Maláčová jeslemi motivuje k odkládání dětí. Češi o to přitom vůbec nestojí, říká Gregor

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce znovu zavést širší využití jeslí, které by od září 2024 měly úplně nahradit dětské skupiny. Podle místopředsedy Aliance pro rodinu Jana Gregora jde o státem financovanou motivaci k odkládání dětí, po které chybí společenská poptávka. „Rodiče v Česku chtějí v drtivé většině být s dítětem minimálně do jednoho až dvou let jeho věku,“ uvádí. Proč je podle něj u nás v současnosti výchova dětí a péče o ně na lepší úrovni než na Západě? A jde Maláčové o děti, nebo o daně, které odvádějí jejich rodiče? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Místopředseda Aliance pro rodinu Jan Gregor znovuzavedení jeslí kritizuje. Podle něj návrh ministryně Maláčové motivuje rodiče k brzkému odkládání dětí a navíc to má být ještě placeno z veřejných financí. „Dovolil bych si říct, že je to až převýchova Čechů k tomu, aby šli co nejdříve do práce, vydělávali, platili daně a děti nechali státu,“ říká Gregor.

„Proč to Maláčová dělá, je jasné. Sociální demokraté, a to je jejich běžný přístup, směřují své aktivity k redistribuci, a zdanění je tak pro ně potřeba. Aby stát mohl být větší, potřebujete více příjmů. A to, že oba rodiče pracují, je pro stát daňově výhodné,“ vysvětluje Gregor.

Samotný návrh zákona je podle něj navíc legislativně nedokonalý. „Měl spoustu rozporů ze strany jiných ministerstev. Legislativní radě vlády byl předložen třikrát a musely se v něm opravovat faktické chyby. Sice byl odhlasován na vládě, ale i stanovisko Legislativní rady vlády bylo negativní,“ popisuje Gregor.

Vztahy s Ruskem jsou velmi špatné. Vzájemná komunikace prakticky neexistuje, říká Jindrák

Zásadním argumentem proč návrh ministryně Maláčové nepřijímat, je podle Gregora skutečnost, že po něm není ve společnosti poptávka. „Podstatné je, co si myslí sami lidé, ne co si myslí paní ministryně a její okolí. Rodiče v Česku chtějí být v drtivé většině s dítětem minimálně do jednoho až dvou let jeho věku. Samotné matky, to není žádný patriarchální diktát,“ kritizuje přístup Maláčové a jejího týmu Gregor s odkazem na výzkumy Výzkumného centra práce a sociálních věcí při MPSV. 

„Snažil jsem se ptát se lidí z okolí ministryně, proč přichází s nabídkou, po které není poptávka. Bylo mi odpovězeno, že když nabídka bude, tak poptávka vznikne. Stát bude držet prázdné jesle a časem si lidé zvyknou do nich dávat děti. Toho jsem se obával, vytváří něco, co společnost nenásleduje,“ uzavírá Gregor.

PODCAST
SDÍLET
sinfin.digital