jméno na barák, nemůžete být nepoctiví, říká Jiskra

Pavel Vondráček

Zájezdních hostinců v našich končinách sice výrazně ubylo, ale věčně plný lokál toho U Jiskrů v jižních Čechách je více než výmluvným důkazem toho, že konceptu jako takovému ani zdaleka neodzvonilo. „Ani jsem moc nezkoumal, zda ten fenomén zanikl nebo ne, prostě jsem jen srdcem šel za tím, co jsem chtěl dělat a dříve jsem k tomu nesebral odvahu,“ říká v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka majitel hostince Martin Jiskra. „Když si svoji tvář vystavím na internet a napíšu své jméno na barák, je to jednoznačný důkaz, že to myslím vážně a opravdu nemám jediný důvod tam někoho oloupit nebo lidem nedat tu nejlepší možnou kvalitu,“ dodává.

V gastronomickém světě rozhodně není jméno Martina Jiskry neznámé. Vařil nejen ve špičkových českých restauracích, ale zkusil si i pestrou paletu zahraničních angažmá po celém světě od Spojených států po Japonsko. Dnes ho nicméně nenajdete v jedné z mnoha fine diningových restaurací, ale v zájezdním hostinci v jižních Čechách, v němž si plní svůj sen a zároveň tak trochu i oživuje fenomén zájezdních hostinců jako takových. „Koupili jsme dvanáct let opuštěný a mnohokrát vykradený hostinec u silnice, jehož zlatá éra skončila někdy koncem 60. let minulého století. Dnes to frčí, nebýt covidu jsme ještě dál, ale ono když se to dělá pořádně, tak to i něco stojí, jak úsilí, tak peněz,“ přiznává Jiskra. „Plné parkoviště je stejně jako kdysi nejlepší reklamou a zárukou kvality. A to naštěstí máme dost často, jezdí k nám lidé i docela zdaleka,“ dodává.

Co je největší hitovkou jídelního lístku zájezdního hostince? Proč Jiskra dováží holuby až z Maďarska, když patří do tradiční jihočeské kuchyně? Poslechněte si celý podcast.

Fenomén zájezdních hostinců nezanikl. Když si dáte jméno na barák, nemůžete být nepoctiví, říká Jiskra

sinfin.digital