Advokáty v Česku chtějí vést Kroupa, Slanina nebo Bányaiová. Představili „volební“ tým partnerů vlastních kanceláří

Klání o nejvyšší posty v České advokátní komoře se rozrostlo o nové uskupení. Tým partnerek a partnerů vlastních advokátních kanceláří z celého Česka se bude pod názvem Komora 2.0 pokoušet dostat do představenstva, kontrolní rady i kárné komise. Nové posily pak hlásí také platforma Otevřená advokacie.

Komora 2.0 je skupina právníků, kteří jsou na partnerských pozicích vlastních advokátních kanceláří. „Česká advokátní komora je v našem pojetí šikovnější, chytřejší a dostupnější. Chceme komoru přiblížit jejím členům, advokátkám a advokátům,“ stojí na webu uskupení, které chce nabídnout zkušenosti z budování vlastních advokátních kanceláří samotné komoře i jejím členům. 

Vznik skupiny, do které se zatím zapojilo 14 advokátních kanceláří, inicioval Lukáš Slanina, zakládající partner Arrows. Ten už dnes působí v orgánech komory a jako zkušební komisař u zkoušek. Jeho priority jsou kvalitní vzdělávání českých advokátů a promyšlené inovace komory, která je největší právnickou organizací v Česku. Spolu se Slaninou chce do jedenáctičlenného představenstva, které je výkonným orgánem komory, dalších sedm advokátů. Mezi nimi jsou Lucie Dolanská Bánayaiová, zakládající partnerka úspěšné pražské kanceláře Bányaiová Vožehová nebo Pavel Kroupa, zakládajícím partner brněnské kanceláře KROUPAHELÁN. Bányaiová se chce zaměřit na stavovské vzdělávání a lepší profesní život advokátů bez zázemí velké kanceláře. Kroupa zase na lepší komunikaci a obraz advokacie ve společnosti. 

Dalšími tvářemi skupiny Komora 2.0 jsou Michala Plachká z kanceláře PURE Legal, Vítězslav Paděra z PADĚRA, RADA & PARTNEŘI, Filip Petráš z Petráš Rezek a samostatná advokátka Markéta Vochoska Haindlová. Osmičku advokátů uzavírá Jan Šafránek, který se nedávno osamostatnil po dlouholetém působení v advokátní kanceláři bnt. „Víme, že jednotlivec nic nezmění. Táhneme za jeden provaz a máme společný cíl,“ avizuje skupina svůj program s tím, že se chce mimo jiné zaměřit i na advokáty v regionech. Mezi podporovateli skupiny jsou pak další výrazné advokátní kanceláře, třeba Z/C/H Legal nebo Pierstone.

Uskupení se postupně rozroste o další tváře. Už nyní je na webu například Jakub Dohnal, kolega Lukáše Slaniny z Arrows. Ostatně posily v minulém týdnu ohlásila také Otevřená advokacie. Tedy platforma, která sdružuje další advokáty kandidující do orgánů České advokátní komory – například senátorku Adélu Šípovou nebo emeritní děkanku brněnské Právnické fakulty Markétu Seluckou. Novou posilou platfromy je Petr Němec, který je známý jako „bojovník s protiprávními exekucemi“ a patří mezi advokáty, kteří se výrazně vymezují vůči současnému vedení komory. „Komoru dosud reprezentovali velmi úspěšní advokáti, jak na poli práva tak i byznysu. Tyto úspěchy, které mohu kolegům jen závidět, však komplikují možnosti prosadit naše zájmy u politiků,“ píše Němec na webu platformy Otevřená advokacie.

Jak Komora 2.0, tak Otevřená advokacie budou v říjnu bojoval o místa ve vedení komory proti společné kandidátce současného představenstva a skupiny Moderní advokacie. Tu vedou advokáti Tomáš Sokol a Martin Maisner. Zda se nakonec sněm všech advokátů kvůli pandemii koronaviru uskuteční, ale není stále jisté. Hlasování je totiž podle současných pravidel nutné provést osobně. Sněmu se přitom pravidelně účastní tisíce advokátů.

sinfin.digital