Pře o Huawei v Česku nic neřeší. Budování 5G sítí brzdí ministerstvo a ČTÚ, říká Sedlák

Debata o tom, zda se na výstavbě 5G sítí bude, či nebude podílet čínský Huawei, je podle publicisty Jana Sedláka v českém kontextu poměrně bezpředmětná, respektive samotný problém budování sítí nové generace nijak zvlášť neřeší. „V našem případě je to úplně jedno, tady to zpomaluje ministerstvo průmyslu a obchodu a ČTÚ. Kdo ví, kdy bude aukce,“ říká Sedlák. Dočkáme se čtvrtého operátora a zlevní mobilní data? Jak máme chápat boj Donalda Trumpa s TikTokem? Poslechněte si celou epizodu v úvodu článku.

Nejen Česko se v debatách o budování 5G sítí potýká s palčivou otázkou, zda se ho má, či nemá účastnit čínský gigant Huawei. Ostatně i o návštěvě amerického ministra zahraničí Mika Pompea v Česku se mluví v kontextu právě vyřazení čínské technologické společnosti z plánů na výstavbu 5G infrastruktury. „Pompeo objíždí spojenecké země už nějakou dobu, vydal definici tzv. 5G Clean Networks, tedy čisté 5G sítě, kam zahrnul i Česko, aniž by bylo vlastně jasné, co to znamená,“ vysvětluje publicista Jan Sedlák, podle kterého je nicméně pře o Huawei pro samotnou výstavbu a provoz sítí nové generace vlastně bezpředmětná. Vše prý blokuje hlavně ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a jejich podivné akce.

Sedlák se pozastavuje i nad domácí diskuzí o novém mobilním operátorovi, kterým by se nejspíše měl stát v určité podobě energetický koncern ČEZ. „Operátoři z vyspělých zemí o vstup na náš trh zájem nemají. Mluvilo se o tom, že mexický miliardář Carlos Slim Helú vlastní rakouský A1 Telekom, který by měl jít v nějaké formě do joint venture s ČEZem, ale to je spíše taková právní klička, aby z ČEZu nebyl operátor, jen aby byli někde zaháčkovaní. ČEZ má sice nulové know-how, ale teoreticky, kdyby se to stalo, tak nebude mít tu výchozí pozici úplně špatnou,“ popisuje situaci Sedlák. „Zatím to spíše celé vypadá na taktiku Andreje Babiše a lidí kolem něj, aby doručili slibovaná levná data a dotáhli bájného čtvrtého operátora. Takhle mají páku na to, jak alespoň vyhrožovat té stávající trojici operátorů a nějakým způsobem s nimi vyjednávat,“ dodává.

sinfin.digital