V české justici je možné cokoliv. Prokurátoři nás s manželkou popravili, říká Nečas

Bývalý premiér Petr Nečas byl spolu se svou ženou Janou zproštěn viny v kauze údajných trafik pro poslance. „Cítím se pořád stejně, je to nepravomocný rozsudek a prokurátoři se na místě odvolali. Ten tlak a urputná snaha nás za každou cenu dostat pokud možno do vězení tu stále je a pokračuje už osmým rokem,“ komentuje aktuální situaci Nečas. Proč se domnívá, že celá kauza je jen výsledkem osobní motivace a prospěchu státních zástupců? Důvěřuje ještě české justici? A vidí za svržením své vlády politické pozadí? Podívejte se na celý rozhovor.

Po sedmi letech od pádu své vlády si bývalý premiér Petr Nečas spolu s manželkou Janou vyslechl zprošťující rozsudek v kauze údajných poslaneckých trafik. Kromě toho, že manželé Nečasovi byli shledáni nevinnými, soud neseznal ani to, že by se skutek kladený jim za vinu vůbec stal. „Je to celé vykonstruované a vylhané prokurátory,“ nebere si Nečas servítky. Bývalý premiér otevřeně hovoří o státních zástupcích jako o prokurátorech. „Neměli bychom mást veřejnost tím, že jim jde o nezávislé státní zastupitelství. Tady už vůbec nejde o právo a spravedlnost, ale o ostře osobně motivovaný postup olomouckých prokurátorů,“ míní Nečas. Ačkoliv ještě nějakou důvěru v české soudy má, dle vlastních slov se přesvědčil o tom, že v tuzemské justici je možné víceméně cokoliv. 

Nečas se vrací i k tomu, že jedním z důvodů svržení jeho vlády, které označuje za puč, mohlo být i odmítnutí povýšení bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty do funkce policejního prezidenta, o kterou měl zájem. „Ten člověk nemá ani na to, aby vedl obvodní oddělení policie někde v Pohořelicích. A myslím, že v posledních dnech a týdnech je to každému trochu rozumně uvažujícímu člověku jasnější a jasnější,“ kritizuje expremiér Roberta Šlachtu. 

Osobně motivován byl podle Nečase i olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan, který po odvolání z funkce vrchního státního zástupce začal dle Nečasových slov nenávidět ODS a chtěl se straně pomstít. „Nemyslím, že by to byla jen osobní msta, je to komplexnější a věřím, že jednou to vše vyplyne na povrch. Samozřejmě byli osobně motivováni olomoučtí prokurátoři, díky tomu že moje vláda schválila návrh zákona o státním zastupitelství, který mimo jiné znamenal zrušení olomouckého státního zastupitelství,“ zamýšlí se Nečas.

Neústavní změna vlády se nazývá puč. Se zločiny Nagyové to nesouvisí

Co se politického pozadí pádu vlády týče, nechce se Nečas pouštět do spekulací a konspirací, upozorňuje ale na tři údajně nezpochybnitelné fakty. „Fakt číslo jedna je, že na tomto kroku olomouckého státního zastupitelství někdo zatraceně politicky prodělal. Fakt číslo dva je, že na tomto kroku někdo zatraceně politicky vydělal. Někdo, kdo měl ještě v červnu 2013 dvě procenta preferencí. Fakt číslo tři je, že nezpochybnitelně existovala dlouhodobá intenzivní komunikace mezi tím, kdo na tom vydělal a Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, kterému já říkám spíše Útvar pro organizování odhalovaného zločinu. Tato komunikace existovala přes člověka jménem Marek Foglar. A všimněte si, že toto mé tvrzení, které jsem řekl už dříve, nikdo nezpochybnil, protože není co zpochybnit,“ tvrdí Nečas.

PODCAST
SDÍLET
sinfin.digital