Emisní povolenky jsou brutální nástroj. Jaderné bloky stoprocentně dostavíme, říká Havlíček

Jádro v kombinaci s obnovitelnými zdroji je pro Česko jedinou správnou cestou, myslí si ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a stoprocentně věří v dostavbu nových jaderných bloků. „Tendru se musí zúčastnit maximální počet účastníků. Nemůžeme dnes udělat to, co by si někdo přál a tlačí to přes média, aby se vyřadila ta či ona země. Každý, kdo říká vyřaďme toho či onoho, zadlužuje Českou republiku o další desítky miliard,“ říká vicepremiér. Proč považuje emisní povolenky za brutální nástroj Evropské komise? A jak vnímá přechod k elektromobilitě?

„Stoprocentně věřím tomu, že se nové jaderné bloky v Česku postaví, ono nám ani nic jiného nezbývá,“ říká Havlíček v rozhovoru s Michalem Půrem. „Pokud chceme mířit k bezemisní energetice a pokud chceme utlumovat uhlí, tak nám zbývají obnovitelné zdroje a jádro. Obnovitelné zdroje nejsme schopni vystavět tak, aby nám pokryly výpadek z uhlí, to znamená, že je to o jádru. Když ho vhodně zkombinujeme s obnovitelnými zdroji, tak si myslím, že budeme mít jak dobrou a stabilně dodávanou elektřinu, tak bezemisní energetiku. Je to podle mého názoru správná cesta,“ vysvětluje a dodává, že Česko plánuje navyšovat podíl obnovitelných zdrojů nejvíc ze zemí Visegrádské čtyřky.

Havlíček ujišťuje, že v tendru na dostavbu jaderných bloků se bude přihlížet k ekonomickým, bezpečnostním i technologickým hlediskům. „To, že někdo tvrdí, že je to šité na míru Rusům, to je nepochopení a stačí se podívat na to, co vlastně chystáme. Říkáme, že to bude blok 1000–1200 MW a i ti, co se tam dnes nejsou schopni vejít, tak nemají problém ten produkt do té doby vyvinout,“ komentuje tendr. „Nemůžeme dnes udělat to, co by si někdo přál a tlačí to přes média, aby se vyřadila ta či ona země. Mohla by pak nastat situace že zůstanou dva zájemci, jeden z nich řekne že ne, zbude jeden a ta elektrárna by byla dražší. Každý, kdo říká vyřaďme toho či onoho, zadlužuje Českou republiku o další desítky miliard. Musí se zúčastnit maximální počet účastníků,“ zdůrazňuje ministr.

Trump není rasista. Když se politická korektnost přežene, má opačný efekt, říká Kolář

sinfin.digital