Zdravotní sestra nakažená koronavirem: Říkali mi, ať jdu do práce. Ani testovat mě nechtěli

Michal Půr, Jan Palička

Kateřina Zoubková pracuje jako zdravotní sestra v londýnské Queen Elizabeth Hospital. Sama se nakazila koronavirem, ale vyslechla si, že pokud je dva dny bez teplot, může se vrátit do práce. „Prý mě už ani testovat nebudou. V testování zdravotníků, které pak bez dalšího testu posílají do práce, nevidím smysl a nevím, co si o tom mám myslet,“ popisuje Zoubková svou zkušenost.

Po studiu a dvou letech praxe v Česku se Kateřina Zoubková přestěhovala za prací do Velké Británie. Je zdravotní sestrou v londýnské Queen Elizabeth Hospital a současnou pandemii prožívá na vlastní kůži, ale ne jako zdravotnice, nýbrž jako pacientka. „Jsem šestý týden na neschopence, jelikož jsem sama onemocněla s koronavirem. Nakazila jsem se ještě předtím, než to tu naplno propuklo, snad už příští týden se vrátím do práce,“ říká Zoubková.

Ačkoli je sestra, i pro ni bylo obtížné nechat se otestovat. Na infolince si vyslechla, že koronavirus nejspíš má, ale stačí, když bude týden v domácí izolaci. „Pár dní nato se mi zhoršilo dýchání, pak se mi opět rozjela horečka, kašel a bolesti celého těla. Nemohla jsem ani chodit a onemocněly i mé děti,“ popisuje svou zkušenost Zoubková. „Kvůli silným bolestem nohou mi řekli, ať zavolám obvodnímu lékaři. Ten mi řekl, že je to jasný koronavirus a mám se izolovat opět na sedm dní. Pak teprve začali testovat zdravotníky, ale i na to se musely sepisovat petice,“ dodává.

Na podzim přijde obří vlna rakoviny. Lidé se bojí chodit do nemocnic, říká Ludvík

sinfin.digital