Bez betonu se dnešní společnost neobejde. Alternativy nemáme a suroviny zdražují, říká Šimáček

Pavel Vondráček

Nejen moderní stavby, ale i ty takřka dva tisíce staré jako římský Pantheon mají jedno společné – beton. Bez stavebního materiálu v základu složeného z kameniva, cementu a vody, se neobejdeme ani dnes ve 21. století. „ Ač má beton spoustu negativních konotací, tak to bez něj prostě nejde. U jakékoliv stavby je potřeba, i dřevostavbu je bez alespoň betonových základů je extrémně obtížné postavit,“ vysvětluje Jakub Šimáček, ředitel TBG Metrostav a odborník na beton a stavební hmoty. „Navíc k betonu prakticky neexistuje alternativa. U rodinného domku ho jde podle vkusu použít minimum, ale u infrastrukturních staveb tato možnost není,“ dodává.

Šimáček v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka vysvětluje, že ceny betonu stoupají a nadále i stoupat budou, jelikož se zdražuje výroba cementu, který je jednou ze základních složek, i dalších surovin. „Velkým tématem dneška jsou emise CO2. Výroba cementu je na ně poměrně náročná, je to ale chemická reakce, s níž nic neuděláme. Ceny emisních povolenek rostou o desítky procent a když je drahý cement, je drahý i beton,“ říká Šimáček s tím, že situaci komplikuje i fakt, že jednou ze složek betonu je i popílek z uhelných elektráren, které se plánují uzavřít, nebo písek, přičemž v Česku se již dlouho dobu neotevírají nové pískovny a ty staré se uzavírají. „Existují nějaké projekty na jímání CO2 z cementáren, ale to je nesmírně drahé a na dlouho. Do té doby budou ceny cementu růst, a bohužel nejen cementu,“ uzavírá Šimáček.

Co vše má vliv na kvalitu betonu a proč jej nelze připravit z pouštního písku? Proč je zásadní, aby byla betonárka poblíž stavby? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital