Jak má vypadat h*vno? Je to individuální – od válečku po spirálku, říká internista Vařeka

Pavel Vondráček

Může člověka bavit debata „o hovně“? Host Pavla Vondráčka – internista a diabetolog Tomáš Vařeka – je důkazem toho, že i odborná diskuse o fekáliích může být nejen zábavná, ale i poučná. Jak má takový ideální výkal vypadat? „Hnědá barva, tvarově váleček, víceméně pravidelný bez dalších příměsí. Dále je to individuální, někdo má ty válečky kratší, jiný dovede udělat takovou spirálku jak z obrázku,“ popisuje Vařeka s jistým nadšením jinak nepříliš vábnou záležitost.

Nespornou krásou češtiny jsou nápaditá a trefná pojmenování, třeba když je někdo „nasraný“. „Když se nedokážete dlouho dobu vyprázdnit, tak se vám v těle hromadí zplodiny metabolismu. Co jsme do sebe dostali, tak když to neodchází, tak toxiny přechází zpět do organismu a dělají ten nedobrý pocit nazvaný tímto adjektivem,“ vysvětluje na úvod Vařeka. „Z toho plyne i to, že když se dobře vyprázdníte, cítíte velkou úlevu na těle i na duši,“ dodává s úsměvem. 

Podle Vařeky je norma pro lidské vyprazdňování cokoliv mezi třikrát denně a třikrát týdně. Individuální je pak nejen frekvence, ale i podoba výkalů. Zajímavostí je třeba i to, že zatímco exkrement průměrného Evropana má kolem 150 gramů, průměrný Afričan ze sebe dokáže vypudit i dvakrát tolik, dodává Vařeka a popisuje i netradiční praxi transplantace stolice. „Je to poměrně nová metoda léčby dismikrobie, tedy stavu, kdy z různých důvodů chybí vlastní střevní bakterie. Pacienti trpí průjmy a chřadnou. Je tu možnost ideálně od rodinného příslušníka s podobným mikrobiomem. Stolice dárce se odebere, rozmixuje a zpracuje a pak se dodá do střev příjemce. Výsledky jsou dobré,“ vysvětluje.

Proč jsou Češi první v rakovině tlustého střeva? Proč zdravému člověku není příliš k užitku držet bezlepkovou dietu? A pozná odborník zdravotní stav člověka podle toho, jestli voní nebo páchne? Poslechněte si celý podcast Maxim Pavla Vondráčka.

Na Luční boudě jsem doma. Třetí vlny se nebojím, bojím se, co vymyslí vláda, říká Sovová

Nůž je mužský fetiš. Kolik jsem jich vyrobil, jsem už přestal počítat, říká nožíř Hrála

Lidé se bojí být nazí, přitom je to důstojné. V Maximu jsme byli genderově nekorektní, říká Bílek

Ztratil litry krve a zlomil si všechno, co jde. Legendární biker Gasperotti v podcastu Pavla Vondráčka!

Írán si své návštěvníky vybírá a překvapí je. Nejkrásnější je Antarktida, říká cestovatel Váchal

sinfin.digital