Ze tří bratrů se každý může hlásit k jinému etniku. Národ je spíše konstrukt v našich hlavách, říká Šatava

Pavel Vondráček

Jak definovat národnost a etnicitu? Podle profesora etnologie Leoše Šatavy záleží i na tom, zda se o to pokoušíme na východě či západě Evropy. „Na východě je to podle jazyka, na západě převládá občanský princip. Kdo se identifikuje třeba jako Bask, vůbec nemusí umět baskicky,“ vysvětluje Šatava v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

„Dokud u nás žili Němci, spousta lidí měla dvojí identitu. I za národního obrození mnoho lidí nevědělo, jakou identitu vlastně zvolit. Slováci takto mají Ukrajince a Rusíny, což je vlastně jedno a to samé etnikum, jen se různí lidé identifikují různě. Klidně i ze tří sourozenců se stejnými rodiči se jeden může považovat za Ukrajince, druhý za Rusína a třetí pak za Slováka,“ dodává ke složitosti etnické identifikace. Národ je pak podle Šatavy více než čímkoliv jiným jen myšlenkovým konstruktem. 

Jaký je rozdíl mezi etnickými Čechy z rumunského Banátu, ukrajinské Volyně a chorvatského Daruvaru? Podívejte se na celý podcast.

Z velikonočních jízd v Lužici zvaných německy Osterreiten, lužickosrbsky Jutrowne jěchanje, nebo také Křižerjo. Je to nejvýznamnější událost Lužických Srbů.
Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Proč se ze tří bratrů každý může hlásit k jinému etniku?
  • Jaký je rozdíl mezi etnickými Čechy z rumunského Banátu, ukrajinské Volyně a chorvatského Daruvaru?
  • Proč je národ spíš jen konstrukt?
sinfin.digital