Zemanovi jsem poslal kravské lejno. Na můj statek mají bolševici vstup zakázán, říká sedlák Janata

Pavel Vondráček

Některá povolání se dědí z generace na generaci, příkladem je i Pavel Janata, jehož rodina je již dvě stě let sedláky v Kruhu v Podkrkonoší. „Není to pro každého, je to o odvaze. Sedlačím s pětaosmdesátiletým otcem a osmdesátiletou matkou. Mého dědečka se komunistům vystěhovat nepodařilo, ale do družstva musel. Mně se alespoň povedlo koupit všechny pozemky, kde historicky můj rod sedlačil,“ říká Janata. Na jeho ekologické hospodářství s více než sto kravami se podle něj mohou lidé přijet podívat, ale má to jeden háček. „Už u cesty je cedule, že platí přísný zákaz vstupu pro komunisty, bolševiky, Miloše Zemana a všechny jeho voliče a podobné ubožáky,“ vysvětluje s úsměvem Janata.

Politickým aktivismem se sedlák Janata nikterak netají. Využívá k němu i nádrž na svém poli, do médií pronikl díky tomu, že profackoval někdejšího předsedu FAČR Miroslava Peltu a v posledních týdnech zaslal netradiční dárek prezidentu Zemanovi, jímž otevřeně pohrdá. „Poslal jsem Zemanovi lejno od své krávy Maleny. Rozhodně není v Evropě horší prezident než on. Chystám i happening, kde právě kráva Malena projeví vůli stát se prezidentkou místo něj. Dost už bylo prasete, dejte šanci krávě,“ uzavírá se smíchem Janata.

Co vlastně v dnešní době znamená být sedlák a ekologický zemědělec? Jaké názory má Pavel Janata na klimatickou krizi a na podobu zemědělství v Česku? Poslechněte si celou epizodu.

U Janatova statku...
U Janatova statku...
U Janatova statku...
U Janatova statku...

VIDEO PRO PŘEDPLATITELE: Zemanovi jsem poslal kravské lejno. Na můj statek mají bolševici vstup zakázán, říká sedlák Janata

SDÍLET
sinfin.digital