Lpíme na tom, že dárky nosí Ježíšek, ale moc toho o něm nevíme. Snažím se mu vrátit podobu, říká Czernin

Pavel Vondráček

Děpoldu Czerninovi jako jednomu z potomků prastarého českého šlechtického rodu koluje v žilách nejen modrá krev, ale i velká úcta k tradicím. Jednou z nich je teď v době Vánoc tradiční český Ježíšek. „Lpíme na tom, že dárky nosí Ježíšek, ale moc toho o něm nevíme. Od padesátých let byl naopak systematicky potlačován a zpochybňovalo se i to, že to přeci nemůže být to dítě, které se jako dar boží narodilo v Betlémě, nebo ten Ježíš, který na Velikonoce zemřel na kříži. Je to ten samý Ježíšek a my mu vracíme uctivou podobu,“ říká Czernin jako zakladatel Spolku pro tradiční Vánoce. „Inspirovali jsme se přitom podobou Pražského Jezulátka, které kostelu Panny Marie Vítězné darovala moje prababička Polyxena z Lobkovic,“ dodává.

Pusťte si tento podcast jako video

K tomu, aby vrátil Česku podobu tradičního Ježíška, vedlo dle Czernina setkání s Ježíškem spíše netradičním. „Často se děje, že si lidé myslí, že je to vlastně ta samá postava jako Santa Claus, jen my mu říkáme Ježíšek. To vůbec neodpovídá představě našich předků. Samotnému mi jedno takové podivné stvoření, co prý mělo představovat Ježíška, přinesl pan farář s tím, že nevkus vítězí,“ popisuje Czernin svou motivaci. „Samozřejmě že si Ježíška každý může i nadále představovat, jak uzná za vhodné. Jen by u toho mohl vycházet z tradice, z níž vycházeli naši předkové a udržovali ji při životě,“ říká Czernin.

Jak slavila Vánoce rodina Czerninů? A jak Ježíšek přečkával pokusy o své nahrazení nejprve Dědou Mrázem z Východu a poté různými deriváty Santy Clause ze Západu? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital