Už neplatí, že muži řídí lépe než ženy. Holky dnes v autoškole kluky dost válcují, říká Vrtal

Pavel Vondráček

Jako automobilový novinář Radek Vrtal auta hodnotí a jako lektor v autoškole zároveň učí ostatní jak správně a bezpečně řídit. V nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka Vrtal boří hned několik stereotypů o řidičích. Mimo jiné říká, že jeho generace padesátníků je poslední, v níž platilo, že muži řídí lépe než ženy. „Dneska v autoškole holky kluky dost válcují, chtějí se to naučit a řídit bezpečně, snaží se také s autem zacházet jemněji. Kluci jsou v tomhle strašní humpoláci,“ prozrazuje Vrtal s tím, že zájemců o získání řidičského průkazu mezi mladými ubývá. „Dávají větší důraz na MHD nebo kolo, řízení je tolik neláká. Vyložených nadšenců do řízení je mezi nimi minimum,“ dodává Vrtal.

Další z mýtů ze světa silnic, které Vrtal vyvrací je to, že „Pražáci“ a lidé z měst jezdí agresivněji a bezohledněji. „Lidé zvyklí řídit jen na venkově neumí dobře a rychle číst situaci na silnici. Nechají se rozptylovat, jsou fixovaní pohledem pouze dopředu a moc nekoukají do zrcátek. Řidiči z města jsou v tomto ohledu vydrezurovaní a umí řešit rychleji dopravní situace, takže i v obcích jedou o něco rychleji a z toho vznikají i ty pomluvy, že my městští řidiči jezdíme na vesnici jako dobytek,“ vysvětluje Vrtal, podle nějž se bezohledností vyznačují spíše ti řidiči, kteří se chovají agresivně vůči vozidlům autoškol. „Chápu, že všichni někam spěcháme, ale to že na nás troubí je poněkud zbabělé. Mám na autě samolepku: „Netrub na mě, i ty ses to jednou učil“, tak si z toho před studenty dělám legraci, že nás zase potkal řidič, co neumí číst. Jsem přitom přesvědčen že ti, co troubí, byli v začátcích taky trochu kopyta,“ uzavírá Vrtal.

Kde v Česku potkáme na silnici nejhorší řidiče? Proč je potřeba do budoucna změnit systém výuky v autoškolách? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital