KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Diváci na folklorním festivalu ve Strážnici si dovolili moc. Napřed vypískali šéfa resortu kultury. A druhý den i jeho stranického šéfa a ministra zahraničí. Motoristé mají jasno: fanoušci lidové muziky se chovají hůř, než bolševici a je třeba mezinárodní přehlídce tohoto žánru bez milosti sebrat dotace. To už z těch majáčků totálně zešíleli?
Že někoho dav vybučí, na to musejí být politici připraveni. Když jste státník, který zredukuje státní správu, provede reformu penzí, nebo navzdory Rusákům prosazuje radar, můžete si právem říci, že je vám to jedno, protože děláte správné věci, i když nejsou populární. Jenže tímto se rozhodně nemohou utěšovat Ota Klempíř ani Petr Macinka. Lidé si prostě si o nich myslí, že dělají samé podrazy a lumpárny - a bučením jim to dali najevo.
Motoristé: takoví normální papaláši
Jasně, naštvanost lidí se snáší špatně. Klempíř s Macinkou sáhli ale k úplně té nejhorší reakci. Ten první začal vyhrožovat, že milovníkům folklóru „nastaví zrcadlo“. Co tím myslel? To vysvětlil vzápětí pro deník Blesk: „Jak se říká, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“ Jinými slovy, ministr kultury si plete peníze daňových poplatníků se svými vlastními a když ho někdo urazí, tak mu je chce sebrat. Tohle si už skoro čtyřicet let nedovolil žádný člen vlády…
Druhý Motorista neměl nic lepšího na práci, než se do Strážnice
vypravit další den a provokovat návštěvníky ve chvíli, kdy se těšili na finále
tance verbířů. „Odměnou“ mu bylo jejich mohutné skandování: „Vypadni! Vypadni!“
Tak jim člen strany a vlády vpálil, že jsou horší než za bolševika. Měl pravdu.
Tehdy by se nic takového nestalo - a kdyby ano, „drzé“ fanoušky by zmlátili
obušky fízlové a nasadili na ně agenty StB (ostatně v kabinetu jsou hned dva).
Má se lid zase bát své vlády?
Co si vlastně tahle partaj myslí? Macinka mlel něco o
„politizaci“ festivalu. Jenomže politiku do Strážnice přinesl on. Do té doby se lidé
zcela apoliticky bavili. Jeho stesky tak připomínají stížnost tchoře ze známé
scénky z roku 1968. Vlezl do králičí nory, načež prohlásil: „Smrdí to tu a já
se odtud nehnu, dokud odsud ten smrad nevyženu!“ Klempíř zase svou pohrůžkou
naplnil pravdivost maximy: „V demokracii se vláda bojí lidu, v autokracii se
lid bojí vlády“.
Jako by se vláda (či přinejmenším její část) rozhodla, že už se
nebude snažit o žádný pozitivní program, ale až do konce svého mandátu vsadí na
rozdělování společnosti, vytváření obrazu nepřátel, štvaní lidí proti sobě, bude
je hnát na barikády a doufat, že na té „jejich“ straně se jich shromáždí víc.
To je strašně nebezpečná a pro demokracii destruktivní strategie…
Návrat do komunistické totality
Člověka při tom napadne: píše se rok 2026, nebo 1986? Od sametové revoluce nejsme od držitelů moci na něco takového zvyklí. Ani komunističtí papaláši na konci 80. let minulého století nejednali s obyčejnými lidmi takto velkopansky, svrchu a nesnažili se je zbytečně popudit proti sobě tak, jak to dělají Motoristé. I Jakeš s Husákem měli větší empatii než Klempíř s Macinkou.
Komunisté se snažili vypořádat s disidenty, s elitami. Ani je by však nenapadlo spílat, nadávat a hrozit běžným občanům. Dnes to evidentně možné je a jsem hodně zvědavý, jak zareaguje Andrej Babiš. Bude zase mlčet? Zastane se svých nevycválaných arogantních spojenců? Nebo na ně udělá „bububu“? Že by je vyhodil z vlády, jak zasluhují, s tím moc nepočítám…
Mám ale návrh. Motoristé mají blízko k politické neziskovce Společnost pro obranu svobody projevu. Ta se právě chystá udělovat ceny a anticeny pro přátele a nepřátele svobody slova. Co tou druhou vyznamenat Klempíře Otu a Macinku Petra? Slušela by jim náramně. Umlčet kritiku tří tisíc lidí najednou? Do takového úkolu se pustí jen hodně odvážný megacenzor.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy a budete se stydět za svou vládu. Díky moc.









