Taneční jsou součástí naší tradice. Je to hodnota, kterou bychom si měli pěstovat, říká Rázek

Pavel Vondráček

Kdo by nechodil do tanečních? U nás snad skoro všichni, ale jinde ve světě bychom se s touto tradicí nesetkali, vysvětluje učitel tance Vítězslav Rázek s tím, že právě taneční lekce pro mladé jsou českým unikátem. „Je to něco, co nalezneme u nás, možná ještě trochu v Rakousku. Už v Německu nám to závidí. Taneční jsou součástí naší tradice a hodnotou, kterou bychom si měli pěstovat,“ říká Rázek v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka s tím, že taneční učí nejen základní kroky společenských tanců, ale i etiketu a základy slušného chování a vystupování. K české tradici pak podle Rázka patří i polka. „Často se o to přeme s Poláky, kteří tvrdí, že jde o jejich tanec. Ale ve skutečnosti vznikla polka u nás a pojmenování vychází ze slova půlka,“ uvádí na pravou míru Rázek.

Tanec je podle Rázka nejen společenskou aktivitou a elegantním pohybem, ale na soutěžní úrovni je srovnatelný s vrcholovým sportem. „Tanečníci na videích vypadají velmi atleticky a zpevněně a realita je taková, že jsou mnohdy ještě pevnější, než vidíme na tom videu,“ říká Rázek s tím, že i když tanečníci s věkem přiberou nějaká ta kila navíc, nevytrácí se z jejich pohybu elegance.

Rázek vyvrací i mýtus, že by kolébkou tance byla Vídeň. „Jistě, je tam tradiční valčík, ale téměř všechny ostatní standardní tance mají kořeny v Anglii a právě ta je proto kolébkou tance. Ale teď nás myslím hodně překvapí Čína, tam je tanec hodně na vzestupu,“ dodává Rázek.

Platí, že taneční partnerka bývá často i životní partnerkou? A jaká jsou pravidla pro tanec stejnopohlavních párů? Poslechněte si celou epizodu.

Kaprařina se posunula. Už to není jen o lovu kaprů, ale i o lovu fotek a lajků, říká Fořt

sinfin.digital